Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. kangur:

    odnosnie skalara: skalary, ze wzgledu na dlugie pletwy, zawsze przyciagaja "podgryzaczy". Mialem kiedys skalary i byly one non stop molestowane nie tylko przez sumatry ale nawet przez gurami i molinezje tak, ze w koncu musialem je oddac. Poza tym skalar powinien zyc w grupie, nie pojedynczo. Odradzam skalara jako kompana do brzanek sumatrzanskich.

  2. kangur:

    Uwazam, ze najlepiej miec 6-8 sztuk, wtedy sa calkowicie zajete soba. Gdy sumatry sa mlode strasznie rozrabiaja i jest na co patrzec. Pozniej sie ustatkowuja i robia sie nudne ale wystarczy dokupic pare mlodych i zabawa zaczyna sie od poczatku. Mam brzanki sumatrzanskie od zawsze w przeroznych zestawach z innymi rybami i sa to jedne z fajniejszych stadnych rybek. Piatka moich bocji wspanialych tez chetnie przylacza sie do ich harcow

  3. rychu:

    Powiem tak... mam 3 sztuki i hoduje wraz z innymi rybami (skalay neony kiryski duch inne brzanki itd) jesli ma sie wiecej niz 1 sztuke to rzeczywiscie "rywalizuje" miedzy soba a inne ryby maja jako taki spokoj

  4. Michoryba:

    YHY u mnie sie nawet pojawil kanibalizm.A gdy zostala 1 dobierala sie do welona.Musialem jo wyrzucic

  5. Akwa 220l:

    mam 10 brzanek 4 zmienniki 3 pretniki karlowate 3 zalobniczki 2 brzanki rekinie moge dokupic skalara? Akwa 220l Prosze o szybką i realną odpowiedz. Z Góry Dziękuje.

  6. Madziusia123:

    Chciałabym sobie kupic same brzanki do akwa 60 litrów^^ Roślinki, korzeń, filtr, dodatkowe napowietrznianie, grzałka. Wsytzsko^^

  7. Madziusia123:

    Mam akwarium "nowe". Jest filtr, grzałka, dodatkowe napowietrznianie. Nie jestem początkująca (Przeżyłam już wiele narodzin, chorób, wyleczeń, zagryzień i różnych ryb. Jest korzeń taki jak prawdziwy i Domek będzie i oczywiście rośliny . Nie co wysokie, średnie mniejsze. Razem z korzeniem co jak taka mała góra wygląda będize to tworzyc taką "powodną łąke" xD. Do tego chce kupic brzanki. Akwarium ma 60 litrów. Ile takich brzaneczek? Nie chce innych ryb, wiec będą miały swoje towarzystwo. Polecicie je? Czytałam że są mało kłopotliwe oprócz swojego charakterku. ;)

  8. Madziusia123:

    LUDZIE!-Michoryba, KAsia, Bronek, andrano i to. Widze pełno skarg typu: Zagryzły mi Neona zagryzły mi coś tam! Ale wystarczy poczytac coś o nich! Są to rybki co często podgryzają. Jak się jednak będzie miała troche wiecej niż 1 sztuke będzie moze spokój. Czytajcie za nim rybke kupicie.

  9. Michoryba:

    Witam powiem wam ze te ryby to wywalanie piniedzy w bloto. Mialem 2 brzanki i kazda jadla siebie nawzajem i zjadly mi ogon molinezji. Nie kupujcie tego te ryby przeszkadzaja w dobrze innych ryb OSTRZEGAM

  10. Michoryba:

    Witam. Powiem wam cos na temat hodowania tych ryb w akwarium.Jesli chemy kupic te rybki nalezy kupic 3-2 cm brzanki poniewaz im mniejsze tym lepsze.W naszym akwarium inne rybki powinny byc wieksze od brzanek bo w tedy male brzanki nie benda aktakowac wiekszych odnich ryb!.A co z tym plamkami na brzankach to chyba normalne.!

  11. Sylwia 93:

    Jestem w posiadaniu brzanki mszystej. Od pewnego czasu zauważyłam że ma ona białe łuski czy to coś poważnego. Jeśli ktoś wie bardzo proszę o szybki odpis;(

  12. dawid:

    rybki fajne ale zagryzły mi welonke i tak jej nie lubiłem

  13. klota:

    kurcze ta gurami mi zdechla ;( dokupilam za to dla mojego welonka jeszcze jedna welonke , budze sie i patrze ta juz ma obgryziony ogon... mi sie wydaje ze one szukaja naslabszej ofiary i ja zagryzaja;( niewiem co zrobic z ta malutka welonka chyba ja oddam sasiadce bo te gangsta ja zagryza ;/ jakos inne rybcie nie sa obgryzione :(

  14. ala:

    mam brzanki różowe i sumatrzańskie. taką samą ilość. Niestety te drugie wciąż przebywają na dnie akwarium. Jakby się bały różowych. są też od nich o wiele mniej żwawe. nie wiem, co się dzieje. proszę o radę.

  15. klota:

    mam 3 brzanki, 2 gurami, 1gupika, 1 welonka, 3neonki.... nikt nie zostal skaleczony przez brzanki tylko jeden gurami.. ma taka dziurke z boku brzuszka i obgryziony ogonek ;( a drugi jest caly i zdrowy na szczescie!!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter