Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. szymon:

    . mam barwniaki od paru dni sa w osobnym zbiorniku ok 40l.i samiec barwniaka bardzo goni samice gryzac ja po brzuchu. czy to mu przejdzie?

  2. Franek:

    Kiedyś je miałem ale zachorowały na ichtiofiriozę.

  3. robson75:

    macie racje rybka ok :)

  4. ZICCO:

    nie rozmnażajcie ich ja mam 1680 małych w 1100 l

  5. oldmobil:

    Niestety są marne szanse zapanowania nad temperamentem pary która zdecydowała się na tarło. Przygotowywałem zbiornik 200 litrów i barwniaki trafiły na kilka dni do 30-tki. No i chyba już tu zostaną przez jakiś czas, bo mają pełne pyski roboty przy siedemdziesięciu kurduplach. Nie mam serca przerzucić starych do dwusetki, a do 30-tki zaprosić skalary...

  6. Arturo:

    Zgadzam się z Tomaszem, jesli nie wiecie co zrobić z przychówkiem to lepiej nie rozmnażać. Ja mam sklep zoo...

  7. Tomasz:

    Piękne i ciekawe ryby. Odradzam jednak rozmażanie, jeśli z góry nie wie się gdzie je oddać. Mam małe akwarium (60l), a ryby wyjątkowo często odbywają tarło. Czasem zauważałem już pływające maluchy. Sklepy zoologiczne niechętnie je przyjmują. Efekt jest taki, że gdy podrosną są rerroryzowane przez najsilniejszego samca i siedzą blade w zaroślach. Wyrzuty sumienia gwarantowane! Duży zbiornik to podstawa!

  8. Arturo:

    Witam, rozmnożyły mi się w 50 L pod skorupką z kokosa dokładnie 46 sztuk mi wyrosło. Jak miały dwa tygodnie to wyłowiłem matkę i ojca do 120 L akwa. To dobry sposób bo młode nie robią się takie płochliwe i poparu dniach pływają po całym akwarium. Za miesiąc "stare" barwniaki szukały już miejsca na nowe tarło, a że w tamtym zbiorniku nie mam kokoda to złozyły ikrę... na szybie :)

  9. Monia08:

    Witam. Jak rozpoznać płeć u barwniaków?

  10. lelek:

    jak urządzić doniczki dla barwniaka

  11. Moni08:

    Witam.Jak rozpoznać czy samica barwniaka będzie miała młode??? Proszę o odpowiedź.

  12. zioomy:

    ekstra ziomale ryby ,mam mała grupkę młodych

  13. CZARNY:

    Od zawsze mam barwniaki i jest to bajdurzenie o doniczkach bez dna.Wystarczy położyć zwykły płaski kamień,a ryby juz same zajmą sie gniazdkiem.

  14. gangsta:

    do bednar musisz podnieść wode do 28 stopni zakwasic wode wartość ph musi być równa 4 i czekaj jeśli masz kokos i groty to nie dawaj żadnej doniczki gdyż nie jest potrzebna

  15. bednar:

    powiedzcie mi po czym poznac ze u tych ryb jest tarło? i czy złoza ikre obojętnie gdzie? czymusi byc koniecznie doniczka mam 2 czesciowy wrak statku korzen kokos i jaskinie nie mam miejsca na doniczke z tego co piszecie to samica plywa kolo samca i go zaczepia prosze o szybka odp

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter