Bystrzyk ozdobny

Opis

Bystrzyk ozdobny - Hyphessobrycon bentosi. Jest to gatunek szczególnie dekoracyjny, z wysokim, bocznie spłaszczonym ciałem. Z całą pewnością należy do najokazalszych i najładniejszych bystrzyków. Samce są zazwyczaj nieco większe, o wydatniejszej i inaczej ubarwionej płetwie grzbietowej. Jest kolejnym gatunkiem z dużymi wątpliwościami co do pochodzenia. Dociekania utrudnia fakt, że gatunki mogą krzyżować się między sobą, mogą różnić się intensywnością pigmentacji, większość ma wyraziste ubarwienie i dłuższe płetwy. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdyż istnieje wiele nazw tego gatunku, które stanowią synonimy.  Wszystkie odmiany są różowoczerwone o różnej intensywności pigmentu płetw i ciała. Ich płetwy mają kolor czerwony, czasem z czarnymi i białymi plamkami. Płetwy brzuszne są najmniej wybarwione, a dodatkowo za głową mogą mieścić się jedna lub dwie czarne plamy, które mogą różnić się wielkością i intensywności. Bystrzyk ozdobny występuje pod wieloma nazwami zwyczajowymi i naukowymi: H. bentosi, callistus, ornatus, rosaceus, serpare, robertsi, które powoli znikają z literatury naukowej.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Bystrzyk ozdobny występuje w dolnym biegu Amazonki i Gujany.

Długość

Około 4 centymetrów.

Odżywianie

Spożywa wszystkie rodzaje pokarmów, Dieta powinna być możliwie urozmaicona.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-28 C.

Warunki hodowlane

Bystrzyk ozdobny i jego pokrewne gatunki jest rybą stadną. Najlepiej prezentuje się w miękkiej i kwaśnej wodzie z dodatkiem garbników. Zbiornik powinien posiadać sporo przestrzeni do pływania oraz kryjówki z gęstych roślin. Można do trzymać w zbiorniku ogólnym, przebywa głównie w środowych warstwach wody. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny pływające, które tłumią światło oraz raczej ciemne podłoże.

Rozmnażanie

Jest dosyć trudne, ze względu na problemy związane z wybraniem odpowiedniej pary. Najłatwiej jest rozmnożyć osobniki niedawno dojrzałe płciowo. Zbiornik tarliskowy powinien zawierać wodę o temperaturze 26-28 C, pH 6,8-7,0 oraz twardość ogólną 4-6 n. Tarlaki przenosimy wieczorem, a tarło następuje po około 3-5 dobach. Dorosłych nie karmimy. Bystrzyk we wszystkich odmianach rozrzuca ikrę, po czym ją zjada. Wylęg młodych trwa około jednego dnia. Młode już w drugim dniu aktywnego życia zjadają larwy solowca lub oczlików.

11 komentarzy

  1. kris:

    ją mam 4 i wszystkie żyją już roczek

  2. oliwerbosss:

    Do kami: ikrę nad wodą może składac naprzykład gurami

  3. oliwerbosss:

    do kami: Jeśli masz gurami to możliwe że to on.

  4. akwarium:

    Witam.Mam parkę bystrzyków czarnopręgich i czy mogą się rozmnożyć.

  5. kami:

    jaka ryba moze mi skladac ikre na wodą ??? to juz 4 raz

  6. Czarny:

    Mam 4 z 5 sztuk w akwarium towarzyskim ponad rok czasu.Tak jak napisal ppp, zajmuja przydenna strefe zbiornika wsrod roslin.Rybka nie sprawia trudnosci hodowlanych,zejscie jednej bylo spowodowane moim bledem. Bardzo dekoracyjna fiszka i na pewno dokupie wiecej. Dzis doszlo do piewrszego, bardzo burzliwego tarla. Kto wie, moze nastepnym razem postaram sie wychowac mlodzierz :)

  7. Maciek:

    Bystrzyk jest rybka bardziej stadną, lubie towarzystwo swoje minimum 5 rybek. Ja osobiscie miełem 5, po 1,5 roku 2 poszły do rybkowego nieba, zostały 3 i nadal jest ok.

  8. D:

    Mam 4 bystrzyki(jeszcze młode) Czy mogę im wpuścić jeszcze kilka? Będą pływały razem? Proszę o podpowiedź:)

  9. Akwarysta:

    ja mam takie dwa jeden mi zmarkotniał i (ma jakby wyciętą płetwą). Unika pokarmu co mu jest??

  10. fiżka:

    mogą być z kakadu?

  11. ppp:

    w 60l akwarium mam ich 6 i kazdy znalazl sobie miejsce do panowania i odstrasza inne, a same bystrzyki znajduja sie blisko dna

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter