Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. ARKONADA:

    Pytanie do znawców tematu , właśnie do swojego 200 l akwarium towarzyskiego dołączyło drugie nietypowe od znajomego który zamówił je indywidualnie. Nietypowość nowego akwarium polega na kształcie ma 50cm szerokości a prawie 1 m wysokości strefę denna postanowiłem przeznaczyć pod hodowle barwniaka których w moim dotychczasowym miałem 7 sztuk ale nigdy ikry ( dużo młodych glonojadów:/) pytanie mam o niewykorzystaną strefa środkowa i górna , nowego akwarium polecacie jakiś gatunek

  2. mlody:

    ej moge trzymac barwniaki z bojownikiem? akwa 112l

  3. ja:

    Super Rybka!! Trzymam parke takich w 300 litrowym akwarium (100x50x60), procz nich mam tez: 25 x Bocja Wspaniala 1 x Buszowiec Ostropyski 2 x Glonojad Lamparci 2 x Grubowarg Dwubarwny 20 x Grubowarg Pieknoplewty 1 x Motylowiec 1 x Mruk Nilowy 5 x Sum Krzaczasty 10 x Swiecik Kongolanski 1 x Wielopletwiec Senegalski

  4. Nullo Nefastus:

    Ostatnio kupilem mloda parke barwniakow (teoretycznie) bo roznice widze ale tylko niektore wiec zaufam facetowi ze sklepu i zaloze ze to naprawde parka lecz chcialbym wiedziec jedno czy to normalne ze osobnik ktory wybral "jakskinie" plywa i podskubuje drugiego a tamten ucieka potem wraca i sie ociera o podskubujacego i tak w kolko??

  5. Werneri:

    zakładam akwa 100l (50x40x50) chciałem tam wsadzić pare kirysków, dwa barwniaki (para) szmaragdowe lub czerwonobrzuche i dwa wielkopłetwy wspaniałem (para) co o tym myślicie

  6. kajak :

    LUDZIE!!!! Barwniak jest naprawde towarzyski. Ale kiedy pilnuje narybku i ikry jest agresywny. Więc jesli zabije ci neona czy kirysa nie oddawaj go do sklepu bo to wyłącznie twoja wina że nie wiesz o zwyczajach tej ryby. Więc prosze. przyczytajcie to co napisałem i pomyślcie za nim kupicie sb do akwa barwniaka.

  7. AQa96G:

    czym odróżnic u barwniaków samca a samiczke?

  8. fan_barwniaków:

    kupiłem wczoraj 2 różnej wielkości ,większy goni mniejszego i trochę sie martwie bo mimo że jest stosunkowo mały (ten większy) to atakuje mi harem bojowników :(( czy to przejściowe czy będą ciągle takie agresywne ??

  9. andre:

    To naprawdę wspaniały gatunek.Piękny i bardzo opiekuńczy.Mam problem z młodymi które mają 9 tyg.(ok.1,5 cm)W sklepach akwarystycznych ich nie chcą. Nie rozumiem dlaczego?

  10. yaQza:

    Moje barwniaki od 3 tygodni mają gotowe gniazdo, w którym cały czas siedza i nic sie nie dzieje... dlaczego sie nie wycierają ???

  11. biały:

    mam jedno pytanie: moje barwniaki mają młode. Chodzą juz po aqa itp. tylko, że jak bd im dawał plankton to czy inne ryby go nie zjedzą? narazie skubią glony ale chyba zbyt długo tak nie wystrzymają

  12. Iva :

    Czy mogę trzymać parke barwniaków w akwa 120l z neonami gupikami i prętnikami karłowatymi?

  13. jaroslawcywka:

    witam tak to prawda sa to ryby bardzo terytolne ,a w momecie rozrodu u mnie samiec zabil drugiego samca trwalo to okolo tygodnia okaleczyl go ,a potem zabil wiec do spokojnych ryb nie naleza nie boja sie tylko bocje siatkowane

  14. Aguska:

    Barwniaki są rybami terytorialnymi ,wiec pewnie oznaczyly swoje terytorium i jezeli inne ryby na nie wplywają barwniaki je odganiają, a czy są takie spokojne to nie powiedzialabym, bo ja tez mam i tez mi podgryzaly mniejsze ryby, moze dlatego że wiedzą ze mają nad mniejszymi przewagę i chcą pokazać ze to one rządzą w tym miejscu .

  15. nik123:

    Wyczytałam że barwniki to dość spokojne i łagodne ryby. Ale odkąd je kupiłam podgryzają,zagryzają i gonią mi inne ryby. I co mam z nimi zrobić?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter