Pierścienice (Annelida)

Opis

Wieloszczęty wolno żyjące

Miejscami gdzie możemy spotkać najczęściej wieloszczęty to spody kamieni na dnie morza, najłatwiej to robić nocą. Cechą charakterystyczną wieloszczętów są liczne kępki włosków po bokach ciała. Są one tak ostre, że z łatwością wbijają się w ciała intruzów. Pozostają w ciele i wywołują uczucie pieczenia skóry.

Niektóre gatunki małych wieloszczętów doskonale rozmnażają się w domowych akwariach. Dorastają nawet do 20-30 cm. Jak zajmą dno zbiornika to z łatwością będą się tam odżywać resztkami pokarmów. Do obserwacji tych zwierząt najlepiej wybrać czas karmienia lub noc.

Nie sprawiają większych problemów w odżywianiu. Zazwyczaj wystarczają im resztki pokarmów, które gromadzą się na dnie. Większe gatunki można dokarmiać pokrojonym mięsem ryb lub otwartymi małżami.

Do wrogów wieloszczętów zalicza się krewetki i większe kraby pustelniki, które wydobywają z dna zbiornika mniejsze gatunki wieloszczętów. Oprócz tych skorupiaków wieloszczęty nie mają znaczących wrogów.

Wieloszczęty można łączyć z wieloma gatunkami zwierząt zamieszkujących akwarium, ponieważ są one z reguły spokojne i łagodne. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie dopuścić do zbytniej inwazji wieloszczętów w zbiorniku, ponieważ staną się one niebezpieczne dla pozostałych mieszkańców. Jeśli już do tego dojdzie należy je odłowić. Można tego dokonać zwabiając wieloszczęty nocą świeżym mięsem rybim. Podczas tego zabiegu należy zachować szczególna ostrożność, ponieważ białe szczecinki wieloszczętów wbijają się głęboko w skórę i mogą wywołać podrażnienia i zapalenia.

Ciekawym zjawiskiem, do jakiego może dojść w akwarium jest rozmnażanie bezpłciowe wieloszczętów. Oddzielający się tylny odcinek ciała początkowo nie ma zarysów głowy i oczu, aczkolwiek po niedługim czasie staje się pełnowartościowym osobnikiem.

Wieloszczęty osiadłe

Terebellidae

Te ciekawe zwierzęta łatwo znaleźć na żywych skałkach kupowanych do akwarium, a w warunkach naturalnych często są spotykane w piaszczystym podłożu oraz pod odłamkami skalnymi. Ich ciało jest zbudowane ze śluzu i piasku i może być w kolorze pomarańczowym, białym lub żółtym. Głowa tych wieloszczetów jest pokryta cienkimi długimi nitkami, które bez przerwy zbierają cząstki pokarmu i przenoszą je do otworu gębowego. Znakomicie sprawdzają się w zbiorniku z delikatnymi gatunkami bezkręgowców, gdzie będą wyjadać resztki pokarmów.

Sabellie – Sabellidae

Są to przepiękne pierścienice, które są często spotykane w akwariach. Są dość łatwe w hodowli i nie powinny sprawiać większych problemów nawet początkującym akwarystom. Ich zadziwiający kształt rurkowatego ciała przyozdobionego kolorowym pióropuszem sprawia, że jest częstym okazem na domowych fragmentach rafy w akwarium. Aby mogły się prawidłowo rozwijać potrzebują lekkiego przepływu wody oraz właściwego oświetlenia. Przy niekorzystnych warunkach w akwarium zwierzęta mogą zrzucić swój pióropusz, np. przy zbyt silnym przepływie wody, silne oświetlenie oraz jako forma obrony przed intruzami. Po takim zdarzeniu nie należy Sabeli usuwać z akwarium, ponieważ po około 4 tygodniach pióropusz powoli odrasta, aczkolwiek nie jest on już taki okazały jak poprzedni.

Sabellię umieszczamy w dolnych częściach akwarium, mocując rurkę między skałkami. Mogą one być dokarmiane za pomocą syntetycznego planktonu. Dobre rezultaty rozwoju sabelli otrzymamy karmiąc je rozpuszczonymi drożdżami w wodzie.

Serpule – Serpulidae

Należą one do wieloszczętów twardych, potoczne nazywane są robakami kokosowymi. Mają piękne jaskrawe barwy ciała. Od Sabelli odróżnia ich wapienna rurka, która jest budowana poprzez wyłapywanie wapnia z wody. Zazwyczaj dorastają do wielkości 20 cm. Mają podobne wymagania dotyczące osiedlenia, przepływu wody i oświetlenia co ich kuzyni sabellie, aczkolwiek są nieco od nich trudniejsze w utrzymaniu.

Serpule można spotkać jako mieszkańców żywych skałek. Nie istnieje konieczność dodatkowego dokarmiania serpuli, ponieważ w każdym zbiorniku znajduje się taka ilość pokarmu, która starczy do wykarmienia tych osobników.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter