Giętkoząb czarnobrzuchy (Opaczek)

Opis

Giętkoząb czarnobrzuchy - Synodontis nigriventris. Ze względu na sposób pływania zwraca na siebie uwagę. Jest rybą towarzyską, nadającą się do dosyć wielu akwariów towarzyskich. Sumik ten został w 1950 roku sprowadzony z ujścia Kongo do Amsterdamu. Do tego czasu jest sporadycznie łowiony dla handlu hurtowego i sprzedawany w specjalistycznych sklepach w wielu krajach Europy. Giętkoząb czarnobrzuchy staje się aktywny o zmroku i w nocy. Dzień spędza w ukryciu, a jego ulubionymi kryjówkami są rozmaite jamy. Ryby trzymane w niewoli żyją 9-10 lat. Ta ryba często pływa na grzbiecie. Spowodowało to konieczność zmiany ubarwienia ochronnego, które jest tutaj odwrotne niż u innych ryb: grzbiet jest jaśniejszy, brzuch natomiast ciemny, czasem nawet czarny. W czasie pobierania pokarmu z dna giętkoząb pływa w normalnej pozycji. Szukanie pokarmu ułatwia mu trzy pary czuciowych wąsików, a także oczy – wyjątkowo duże w porównaniu do innych gatunków sumików. Jego charakterystyczną cechą jest także wielka płetwa tłuszczowa. Gatunek ten potocznie często nazywany jest opaczkiem.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Dorzecze rzeki Kongo.

Długość

Około 7 cm.

Odżywianie

Zjada chętnie zarówno żywy, jak i sztuczny pokarm. Mimo faktu, że najbardziej aktywny jest o zmierzchu i świcie, o każdej porze można go wywabić na małą przekąskę. Czasami podnosi granulkę lub tabletkę z dna, jak również zjada z powierzchni wody pokarmy płatkowane.

Temperatura

Tolerują temperatury z zakresu 22-27 C.

Warunki hodowlane

Dosyć dobrze czują się w akwarium wielogatunkowym Mogą być trzymane w mniejszych grupach. Zaleca się przyćmione światło. Odpowiednie światło można osiągnąć dzięki stosowaniu pływających roślin. Na dnie zbiornika należy umieścić kawałki rur drenowych lub doniczki bez dna. Odpowiednie parametry wody: pH 6,5-7,0; twardość 8-18 n, ogólna jakość wody powinna być dobra. W wodzie o słabych parametrach wąsy giętkoząba mogą się degenerować.

Rozmnażanie

Niektóre samice trzymane w akwariach sprawiają czasem wrażenie gotowych do tarła, ale ich selekcja zawsze wykazuje brak dojrzałych jaj, stwierdza natomiast znaczne warstwy tłuszczu w jamie brzusznej. Najlepiej rozmnażać każdą parą oddzielnie. Aby pomóc we wprowadzeniu w okres rozrodczy, należy podawać larwy komarów. Giętkozęby czarnobrzuche osiągają dojrzałość płciową osiągają w drugim lub trzecim roku życia. Jeśli hodowca ma szczęście, może się zdarzyć, że ryby odbędą tarło o zmierzchu lub nocą, w jakiejś odpowiedniej kryjówce. Larwami i narybkiem opiekują się oboje z rodziców. Młode żywymi larwami solowca.

44 komentarzy

  1. Julia:

    Czy mogę go trzymać w akwarium 102L z neonkami, gupikami, molinezjami, mieczykami, sumikami szklistymi, pielęgniczkami ramireza, glonojadami i kiryskami ?

  2. Michał3333:

    A,zapomniałem o parce mieczyków.

  3. Michał3333:

    Ja mam dwa giętkozęby wielkopłetwe (S.eupterus,te z 3-ciego zdjęcia).Są prześliczne,nie wyżynają rybek (jeszcze nie),tzn. są na tyle małe że im by się nawet neonek do pyska nie zmieścił.Dzielą akwarium z: dwiema akarami pomarańczopłetwymi 5 i 7cm,dwiema pielęgnicami niebieskołuskimi 12 i 16cm,dwoma szczelinowcami Leleupa oba po 5cm,naskalnikiem Marliera,skalarem 6cm dł. ,12 wys. ,zbrojnikiem lamparcim 30cm,zbrojnikiem niebieskim 9cm i dwoma gupikami 4cm i 3mm (siedzi w kotniku).Giętkozęby mają 5cm i 8,5cm.Akwarium ma 112l.Temperatura ma 28 oC (wiem że jest nieco za ciepła),pH 7.5,Twardości nie mierze.Z rybami jest wszystko git,karmie je suchym żarciem i wodzieniem.Wiem,że akwarium jest trochę za małe ale nie długo zakładam 240l holendersko-kamienne.Pozdrawiam fanów sumów!!!

  4. riba666:

    uwaga, młode opaczki bardzo łatwo pomylić z młodymi giętkozębami wielkopłetwymi, więc dlatego niektórzy się dziwią, że ich sumiki maja 11cm :)

  5. Yap:

    Kaśka: nie, nigdy. One nie :)

  6. Kaśka:

    A czy ta rybka może zjadać rośliny??

  7. Kaśka:

    A czy ta rybka może zjadać rośliny??

  8. Yap:

    Kris: raczej tak. One lubią mięso. Na pewno nie masz typowego nigriventisa, za duży. Do niego możesz spoko dołożyć parkę skalarów. xDxD

  9. kris:

    Widzę że ktoś już pisał że może zjeść mniejsze rybki. Czy może ktoś to potwierdzić bo mam takiego na 11-12cm a hcciałbym coś kolorowego dodać do akwa i myślałem o stadku neonek i rozbor w 140l. Będzie polował???

  10. Yap:

    Catfish, po prostu powiem jedno: OCZYWIŚCIE:-D). Samiec jest krępy, ma bardzo wyraźne plamki na sobie. Samica Jestpotężna i plameczki ma ku brzegom rozmazane. OPACZKI SĄ COOL!

  11. Catfish:

    A czy mógłbym trzymać takie dwa w 112 litrów i jak rozróżnić który to samiec a który to samica ?

  12. Yap:

    Hurra! Wejdźcie se na synodontis nigrita gold! To jest mój okaz! Niezmiernie rzadki! Yeah!

  13. SlimShady:

    Mój w ciągu dwóch lat osiągnął rozmiar 15 cm.

  14. ~**~:

    Ewelina, mecz - pewnie macie giętkozęba wielkopłetwego, one rosną większe niż opaczki.

  15. Ewelina:

    tez zgadzam się z tym że 7 cm to pomyłka mój co prawda nie wiem ile ma lat podejrzewam że nie cały rok i 10cm !!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter