Akara pomarańczopłetwa (pomarańczowopłetwa)

Opis

Akara pomarańczopłetwa – Aequidens rivulatus. Gatunek ten posiada szarobrązowo-niebieskawe płetwy nieparzyste z rzędami ciemnych plamek. Płetwa grzbietowa i ogonowa są obrzeżone w kolorze pomarańczowo-czerwonym, zaś płetwy brzuszne są niebiesko szarawe. Płetwy piersiowe są czerwonawe. Jej ciało jest żółtobrązowe, a dolna część głowy niebiesko połyskująca. Od ogona do pokryw skrzelowych na jej ciele widoczne są poziome rzędy okrągłych ciemnych plamek. Ponadto około środka posiada dużą ciemną plamę. Jej zachowanie bywa bardzo różnorodne. Możemy spotkać osobniki bardzo łagodne, jak również bardzo nieznośne. Ogólnie jest uważana za gatunek agresywny. Pływa we wszystkich strefach akwarium. Samca możemy rozpoznać po większym garbie oraz większym rozmiarze.

Rodzina

Pielęgnice

Pochodzenie

Ekwador

Długość

Do około 20 cm

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarm żywy, duże płatki oraz rybie mięso.

Temperatura

24-26 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium bardzo dużego (długość co najmniej 130 cm) oraz częściowo zarośniętego z dużą ilością różnorodnych kryjówek. Woda powinna być filtrowana, napowietrzana, pH ok. 7,0 oraz twardość do 20 n. Akwarium nie powinno być zbyt jasno oświetlone.

Rozmnażanie

Warunki panujące w akwarium tarliskowym powinny być zbliżone do zbiornika ogólnego. Parę samodzielnie dobranych ryb umieszczamy w akwarium tarliskowym. Na miejsce składania ikry najczęściej wybierany jest płaski kamień, który para uprzednio oczyszcza. Ikrą i narybkiem opiekują się oboje rodziców. Z tego powodu do wychowu pielęgnujemy tylko parę hodowlaną. Po wylęgnięciu larw są one przenoszone do zagłębienia wykopanego w podłożu. Rodzice zaczynają poszukiwania pokarmu, gdy młode zaczynają pływać. Wychów młodych nie jest zadaniem trudnym. W początkowej fazie karmimy je pyłowym pokarmem suchym oraz larwami solowca. Podrośnięte osobniki możemy karmić grubszym pokarmem. Młode rosną dosyć szybko, a więc potrzebują dużych przestrzeni.

47 komentarzy

  1. pavel:

    Do m!k!Pewnie masz Akare Błękitną

  2. Dropsowa:

    Mam akwarium 300l ,a wnim 3 p.pawiooka , 3 p.papuzia i 1 czukuczan .Czy mogę tam trzymać jeszcze 2 akary?

  3. Michał3333:

    Do M!K!:Twoja akara najwidoczniej jest stara,lub ma jakieś wady genetyczne

  4. m!k!:

    mam pytanie mianowicie moja akara jest identyczna jak akara pomarańczowopłetwa tylko ze nie ma pomarańczowej płetwy i mam jak by to powiedzieć problem z zidentyfikowaniem jaki to gatunek akary,w sklepie pisało tylko akara B czy komuś przychodzi do głowy co to może być za gatunek akary???

  5. rivulatus:

    Czy różni się czymś oprócz wyglądu akara pomarańczowopłetwa od akary czerwonobrzuchej np charakter albo coś w tym stylu??

  6. Michał3333:

    do Janek: tak

  7. Janek:

    czy można ją trzymać z meeką ? prosze o szybką odpowiedź

  8. Michał3333:

    Dlaczego moja samiczka akary pomarańczopłetwej wolno rośnie?Gdy jej partner padł w skutek wypadku pod moją nieobecność miał 18cm a ona od jego śmierci (stycznia 2012) urosła 2cm.Jak jeszcze żył miała 6cm teraz ma 7cm.Ale jak jeszcze żył to w 1,5roku urosła 3cm a on 16.Teraz już rośnie szybciej ale jest wielkości swojego młodego,no dobra przesadziłem jest o głowę od niego dłuższa ryba jest zdrowa jak miała partnera zdążyła 6 razy mieć młode.Złoże ikry liczyło od 40-140 ziaren,ale niestety niebiaskołuskie wszystko zjadły oprócz jednego superfarciarza.Jak coś akwarium ma 112l.Nie proszę o pomoc tylko dla początkujących akwarystów żeby nie mieli wątpliwości.A i po śmierci partnera samice pilęgnic robią się agresywniejsze,przynajmniej tak wynika z moich obserwacji.Tak poza tym to są to świetne ryby dla początkujących z akwarium mini 80l (jednogatunkowe) lub 112l (towarzyskie). Czym karmić:mrożona ochotka,dżdżownice,dużych rozmiarów karma sucha (nie ważne czy mięsna czy roślinna),dla większych okazów małe ryby (np.gupiki).Jak rozmnożyć te ryby:rozród jest możliwy już w 54l (60cm/30cm/30cm),wodą może być dobrze filtrowana kranówa,zazwyczaj rodzice są wstanie obronić młode przed rybami typu bocja wspaniała,kirysek,nie potrafią jednak przed drapieżnymi pielęgnicami typu:frontoza,oscar,do wychowu nie trzeba bawić się w żadne solowce.Młode zjadają porost glonów z roślin i szyb.Już w młodym wieku pojawia się terytorializm.Małe rybki szybko uczą się sztuki ,,przeżycia\" w akwarium.W razie pytań i wątpliwości zapytaj mnie.Hoduję te ryby 2 lata.

  9. Michał3333:

    Do Klaudia:woda jest za zimna za ciepła,albo opiekują się ikrą lub potomstwem,od czasu do czasu te ryby mają zły nastrój i nie chce im się pływać.

  10. Klaudia:

    Witam , proszę o pomoc moja Akara od paru dni pływa na samym dnie , ociera się o dno i nie ma siły wypłynąć wyżej. Nie wiem naprawdę jak mam jej pomóc.

  11. dan007:

    mam akary 3 samice i samca jedna z samic złorzyła ikre ma kamieniu samiec zaplodnił ikre ale nie pilnuje ikry pływa jak by nigdy nic a pozostałe samice mają pokładełka młode sie wylągły i jak zaczeły pływac przełorzyłem je do małego akwa 45l wraz z samicą

  12. Michał...:

    lukasz:pewnie dla tego że masz za dużo ryb jednego gatunku w jednym akwarium.A odpowiesz mi może na pytanie czy duszek albo bocje zjedzą narybek akarom bo mi złożyły ikrę w akwarium ogólnym i nie wiem co teraz zrobić a rozmnożyły się nawet nie celowo (larw jeszcze nie ma).

  13. dan0007:

    po jakim czasie wylęga sie narybek i czy samiec pilnuje ikry z samicą

  14. luksze55@wp.pl:

    W akwa. Mam 2 duże akary(parkę) i ok.10 małych akar z pierwszej hodowli,dwa glonojady. Dlaczego akary każde następne potomstwo które wykluję sie zikry to po 5 dniach zostaję zjadane ??

  15. Michał...:

    Moje akary nie chcą jeść pokarmu żywego wrzuciłem im żuczka i motylka.Motylek przeżył życzek się utopił i musiałem go wyjąć.Dlaczego tego nie jedzą.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter