Otosek (Otocinklus przyujściowy)

Opis

Otosek - Otocinclus affinis. W ciągu dnia jest ryba spokojną, natomiast w nocy staje się bardzo aktywnym stworzeniem. Jak inne zbrojniki posiada kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Powinno się zapewnić sporą ilość kryjówek i miejsc odpoczynku. Należy hodować go w grupie. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Brazylia.

Długość

Odnotowano wielkości do 5,5 cm, prawie zawsze jednak mniejsze.

Odżywianie

Głównym składnikiem pożywienia otoska są glony. Można je uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej. Najczęściej w akwarium jest zbyt mało glonów, aby mogły się tylko nimi wyżywić.

Temperatura

Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.

Warunki hodowlane

Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ten gatunek składa kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek żywi się najdrobniejszym pokarmem, na przykład w postaci zawiesiny.

Zdjecia użytkowników

119 komentarzy

  1. Aga009:

    A jakie jest min. akwa i do ilu?

  2. Łukasz lat 11:

    Gdzie w piotrkowie tryb można kupić otoski?

  3. kasiekkkk:

    a mi otoski skladaja ikre :) cudny przypadek..jeden sie wylegl i jest amlutenki cudny..mam zdjecia dla udowodnienia .

  4. Megakill:

    mam problem może ktoś mi pomoże :D Kupiłem otoska gdyż martwiłem się o czystość akwarium lecz mam w nim jeszcze Brzankę rekinią i mieczyka (reszta padła na martwice i nie wiadomo skąd pojawiła się ospa..) Martwię się bo brzanka zaczyna ganiać mieczyka (tak troche nasila się przy jedzeniu) i czy nie zacznie dowalać się do Otoska? P.S w akwarium mam kamieniste podłoże i ceramiczne korzenie wiec chyba ma się gdzie ukryć. A i mam mało glonów czy to nie spowoduje śmierci głodowej Otoska?

  5. Rybeczka10:

    Czy nadają się do akwarium o piaszczystym podłożu ? PS. Do Rafał - poznawać można po kolorze, ponieważ glonojad syjamski jest jasno-brązowy, a otosek - czarno-biały.

  6. Rafał:

    Jak odróżnić otoska od glonojada syjamskiego? Przyglądam się i są bardzo podobne do siebie.

  7. XXX:

    Kupię otoski, lub wymienie dwie kosiarki na otoski, tylko opolskie.

  8. gupikas:

    Do ktoś. Jeśli jeszcze aktualne to w rumii w zoo karina ul.grunwaldzka za 7/8 zł .

  9. justus:

    Do Belfik: jeśli pytanie jeszcze aktualne: w Wiwarium na Warneńczyka, w sklepie zoo Langusta na Lilii Wenedy, w Rotali (Kalwaryjska), w Kakadu (w Bonarce na pewno)

  10. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:

    72l za mało na zbrojnika niebieskiego!!!!!!!!!!!

  11. Patryk:

    Do Timon. Wydaje mi się, że to akwarium jest za małe na te 2 rybki i na samego glonojada.

  12. Belfik:

    Gdzie w Krakowie można nabyć otoski?

  13. grejs:

    jesli piszac \'glonojad\' masz na mysli zbrojnika niebieskiego to dogadaja sie, owszem, ale nie polecam glonojadow - potwornie brudza, w ciagu jednego dnia tyle co inne ryby przez tydzien a nawet dluzej :/ otoski sa natomiast przeurocze, dobrze zwalczaja glony, ale zdecydowanie lubia byc w trzymane w grupkach

  14. Karolina:

    czy gupiki,platki,neonki innesa,glonojad,kiryski,piskorz dogadają się z otoskiem

  15. Timon:

    Czy Otoski i Glonojad maga być razem w jednym akwa? 72Litry

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter