Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. aisha:

    Witam! Mam 6 brzanek. Są cudowne :) Do tego kilka gupików, molinezje; bałam się że brzanki będą podgryzać im płetwy ale zaryzykowałam i wcale nie przejawiają agresji :)

  2. manolo:

    Przecież to ryba stadna, dwie to nie stado. Minimum pięć, a najlepiej 8. Ja u siebie w 300l mam ich 30:) Zabawa jest przednia.

  3. krenty:

    pamietajcie ze sumatry maja juz taki charakter ze sie ganiaja i gryza jednak z rególy nie interesuja sie innymi gatunkami. dobrze miec przynajmnie 4 sztuki wtedy siły sie rozkładaja i te rybki lubia żyć stadnie choc nie muszą

  4. Pawcio:

    Witam.Zamierzam kupić 2 brzanki sumatrzańskie do 3 kardynałków. Czy brzanki nie uszkodzą kardynałków?

  5. kolo:

    Ja miałem kiedyś pięć brzanek i kilka danio lecz sumatry podgryzały im płetwy :( jestem bardzo niezadowolony z tego powodu :( to chyba jedyny minus dla tych rybek :P

  6. neta:

    ja mam dwie brzanki i się nie gryzą

  7. nikodem:

    Moja brzanka mszysta zachowuje się bardzo dziwnie. Nie pływa normalnie, cały czas leży do góry brzuszkiem przy powierzchni wody. Nie wiem co jej jest pomóżcie

  8. Szycha:

    Bas" brzanka mszysta, mysia czy zielona to sumatra w kolorze zielonym a wiec ma taki sam charakterek. Jak masz wieksza grupe i niezbyt male akwa to nie tykaja innych rybek a zajmuja sie soba. Uwazajcie na labeo jak macie mysie sumatry. Moj gania wszystkie ciemno ubarwione ryby i najpierw "zdziczyl" a potem zameczyl mi 3 zielone brzanki, pozostale dwie siedza za filtrem i malo co jedza bo sie boja wyjsc a jak im tam podrzuce karmy to ja filtr wciaga. Mam jeszcze 11 normalnych "tygryskow" ale te labeo pogoni przez pare sekund i zostawia w spokoju. Skalarow nie mam wiec ci nie pomoge. Szacun

  9. Smuga:

    Bas: To te same ryby tylko inny kolor. Mam skalary i stado sumatr w trzech kolorach. Kiedys zagryzly mi pieknego gupika, teraz gryza tylko siebie nawzajem a skalarow nigdy nie ruszaly. Pozdro

  10. Bas:

    czy brzanka mszysta ma taki sam charakterek jak sumatrzańska?trzyma ktoś te brzanki ze skalarami?

  11. krysti:):

    hej mam 4 skalary pare tęczanek 4 sumy bystrzyki chyba z 7 mieczyka molinezje brzankę różową, rekinie i angolańskie i czy mogę do tego jeszcze dodać brzanki mszyste? prosze o odpowiedź

  12. leszczyk80:

    mam (84l) teraz 12 brzanek + 4 kiryski + 2 mieczyki Panna wyprosiła coś czerwonego do akwarium :(. chce jeszcze cos dokupic może neony - z nimi nie powinno byc problemów z tego co czytam. teraz w akwarium rybki sa z 6 dni wszytskie przez jedna sa zapedzane w kąt podczas gdy jedna pływa sobie po całym akwa ( taki mały terorysta). czy to kiedyś sie skończy ? czy to normalne zachowanie ? Rybki małe ok 2cm.

  13. gawron:

    kangur - mam 50 litrowe akwarium jakbym miał do niego wpuścić 15 sumatr i jeszcze kiryski do tego to ryby by wyłaziły bokami, przelicz sobie cm dorosłej ryby na litr może nawet półtora ze względu na nadpobudliwość tych osobników.

  14. ciechu:

    mam 7 brzanek w ponad 100 litrach wraz z kirysami, neonami, sumem, glonojadem i paroma innymi i brzanki kompletnie nie przejawiaja zainteresowania innymi rybami. Wcale sie nie gryza.

  15. Michu:

    Od dwóch tygodni w swoim zbiorniku 112 litrów mam 4 takie brzanki i puki co jest spokój ganiają tylko za sobą nie robiąc sobie przy tym najmniejszej krzywdy.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter