Arowana srebrna

Opis

Arowana srebrna – osteoglossum bicirrhosum. Przedstawicieli tego gatunku możemy spotkać często w sprzedaży, jako młode osobniki z pęcherzykami żółtkowymi, ponieważ mija wiele tygodni nim zużywają one zapas pokarmu. Jeśli woreczek żółtkowy się wyczerpie zaczynają pobierać pokarm. Jako młode osobniki dobrze się przystosowują do warunków w akwarium. Wraz ze wzrostem są mniej tolerancyjne i trzeba je rozdzielić ostatecznie jako dorosłe osobniki.

Rodzina

Osteoglossidae.

Pochodzenie

Żyje w dopływach Amazonki oraz zachodnim Orinoko.

Długość

Odnotowano osobniki mierzące 1 metr, ale w akwariach rosną mniejsze.

Odżywianie

Znakomitym pokarmem dla tych olbrzymów żywy, np. mięso ryby, niełuskane krewetki i duże owady.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 24-29 C.

Warunki hodowlane

Jeśli osobniki są dobrze dobrane to można trzymać je w małej grupie, ale trzeba pamiętać, że arowany są agresywne nawet w młodym wieku, więc najlepszym wyjściem będzie hodowla pojedynczego okazu lub z innymi dużymi i silnymi gatunkami. Dekoracja powinna być skromna, liczy się przede wszystkim miejsce do pływania. Zbiornik trzeba zaopatrzyć w szczelną pokrywę oraz wydajny filtr. Woda powinna być miękka, o lekko kwaśnym odczynie.

Rozmnażanie

Niekiedy udaje się je rozmnożyć ten gatunek w warunkach akwariowych, aczkolwiek z powodzeniem rozmnażana jest w celach komercyjnych. Samiec inkubuje ikrę i rozwijający się narybek w pysku nawet przez 60 dni. Zdjęcia: Użytkownik Glonojad z forum. Dziękujemy.

67 komentarzy

  1. Shark 01:

    A czy można taką jedną trzymać z dwoma p.pawiookimi w akwa 350 litrów ? Każdy kto coś wie na ten temat niech coś napisze potrzebuję odpowiedzi niezwłocznie !

  2. Shark 01:

    A czy można taką jedną lub dwie trzymać w 800 litrów ?

  3. krysti:):

    Czy można trzymać jedną arowanę w akwa z pawiookimi zebrami akarami i piraniami roślinożernymi?

  4. Hubikopter:

    żaden!!

  5. atatcama:

    gdzie w wodzislawiu slaskim moge kupic arowane:srebrna,afrykanska i czarnaiktory z tych gatunkow moge trzymac w 200l-250l.pa

  6. atatcama:

    one jedza kazdy pokarm miesny od larw owadow az po male ptaki

  7. atatcama:

    arowany kosztująa od 70zl do nawet 100000dolarow

  8. qwerty:

    Mam u siebie w 400l od 3 lat arowanę. Pływa z pyszczakami. Zjada wszystko co żywe oraz specjalne granulki dla niej "dedykowane". Moja ma około 60 cm długości. Na akwarium założyłem grubą pokrywę z plexi. Jest tak agresywna i silna, że kilkukrotnie wyskoczyła "razem z pokrywą".

  9. ATATCAMA:

    w akwarystyce istnieje kilka gatunków arowan oraz kilkanaście odmian tych ryb.dużo arowan,duży wybór.pozdo

  10. jaroslawcywka:

    COS WYDAJE MI SIE ZE CI KOLESIE CO DODALI TE ZDJECIA WYKONALI JE NIE U SIEBIE LECZ GDZIES INDZIEJ ZNACZY JAKIS OGROD ZOO CZY COS TAKIEGO :-))

  11. jaroslawcywka:

    przepiekna ryba i nie tylko srebrna bo jest jej kilka odmian sam mysle o kupieniu takiej ryby ,ALE WIAZE TO SIE Z DUZYM NAPRAWDE AKWARIUM MINIMUM 180/80/60 z tego co juz sie dowiadywalem to nam daje jakies 1000 litrow ,a mieszkam na 3 pietrze i boje sie o strop bo miejsce mam tylko chodzi teraz tutaj o wytrzmalosc stropu bo to akwa plus woda plus pierdoly to jest juz sporo kilogramow,a wiec jak ktos ma pojecie to prosze o pomoc w tej sprawie mieszkam w Niemczech dom ma okolo 13 lat 3pietra plus poddasze tez ze stropem betonowym moze ktos mi powie gdzie zaczerpnac fachowej pomocy ?slyszalem ze przy scianie nosnej ,ale sam nie wiem ???? dziekuje

  12. Tiamath:

    Minimalne akwa... dla Arowany Srebrnej to 2 m. dł. i 600 l. wody. Arowana bez problemu dorasta w akwa do 120 cm.

  13. ????:

    jak przeżyła w takiej temperaturze?

  14. Jednoręki Wędkarz:

    KTÓRY Z WAS WYPUŚCIŁ TĄ RYBECZKĘ DO RZECZKI NIEOPODAL SŁUPSKA?!!;-))

  15. herk:

    we wczorajszym teleekspresie pokazali wędkarza, który złowił arowanę w słupi(słupsk)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter