Mięczaki (Mollusca)

Opis

Chitony – Polyplacophora

To bardzo ciekawi mieszkańcy przypływowej strefy mórz. Ich ciało pokrywa skorupa złożona z ośmiu ruchomych płytek wapiennych. Ciekawą cechą chitonów są tzw. oczy kubkowe, oznacza to, że ich oczy nie znajdują się na głowie tylko są porozrzucane po całym pancerzu. Chitony wyspecjalizowały się w zjadaniu glonów porastających skały. Chitony bardzo mocno przytwierdzają się do skał, dlatego też najłatwiej jest transportować te zwierzęta nie odrywając ich od podłoża. W akwariach nie mają strategicznych wrogów, pewne zagrożenie mogą jedyne stanowić rozgwiazdy oraz wyjątkowo większe gatunki skorupiaków.

Ślimaki przodoskrzelne (Steptoneura lub Prosobranchiata)

Prawie wszystkie ślimaki posiadające muszle zalicza się do ślimaków przodoskrzelnych. Są one polecane nawet początkującym akwarystom, ponieważ nie stwarzają większych problemów w hodowli. Najlepiej obsadzić akwarium nie drapieżnymi gatunkami, tylko padlino - lub roślinożernymi. W ten sposób zapewnimy sobie bezpieczne oczyszczanie zbiornika z resztek pokarmów oraz zielenic i brunatnic porastających skałki. Nie polecamy ślimaków z rodzaju Conus, które są pięknie ubarwione a zarazem trujące, ponieważ prowadzą drapieżny tryb życia. Wskazane jest umieszczanie w zbiornikach akwariowych ślimaków z rodzaju Haliotis oraz Patella sp., ponieważ zeskrobują warstwy glonów z roślin i innych elementów dekoracji.

Nie zaleca się trzymania w zbiornikach ślimaków z rodzaju Nerita. Nie stanowią one zagrożenia dla pozostałych mieszkańców, aczkolwiek podczas zeskrobywania glonów z szyb akwarium, często po kilku godzinach wychodzą z akwarium wprost na dywan…

Ślimaki tyłoskrzelne (Opisthobranchiata)

Do tej grupy mięczaków zalicza się m.in. zające morskie (Aplysia) i przepółki (Ampullaria). Zajaca morskie będą zjadały w akwarium glony z rodzaju Ulva i Caulerpa. Przepółki można trzymać bezpiecznie z wszystkimi bezkręgowcami, będą się żywić resztkami pokarmów pozostałych mieszkańców oraz glonami.
Zające morskie zaleca się hodować w akwarium gatunkowym. Ponieważ ich apetyt na glony z rodzaju Caulerpa jest tak duży, że w ciągu kilku dni potrafią ogołocić z nich całe akwarium. W takim gatunkowym akwarium możemy im podawać z powodzeniem sparzone liście zielonej sałaty. Musimy pamiętać, że zające morskie osiągają spore rozmiary (ponad 10 cm.), dlatego też nie można trzymać w jednym akwarium kilkudziesięciu osobników.

 Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

7 komentarzy

  1. Aro:

    niektóre ślimaki mają kolec jadowy jak ugryzie to"zgon"

  2. Solniczka:

    Hej mili panstwo! To jest strona o slimakach morskich i to bardzo drogich wiec nie chcielibyscie zeby je bocje zjadly. Morska woda charakteryzuje sie tym ze zawiera duzo soli a co z tego wynika jest SLONA!!!!! Czy wam sie aby sufit na leb nie spadl?!

  3. Ju-la:

    Bocje są stadne i nie zawsze pomagają . Zależy od rasy ślimaka

  4. samuraj1973:

    Kup sobie 2 Bocje wspaniałe i po problemie

  5. Michał:

    moze ryby same je zjedza :)

  6. piter:

    jak pozbyć się małych ślimaków.odziedziczyłem je z roślinami

  7. LOL:P:

    ślimaczki są bardzo milutkie!!!;) uwielbiam patrzeć jak "biegają" po akwarium;D

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter