Neon Innesa

Opis

 Neon Innesa ( Paracheirodon innesi ) może występować również po nazwą Bystrzyk Neonowy. Jest pierwszym poznanym gatunkiem neona. Do Europy został sprowadzony przez  Augusta Rabaut, któremu wskazali go tubylcy zamieszkujący Amazonię. Już w 1936 gatunek ten wzbudził sporo sensacji. Również w 1936 roku został on przywieziony do Niemiec, a stamtąd na pokładzie sterowca ,,Hindenburg” do Stanów Zjednoczonych. Tam został po raz pierwszy naukowo opisany. Początkowo osiągał dosyć wysokie ceny, ponieważ nie posiadano wiedzy na temat rozmnażania, wiec wszystkie osobniki były przywożone z Ameryki Południowej. Z czasem akwarystyka rozwinęła się i rozmnażanie tego gatunku neonów nie sprawiało już problemu. Obecnie prawie wszystkie sprzedawane neony pochodzą z hodowli, a w większości sklepów dostępne są osobniki zarówno młode, jaki i dorosłe. Jest gatunkiem popularnym wśród akwarystów. Popularność swą zawdzięcza niezwykłemu ubarwieniu ciała.  Neon Innesa jest gatunkiem bardzo podobnym do neona czerwonego. Oba gatunki ryb rozróżnić można po czerwonym pasku, który u neona innesy przechodzi tylko do połowy ciała, a u neona czerwonego ciągnie się od ogona, aż do głowy. Innesa jest gatunkiem wytrzymalszym i łatwiejszym w hodowli, niż neon czerwony. W trwającej od wielu lat hodowli neony nabrały znacznej odporności w stosunku do właściwości wody i warunków panujących w akwariach. Samice rozpoznajemy po bardziej zaokrąglonym brzuchu. Jest gatunkiem długowiecznym, często dożywa nawet 10 lat. Przebywa głównie w środkowych partiach akwarium.

Rodzina

kąsaczowate

Pochodzenie

Zachodnie Peru, szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Amazonki.

Długość

W akwariach do 4 cm, w naturze największy znaleziony osobnik miał tylko 22,2 mm.

Odżywianie

Drobny pokarm płatkowy, drobne preparaty, a ponadto mrożone lub żywe malutkie wodne bezkręgowce takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek, pokarmy płatkowane.

Temperatura

Od 22 do 25 C. Toleruje również nieznacznie niższe temperatury.

Warunki hodowlane

Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony. Pamiętajmy jednak, że nie zniosą zaniedbywania podmiany wody, czego często wynikiem jest słabe natlenienie i duża zawartość azotanów. Światło niezbyt jaskrawe. Gatunek ten nadaje się do akwarium towarzyskiego, jeśli nie zamieszkują w nim duże ryby, ponieważ neony mogłyby stać się ich pożywieniem. Neon Innesa nie wymaga zbyt dużej uwagi akwarysty, ale powinien być hodowany w większym stadzie. Gatunek ten źle znosi zbyt jasne podłoże i oświetlenie. Bardzo dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością i wolna przestrzenią do pływania. Jest rybą dosyć spokojną, ale wrażliwą na zmiany parametrów wody.

Rozmnażanie

Profesjonaliści bez problemu rozmnażają te ryby, natomiast trudniej jest je rozmnożyć w warunkach domowych. Potrzebuje bardzo miękkiej i kwaśnej wody z dodatkiem garbnika. Na czas tarła akwarium zaciemniamy. Jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Narybek karmimy pokarmem w płynie lub w formie pyłu.

520 komentarzy

  1. Łukasz25:

    kto trzyma bojowniki z innymi rybami :facepalm: bojowniki są drapieżnikami. Ja mam 52 l akwarium a w nim 28 neonów inesa i 2 glonojady. Temperatura ok 24 stopnie celsjusza. Karmienie 2x dziennie płatkami. Woda cały czas filtrowana i napowietrzana. Osobiście preferuję deszczownicę. Musi być grzałka żeby utrzymać temperaturę. Rozmnożyć jeszcze mi się nie udało, ale tylko dlatego że nie próbowałem. Jednak jest to możliwe. Warto dodać że rozmnożyć można tylko osobniki, które nie przekroczyły 2 lat życia. I o ile uda nam się już uzyskać ikrę i młody narybek, to utrzymanie ich przy życiu jest o wiele trudniejsze.

  2. DiL^:

    Do morganix: 1.Masz za małe akwarium. 2.Neony potrzebują filtra i grzałki 3.Dotykając ryby, zdzierasz ich śluz, który chroni je przed bakteriami To, że ryby żyją, nie znaczy, że jest im dobrze!

  3. dsadd:

    ładne w dużych grupach

  4. where is this:

    znalazłem u siebie w akwarium roślinkę oblepioną 50 jajeczkami tak około mają ok 1mm średnicy jakiej mogą być ryby mam piskorki neony danio pręgowane ps wszystkie zachowywały się jak podczas tarła

  5. D.K:

    Witam mam problem z moimi neonkami dlatego ze wogule nie chca pływać i nie wiem co zrobic,Prosze o pomoc.

  6. neon:

    mam pytanie posiadam akwarium 112l mam w nim filtr ceramiczny, grzałke ustawioną na 24stopnie i oświetlenie 2 x 18w. w akwarium mam 8 gupików 6 kirysków i zakupiłemm 10 neonków innesa odczekałem 30 minut stopniowo dolewając wode do woreczka z rybami żeby wyrównała się temperatura i wypuściłem je i każdego dnia zdychał mi jeden neon nie miał żadnych oznak choroby żadnych kropek pozostałym rybom nic nie jest czemu neony mik zdychają?

  7. Misia:

    czy neonki mogą być razem w akwarium z kiryskami i gupikami???

  8. Remigiusz:

    Na jeden centymetr ryby przypada około litr wody. Możecie sobie łatwo policzyć ile średnio ryb i jakiej wielkości wejdzie wam do akwarium

  9. Nadi.221:

    Zasada jest dobra, tylko trzeba myśleć. wiadomo jest że ryby kąsączowate mają małą przemianę materii i możemy sobie pozwolić na trochę wieksze zagęszczenie, znów przy rybach dużych, trzeba inaczje liczyć np. 1 cm/5 litrów. Ale w większości ryb do 10 cm możemy uzywać tego przelicznika jako odniesienia a nie ścisłej wytycznej. Co do piskorka w 12l - ta zasada nic nie mówi o min. przestrzeni dostępnej dla rybki. Moze się okazać że w 100 cm zbiornik jest min dla tropheusa, a czy bedzięsz miał tam 3 czy 10 sztuk to już bez znaczenia. Musimy rozróżnić dwa aspekty: min ilość wody na 1cm ryby w związku z ich przemianą materii, a co za tym idzie utrzymaniem odpowiednich warunków sanitarnych wody min przestrzeń - dla danego gatunku aby ryba czuła się swobodnie. Wiadomo ryby szybko pływające potrzebują jak najdłużeszego akwarium itd. czyli po prostu brać tak na zdrowy rozsądek. Przeliczniki nie są złe, ale nie zapominajmy o innych czynnikach.

  10. neon:

    Do Nadi.221: to rybka stadna nie będzie się czuła dobrze sama.

  11. Pawlo:

    Czy mogę mieć 4 sztuki neon innesa i 4 sztuki neon czerwony w akwa 60 l + kirysek metaliczny 2 sztuki i zbrojnik . Z góry dziękuje

  12. morganix:

    moje neonki zyja w akwarium 5 litrowym.. a raczej w kuli maja sie swietnie od prawie roku nie maja grzalki i filtra tylko jedna roslinke i czarny pisek.... nie maja wyblaknietych kolorow i daja sie \\\"pogłaskac\\\" co wy na to? i nie dodalam ze jest ich 3

  13. Nadi.221:

    czy mogę dać jednego neonka inessa do akwa 18l?

  14. Danio1507:

    Do nowy: Niestety 35 litrów to dla nich za mało. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  15. Danio1507:

    Do Meczek: Bądź spokojny. Jak wprowadzasz ryby do nowego otoczenia na początku mogą się zachowywać dziwnie, bo dopiero muszą wszystko poznać i zaakceptować. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter