Akara z Maroni (marońska)

Opis

Akara z Maroni - Cleithracara maronii. Osobniki żyjące w warunkach naturalnych osiągają większe rozmiary od wyhodowanych w niewoli. Trudno jest dostać osobniki wyłowione z natury, a nawet jak się uda to kosztują dosyć dużo. Ciało ma barwy żółtobrunatnej lub czerwonawej, na bokach występują pasy oraz wyraźna, żółto obrzeżona ciemna plama. Samiec jest nieco większy i ma bardziej wydłużone płetwy odbytową i grzbietową. Są rybkami spokojnymi, a wręcz płochliwe, raczej nie wyrywające roślin. Są dosyć nerwowe, a przestraszona akara staje się brunatno nakrapiana. Przebywają najchętniej w przydennej i środkowej warstwie akwarium. W sezonie rozrodczym mają zwyczaj kopania na dnie.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w stojących i wolno płynących wodach Gujany, Surinamu.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość do 12 cm.

Odżywianie

Spożywa wszystkie pokarmy.

Temperatura

Temperatura wody powinna mieścić się w zakresie 22-28 C.

Warunki hodowlane

Ta spokojna rybka potrzebuje sporego akwarium ze względu na swoją wielkość. Posiadają swój rewir w akwarium. Nie może być hodowana razem z bardzo ruchliwymi i szybko pływającymi gatunkami. Należy umieścić w zbiorniku kępki roślin, kamienie płaskie i okrągłe, jaskinie, które będą tworzyć kryjówki dla tych ryb. Jeśli woda jest dobrej jakości to jej parametry nie mają większego znaczenia. Oczywiście woda powinna być regularnie znacznie odświeżana, filtrowana i napowietrzana.

Rozmnażanie

W czasie tarła przejawiają zachowania terytorialne. Do tarła przystępują tylko dobrane pary. Zdarza się, że ryby przez długi okres nie składają tarła, aby następnie odbywać tarło za trałem, nie posiadając wystarczającej ilości czasu na wylęg i wychów młodych. Odpowiednią do tarła samicę możemy rozpoznać po zaokrąglonym brzuchu. Woda do tarła powinna być miękka, lekko kwaśna lub obojętna, o temperaturze około 25 C. Kleista ikra jest składana na oczyszczonym kamieniu. Dojrzała para może wytworzyć nawet 300 sztuk młodych, ale nie liczmy na to, że wszystkie uda nam się wychować. Rodzice opiekują się młodymi czasem aż 6 miesięcy.

38 komentarzy

  1. danuta:

    Witam 2 miesiace temu kupilam 5 sztuk. jedna podla na trzeci dzien, ale 4 zyja i maja sie bardzo dobrze .Dla towarzstwa maja 6 pielegnic sewerum tez mlode osobniki maja po okolo 8 cm.Akwa ponad 300 l wiec jak narazie zyja bardzo zgodnie. Pozdrawiam

  2. fireman82@interia.eu:

    super ryba posiadam 4 sztuki w 112 wraz z 3 skośnopręgimi i 5 skalarami jest ok. bytuje w stadach lubi kryjówki i zarośla

  3. Maalini:

    Zakupiłęm te rybcie i przyznam ze sa rewelacyjne ;)

  4. Gonzo:

    Ktoś chyba pomylił zera "600l" Lepiej sie czuje w gromadzie około 4-6 szt.Wystarczy akwarium już 100-120L.Samiczka gotowa do tarła ma wysunięte pokładełko,co do okrągłego brzucha samicy to nie jest znak rozpoznawczy bo ryby mogą być też najedzone i mają wtedy tez duże brzuszki.

  5. zfd:

    musi byc az 600 l

  6. bartek:

    czy muszą być w grupach czy może być sama???

  7. P:

    Wystarczy,spokojnie

  8. Rokosz:

    Czy akwarium 200 litrowe wystarczy do hodowli tego gatunku?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter