Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. NIKI1:

    Witam mam parkę barwników. Samiec zachowuje sie dziwnie goni inne ryby samice też podpływa do niej wygina się cąły sie trzęsie i potem goni ta cały czas siedzi koło grzałki a samiec wybrał sobie miejsce i go pilnuje

  2. Damian:

    Ja miałem parę tych ryb. Samiec zabił 2 kiryski, a trzeciego kiryska doprowadził do choroby w wyniku której zmarł (ten kirysek).

  3. nn:

    do kasia: nie wiem czy to żart jak tak to delikatnie mówiąc nieudany. Trzy razy czytałam twój komentarz i nie mogłam uwieżyć, że trzymasz 4 pawiookie, które potrzebują 250 litrów, piranie-300 litrów, sumy rekinie-150 l. jeszcze paletkę i to jedną. Wielu rzeczy się naczytałam o katowaniu ryb ale to już przesada!!! Najlepsze,że ty jeszcze chcesz tam dodać barwniaki!!! Od razu grupę pyszczaków, ale tych największych, gibicepsy ze 3 no może z 5 bo przecież masz za mało ryb!!! Oddaj WSZYSTKO albo kup większe akwa. [ok. 250l] zostaw neony i dokup haram prętników albo ramirezek lub bojowników czy kakadu[ nie wszystko tylko wybierz jedną opcję na dno kilka kirysków[dowolny gatunek] i z 8 otosków jak chcesz to ślimaki[dowolne] i tym sposobem masz piękne akwa. i czyste sumienie, pozdrawiam i mam nadzieję, że następnym razem zanim kupisz rybę, dowiesz się troszkę o jej hodowli.

  4. ppk:

    Kasia. To jeszcze idź nad rzekę i uklejki złap do tego akwarium. Te piranie pasują jak pięść do oka. Neony to.dziwnr ze sie jeszcze utrzymaly. barwniaki to pielęgnice jak pawioomie ZBYT MAŁE AKWARIUM dla 2 par pielęgnic szczególnie ze to pawiooka. Jak podrośnie to Neony będą dla nich żywym pokarmem. podsumowując - masz źle dobrane ryby garunkowo.

  5. KASIA:

    Witam,mam akwarium 60l mam tam 4 pielęgnice Pawiookie,3 piranie,2 sumy rekinie, i 1 dyskowca oraz 10 neonków,czy mogę dokupić jeszcze parkę barwniaków?

  6. akwarystamalawi0982:

    Mam tylko parkę w 60l. akwarium dł. 90 cm. Mają młode i czują się świetnie. Ale taka mieszanka jak pisze Ania to przesada przynajmniej o skalary. Są agresywne i nie powinny być trzymane z barwniaczkami.

  7. riba666:

    do ania:): jeżeli jest napisane, że wymaga 80cm długości, to po co go trzymasz w akwa 55l? - skalary min. 50cm wysokości (200l) - mieczyki min. 112l - sumy szkliste chyba większe niż 112l - a labeo to musi mieć naprawdę ogromne akwa, ponieważ jest agresywny - danio min. 112l do twojego akwa z obsady nadają się tylko gupiki, pozostałem ryby się męczą

  8. mikyyyy008:

    Dzisiaj złożyły mi ikrę.

  9. wikuśka:

    Kupiłam ostatnio sobie takie dwa i mam takie pytanko tu w opisie pisze pisze że samice są intensywniej ubarwione i to chyba jest parka.dziwne jest to że ta niby samica (tak wygląda) gania tego samca . i teraz nie wiem czy z nimi jest coś nie tak czy co?PROSZE O ODPOWIEDZI NA MÓJ EMILE siwiec.wiktoria@op.pl

  10. staszek:

    Witam mam pytanko mam akwarium z rybami pielegnicowtymi czyli pyszczaki dołonczyłem do nich parke barwniaka czerwono brzuchego samica złozyła ikre w kokosie i mam juz młody narybek ma 2 tygodnie odzieliłem młode z rodzicami przegrodą zeby pyszczaki niezrobiły im kszywdy może ktos mi powie czy mam je przeniesc do kotnika czy moge usunąć przegrode .

  11. pleco:

    Czy nie zjedzą mi krewetek Amano? Czy na czas tarła i wychowania młodych można je przenieść do oddzielnego zbiornika (nie chcę, aby ślimaki zjadły ikrę).

  12. bqoql:

    Witam, wnioskuje z tego że krewetki i barwniki to zła kombinacja? Moze sie myle? Prosze o rade bo chce miec te rybe i krewetki.

  13. Said:

    Można gdzieś kupić w okolicach Tczewa lub Gdańska?

  14. jack:

    Witam!mam takie pytanie... mam parę (tak mi się wydaje) barwniaków, co jakiś czas obie ryby nabierają intensywnych kolorów pływaja obok siebie i dziwnie się wyginają;). Natomiast kiedy tego nie robią to jedna z tych rybek jest blada, ucieka i chowa sie w roślinach przed tą bardziej intensywnie kolorową która ją goni! jakiś czas temu Myślałem że będą młode bo barwniaki kopały w kamykach pod kokosem ale nic z tego! podpowie mi ktoś o co tym rybom chodzi;) pozdrawiam;)

  15. MIKO.karpik:

    Z czego mam im zrobić dom .Z kokosa próbowałem,ale dzidostwo się rozwaliło.Zamku nie kupie bo mój SUM bu tam wpłyną i było bu po nich.:(

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter