Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna
Karmienie pokarmami żywymi

Pokarmy żywe odgrywają ogromną rolę w żywieniu ryb akwariowych. To dzięki nim nasze ryby są w odpowiedniej kondycji i formie. Możemy wyróżnić bardzo wiele ich rodzajów. W poniższym artykule starłem się opisać te najbardziej znane.

Akwarystyka słodkowodna
Ślimaki z rodzaju Ampullarius

Są to duże ślimaki słodkowodne, o kształcie muszli zbliżonym do kulistego, z rzędy Monotocardia. Żyje w krajach tropikalnych i jest trochę większy od winniczka żyjącego w Polsce. Oprócz nazwy rodzajowej Ampullarius, nazywany jest również Ampullaria oraz Ampullaris.

Akwarystyka słodkowodna
Tęczanki - wskazówki hodowlane

Tęczanki są znane od ponad 110 lat. Do Europy zostały sprowadzone przez niemieckiego akwarystę i podróżnika H. Blehera. Za jego sprawą w handlu pojawiły się Chilatherina bleheri, Melanotaenia praecox, M. boesemani oraz inne. Generalnie uważane są za ryby stosunkowo łatwe w hodowli pod warunkiem zapewnienia właściwych warunków, które można dosyć łatwo spełnić. Podstawowym warunkiem jest posiadanie dużego akwarium.

Akwarystyka słodkowodna
Muszlowce - ciekawe ryby

Muszlowcami są przede wszystkim małe gatunki z rodzajów Lamprologus i Neolamprologus. Pierwsze posiadają dużą paszczę oraz wyłupiaste i wysoko umieszczone oczy. Drugie natomiast są dosyć spłaszczone bocznie, z zaokrąglonym konturem głowy oraz delikatnym wyglądem. Jest to gatunek, który do rozmnażania i wychowu narybku wymagają pustych muszli. Uznawane są niesamowite ryby akwariowe z wielu względów.

Akwarystyka słodkowodna
Krewetki w słodkowodnym akwarium

Krewetki od pewnego czasu stają się modne w słodkowodnej akwarystyce. Ogólnie krewetkami nieformalnie nazywane są drobne skorupiaki z rzędu dziesięcionogów. Należą do zwierząt wodnych, ale nie tylko. Swoją coraz większą popularność zawdzięczają przed wszystkim niezwykłemu wyglądowi oraz tendencji do tworzenia małych, aczkolwiek urzekających zbiorników. Wiele osób nie posiada wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, aby móc pozwolić sobie na posiadanie dużego zbiornika.

Akwarystyka słodkowodna
Akwarium wielogatunkowe (towarzyskie).

Akwarium towarzyskie to takie, które jest przystosowane do hodowli różnych gatunków ryb, pochodzących z różnych środowisk naturalnych. Taki rodzaj tworzymy zazwyczaj, gdy chcemy zasiedlić wszystkie poziomy zbiornika. Powinniśmy dobierać takie gatunki, abyśmy mogli zapewnić im odpowiednie warunki.

Akwarystyka słodkowodna
Jak hodować kiryski?

Zainteresowanie tym gatunkiem rybek wzrosło, gdy otwarto granice brazylijskiego stanu Rodonia dla handlu m.in. takimi właśnie zwierzętami. Jest to gatunek, którego w dalszym ciągu naukowcy odkrywają nowe odmiany. Kiryski to miłe dla oka rybki o niewielkich rozmiarach. Cechą charakterystyczną ich wyglądu jest maczugowaty kształt. Gdy spojrzymy na nie z profilu widzimy, że linia łącząca płetwę grzbietowa z pyszczkiem ryby jest dosyć stroma.

Akwarystyka słodkowodna
Molinezje - popularne od lat

Molinezje to ryby, które swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu ministrowi finansów, na którego cześć amerykańscy odkrywcy tego gatunku ryb nazwali je jego nazwiskiem Mollien (Mollienesia). Dzisiejszy ich wygląd wysoce odbiega od pierwszych dzikich form występujących w naturalnym terenie. Najczęstszym gatunkiem, który dominuje w akwariach całego świata to Molinezja ostroustna oraz Molinezja wysokopłetwna.

Akwarystyka słodkowodna
Brzanki - wskazówki hodowlane

Brzanki są to ryby, które możemy tylko spotkać w słodkich wodach Afryki i Azji. Oczywiście są to ryby, które wolą przebywać w ciepłym środowisku, dlatego można je spotkać na tych kontynentach w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jeśli chodzi o rozmiar to możemy powiedzieć ze są to ryby małe prowadzące bardzo łagodny styl życia, często przebywające w dużych stadach. Wygląd ciała jest uwarunkowany od gatunku.

Akwarystyka słodkowodna
Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Akwarystyka słodkowodna
Gurami - ciekawe ryby akwariowe

Od wielu lat hoduje w swoim akwarium gatunek ryb labiryntowatych, a mianowicie gurami. Spotkałem się z nim po raz pierwszy na wystawie akwarystycznej w Berlinie na stoisku jakiegoś Azjatyckiego wystawcy. Od tamtego momentu w mojej głowie zrodził się pomysł, aby założyć hodowle takiego gatunku. Pierwsze okazy zacząłem nabywać od zaprzyjaźnionych zachodnich sąsiadów. Niemcy, od których dostałem wtedy 10 osobników, mieli w swojej hodowli około 250 ryb z rodziny beloncjowatych.

Akwarystyka słodkowodna
Gupiki - ryby dla początkujących

Gupik potocznie nazywany pawim oczkiem należy do rodziny, piękniczkowatych Poecilidae. Po raz pierwszy jej naukowy opis ukazał się z rąk naukowca Petersa. Nazwę rybki zawdzięczają angielskiemu duchownemu, który jako pierwszy sprowadził je do Europy Johna Guppy’ego. Skąd pochodzi? Dokładnie nie wiadomo. Naukowcy zajmujący się specjalistycznymi badaniami twierdzą, że z wysp Trinidadu, Martyniki i St.Thomas.

Akwarystyka słodkowodna
Paletki (Dyskowce) - dowiedz się więcej

Pierwsza paletka została odkryta aż 175 lat temu. Tego niezwykłego odkrycia dokonał austriacki badacz środowiskowy Johann Nattarer. Ten badacz przez około 18 lat swojej pracy w Ameryce Południowej zaobserwował ponad 50 000 zwierząt. Wśród nich było około 1700 ryb, z czego jednym gatunkiem była paletka odkryta w biegu rzeki Rio Negro w Brazylii. Po przyjeździe do kraju przekazał swojemu koledze Jakubowi Heckel’owi 37 skrzyń z zawartymi informacjami i eksponatami.

Akwarystyka słodkowodna
Ogólny zakres rozrodu (rozmnażania) ryb w akwarium.

W wyborze ryb do akwarium każdy hodowca kieruje się własnym gustem, ubarwieniem, zachowaniem się określonego gatunku itd. Podświadomie poszukujemy gatunków, które spełnią nasze oczekiwania, nie zastanawiając się w wielu przypadkach nad trudnością stworzenia odpowiednich warunków do rozrodu. Z perspektywy lat wiem, że najważniejszym czynnikiem, który decyduje o rozrodzie jest stres wywołany błędami hodowcy w przygotowaniu zbiornika:

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter