Liliowce (Crinoidea)

Opis

Są to bardzo wrażliwe osobniki. Najbardziej popularnymi są liliowce pierzaste (czuprynkowce). W pierwszym stadium rozwoju, czyli jako larwy, czuprynkowce przytwierdzają się do podłoża wyrostkiem ciała. W miarę rozwoju odrywają się od skał i płyną w toni wody. Gdy dorosną w miejscu dawnego wyrostka pojawiają się kilka pazurkowatych kolców, za pomocą których mogą wbijać się w ciała koralowców i gorgoni. Zauważć je możemy nocą , kiedy rozłożonymi ramionami wyłapują plankton, natomiast w ciągu dnia zwijają się i ukrywają w szczelinach skalnych.

Niestety niewiele gatunków nie nadaje się do hodowli w akwariach. Antedon mediterranea może być trzymany tylko w schładzanych zbiornikach. Liliowce pierzaste są polecany tylko bardzo doświadczonym akwarystom.

Podstawą diety liliowców pierzastych są lawy drobnych skorupiaków (Atremia i bosminy). Należy je również regularnie karmić planktonem zastępczym. Liliowce nie mają wielu wrogów, dlatego można je swobodnie łączyć wszystkimi nieszkodliwymi bezkręgowcami oraz niewielkimi rybkami.

Należy pamiętać, że bardzo łatwo dochodzi do złamania liliowców, a nawet ich samookaleczenia podczas panowania niekorzystnych warunków akwariowych.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter