Distichodus lusosso

Opis

Distichodus lusosso (Łaskawnik siedmiopręgi). Ten piękny gatunek, szczególnie w stadium młodocianym, kiedy jest intensywnie ubarwiony, nie nadaje się do hodowania w większości domowych akwariów, ze względu na duże rozmiary. W sklepach można spotkać również jego bliskiego krewnego o krótszym pysku distichodusa sześciopręgiego, który osiąga mniejsze rozmiary (do około 25 centymetrów), ale jako dorosły osobnik traci swoje wcześniejsze ubarwienie i staje się nieciekawą, zielonkawożółtą rybą. Lepszymi do warunków domowych są inni przedstawiciele distichodusów, na przykład D. Decemmaculatusb -odmiana karłowata dorastająca do 6 centymetrów oraz rosnące do 10-12 centymetrów: D. affinis (łaskawnik) oraz D. naboli (distichodus Nobola). Wszystkie gatunki mają podobne wymagania co D. lusosso.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Kamerun, południowy Zair, Angola, dorzecze rzeki Kongo.

Długość

Do 50 centymetrów.

Odżywianie

Powinien mieć podawany pokarm obfitujący w składniki roślinne.

Temperatura

23-27 C.

Warunki hodowlane

Ten spokojny gatunek potrzebuje większego akwarium. Jeśli w akwarium występuje żywa roślinność, to możemy być pewni, że będzie on podgryzana przez distichodusa. Żeby temu zapobiec możemy udekorować zbiornik niejadalnymi roślinami, takimi jak: anubas niski (Anubas nana), paprotnica sumatrzańska (Ceratopteris thalictroides), paproć bagienna (Bolbitis heudelotti), mech jawajski (Vesicularia dubyana), mikrozorum uskrzydlone (Microsorum pteropus). Toleruje wodę średnio twardą o obojętnym odczynie pH.

Rozmnażanie

Brak informacji o udanym rozmnożeniu tego gatunku w warunkach domowych.

1 komentarzy

  1. max:

    najlepiej czuje się z pielęgnicami

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter