Martwica płetw

Opis

Jest choroba, która dotyka przede wszystkim płetwę ogonową. Istnieje powszechny pogląd, iż do martwicy płetw dochodzi u ryb, które nie maja zapewnianych odpowiednich warunków fizykochemicznych i są nieodpowiednio żywione, co sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnej. Do martwicy płetw dochodzi przede wszystkim z powodu urazów mechanicznych, nadmiernego naświetlania promieniami ultrafioletowymi, złego stanu zbiornika hodowlanego, zbyt niskiej temperatury wody. Martwica płetw powstaje w wyniku zaatakowania ryb osłabionych przez bakterie, które występują w każdym zbiorniku awaryjnym. Ryby zdrowe nie są atakowane, ponieważ ich system obronny jest wystarczająco silny. Szczególnie podatne są gatunki ryb o ciemnej pigmentacji, np. molinezje, aczkolwiek choroba ta dotyka wiele innych gatunków. Martwica płetw występuje u ryb w różnym wieku, ale szczególnie wrażliwe są młode osobniki, które z jej powodu masowo giną.

Objawy

Pierwszą fazą choroby, która jest widoczna ,,gołym okiem” jest zmętnienie płetw piersiowych i ogonowej. Dochodzi do strzępienia i skrócenia płetw. W ostatnich stadiach choroby przy nasadzie płetwy tworzą się wybroczyny, w środku których jest biaława tkanka martwicza. Po tym objawie ryby szybko giną.

Leczenie

Do zapobiegania choroby należy zapewnienie rybom nowo zakupionym podobnych warunków fizykochemicznych w jakich się wychowały. Nie wolno dopuszczać do gwałtownych zmian temperatury, pH i twardości wody. Zabiegi lecznicze stosuje się u ryb z niewielkimi zmianami martwiczymi, wtedy płetwa stopniowo odrasta. Jeśli leczymy ryby, które są w zaawansowanej chorobie, to regeneracja tkanki może być niezupełna i dochodzi do deformacji lub braku płetwy. Leczenie polega na kąpielach w roztworach różnych środków leczniczych oraz podawaniu antybiotyków wraz z karmą. Przed kąpielą zaleca się odcięcie martwych tkanek płetwy. Po tym zabiegu miejsce odcięcia należy zdezynfekować 1% roztworem azotanu srebra i opłukać wodą destylowaną, następnie umieścić ryby na 7-10 dni w 1% roztworze dwuchromianu potasu. Pozostałe środki jakie stosuje się do leczenia martwicy płetw: A) akryflawina – w stężeniu 0,3-1 g na 100 l qody podczas kąpieli przez 2-3 dni B) chloramfenikol – w dawce 20-50 mg na 1 l wody stosowany podczas kąpieli przez 6 dni w temp. 23-27ºC C) kanamacyna – roztwór o stężeniu 2-5 g na 100 l wody stosowany podczas kąpieli przez 4-5 dni, po tym czasie wymienia się ½ lub 1/3 wody na świeżą D) neomecyna – w dawce 4-5 g na 100 l wody stosowana podczas kąpieli przez 3 dni, po tym czasie wymienia się 1/3 wody E) oksytetracyklina – w dawce 10-50 mg na 1 kg masy ciała podawana w karmie. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

41 komentarzy

  1. Jakub:

    Moje ryby w akwarium zatakowała ospa więc kupiłem preparat na ospę po 2 dniach zobaczyłem że glonojad ma postrzępione płetwy co zrobić ??? proszę o pomoc :(

  2. Mateusz Olesiński:

    Lepiej zabrać tą chorą rybę z akwarium bo zarazi innych. Ja mam samca mieczyka ma tą chorobę i zaraził samice.

  3. Lexion:

    Mój gupik ma postrzępiony ogon i nie uzywa jego do poruszania sie tylko płetw brzusznych.Cały ogon jest bez ruchomy.Czy to może byc właśnie ta choroba ?

  4. POMOCY!!!!!!:

    Moj danio kolor ma pogryziony ogon przez inna rybe co mam z mim zrobić

  5. POMOCY:

    moje brzanki różowe mają białe końcówki płetw!!! nie wiem co jest nie tak, bo zbiornik jest czysty, karmie je odpowiednio. Wydaje mi się że gurami obgryzają im płetwy ale tylko przypuszczam. Pomocy!!!

  6. kurka00:

    Móg gupik ma postrzępiony ogon i czerwoną otoczkę na jego końcu.Co to może być?

  7. kurka00:

    Mój śliczny żółty gupik ma postrzępiony ogon i czerwoną otoczkę wokół niego.Już mu sie troszkę skrócił.Natomiast reszta ma tylko postrzępione.Co to może być?

  8. WuPe:

    Bella, to wygląda na oodinozę.

  9. wojtek:

    mój bojownik dzisiaj na końcówkach płetwy ogonowej ma białą tkankę. Co robić? Pomóżcie!!!

  10. Bella:

    Moje welony mają postrzępioną ,rozdwojoną płetwę ogonową , poodrywane łuski . Jeden z nich na płetwie ogonowej ma czerwone smugi , drugi małe białe plamki (wyglądają jak ospa ryia ale nieco mniejsze) . Co im jest ? To martwica płetw ??????????????????

  11. Paweł1981:

    Właśnie mój mieczyk stracił ogon i dolną płetfę.Nie ma siły pływać i przewraca się na bok.Co z nim zrobić?

  12. Edza:

    Mój bojownik gdy ma plamki to po pewnym czasie miejsce gdzie ona tkwi odpada . Co mu jest ??

  13. Anka (mój telewizor to akwarium):

    moje bojowniki teżmają czerwone plamy. Zaczęło się od białego, któremu potem zaczęły odpadać czerwone skrawki. Następnie czerwony powoli traci płetwy. Teraz czerwone końce płetw ma także trzeci!! Co się dzieje?

  14. Ligia(nimrodel5@wp.pl):

    Maciek - przeslij zdjecie, latwiej bedzie ocenic- albo popytaj w zoologicznym. Pol- a moze to jakas inna choroba pasozytnicza? odsyłam do Antychowicza.

  15. Ligia(nimrodel5@wp.pl):

    Danka- albo to jakaś forma chorób grzybiczych albo columnaris- jesli to drugie to są leki sera baktofur i sera boktofur direct. Bakterie columnaris lubią wodę alkaliczną dlatego obnizenie pH ponizej 7 jest zalecane.Jeśli to choroby grzybicze- radzę leczyć jak grzybicze- czyli np. pleśniawkę. Wpisz w google pleśniawka i wyskoczy, jak leczyć- ja leczyłam roztworem nadmanganianu potasu, chwilowa kąpiel rybki ale nie pamiętam, jakie to stężenie-ale by określic, co jest rybce albo pokaz zdjęcie albo spróbuj popytać w zoologicznym- najlepiej pokazując rybke

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter