Pleśniawka

Opis

Jest to choroba spowodowana utrzymywaniem ryb w zbyt niskiej temperaturze. WywoÅ‚ujÄ… jÄ… grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achlya. Najczęściej dotyka ona odmiany weloniaste o dÅ‚ugich pÅ‚etwach, ale jest ona chorobÄ… wszystkich gatunków. Ryby chorujÄ… na pleÅ›niawkÄ™ w przypadku wystÄ…pienia kilku czynników inwazyjnych. Mimo wystÄ™powania grzyba w wodzie do ataku na osobniki dochodzi jeÅ›li sÄ… one osÅ‚abione po transporcie, zestresowane, zarażone bakteriami lub wirusami lub równoczeÅ›nie wystÄ™puje zbyt wysokie lub zbyt niskie pH wody i substancje toksyczne. Należy pamiÄ™tać, że ryby czÄ™sto chorujÄ… na pleÅ›niawkÄ™ po walkach godowych, kiedy dochodzi do uszkodzenia ciaÅ‚a. Do pleÅ›niawki ikry dochodzi, gdy jest ona niezapÅ‚odniona lub martwa. Do takich przypadków dochodzi, gdy ikra jest zamulona lub odciÄ™ta od tlenu. JeÅ›li grzyb rozwinie siÄ™ na martwych jajeczkach ikry, atakuje on również zapÅ‚odnione i żywe ziarenka. Do rozwoju choroby na ikrze przyczynia siÄ™ Å›wieża, nieodstaÅ‚a woda i zbyt duża ilość rozkÅ‚adajÄ…cych siÄ™ substancji organicznych.

Objawy

Jeśli grzyb zaatakuje ciało ryby to jest on zauważalny w postaci cienkich, nitkowatych, brunatnobiałych lub szarawych strzępków. Jeśli wyjmiemy ryb z wody to można rozróżnić grzyb Saprolegnia, który jest obślizgłą zlepioną masą, natomiast grzyb Achlya ma postać krótkich strzępek podobnych do filcu.

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem na uodpornienie ryb na grzyba jest odpowiednia dieta i czynniki Å›rodowiskowe. JeÅ›li ryby sÄ… zdrowe, dobrze odżywione i utrzymane w odpowiednich warunkach to pomimo obecnoÅ›ci grzyba pleÅ›niawki w Å›rodowisku nie chorujÄ… na niÄ…. By uniknąć inwazji grzybów z rodzajów Saprolegnia i Achlya należy regularnie usuwać ze zbiornika zalegajÄ…ce resztki pokarmu, kaÅ‚u, martwe ryby i roÅ›liny. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH wpÅ‚ywa niekorzystnie na ochronne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci Å›luzu, co sprawia, że grzyby majÄ… uÅ‚atwionÄ… drogÄ™ do ataku ryby. Ryby, u których doszÅ‚o do zaawansowanego stadium choroby należy wyeliminować z hodowli. U pozostaÅ‚ych osobników należy zastosować leczenie profilaktyczne. Należy zacząć od wyeliminowania przyczyny zarażenia. JeÅ›li chorobÄ™ wywoÅ‚aÅ‚y bakterie należy zastosować Å›rodki bakteriostatyczne. Jako kuracje stosuje siÄ™ kÄ…piele w różnych roztworach. Umieszczamy chore ryby w zbiorniku leczniczym i podnosi siÄ™ stopniowo przez 2 dni optymalnÄ… temperaturÄ™ dla danego gatunku i utrzymujemy jÄ… w czasie leczenia. Woda musi być natleniana. JeÅ›li pleÅ›niawka dotknęła wartoÅ›ciowe ryby to kÄ…piel w roztworze poprzedza siÄ™ pÄ™dzlowaniem bardziej stężonym roztworem kÅ‚Ä™bków grzyba, ale należy unikać zetkniÄ™cia ze skórÄ… ryby. Do pÄ™dzlowania stosuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce Å›rodki lecznicze w stężeniu: A) chromian rtÄ™ci – roztwór 1 ml na 10 l wody B) dwuchromian potasu – 1 g na 100 ml wody C) mertiolat – 100mg na 100 ml wody D) rywanol – 100mg na100 ml wody E) trypaflawina 100 mg na 200 ml wody F) nadmanganian potasu – 100mg na 100 ml wody G) jodyna 1 ml na 10 ml wody. Do zwalczania pleÅ›niawki stosuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce preparaty lecznicze: A) formalina, bÅ‚Ä™kit metylowy, zieleÅ„ malachitowa wolna od cynku- (FMC) – do sporzÄ…dzenia roztworu macierzystego FMC stosuje siÄ™: 100 ml formaliny, 370 mg bÅ‚Ä™kitu metylowego, 370 mg zieleni malachitowej. Taki roztwór (1-1,2 ml na 100 l wody lub 20-25 kropli na 100 l wody) stosuje siÄ™ podczas kilkudniowej kÄ…pieli w osobnym akwarium bez podÅ‚oża i roÅ›lin, a po trzech dniach dodaje siÄ™ 2/3 dawki. B) sól kuchenna – roztwór 20 mg na 1 l wody stosowany w kÄ…pieli od 15 do 40 minut w zależnoÅ›ci od wytrzymaÅ‚oÅ›ci ryby. C) Bicyklina-5 – w stężeniu 1500000 j.m. na 10 l wody do stosowania w dÅ‚ugotraÅ‚ej kÄ…pieli D) siarczan miedzi – jako roztwór 1 g na 10 l wody podczas kÄ…pieli przez 10-30 minut, stosowanej 2-3 razy w tygodniu aż do znikniÄ™cia pleÅ›ni. E) dwuchromian potasu – w roztworze 4-5 g na 100 l wody stosowany w kÄ…pieli przez 7-10 dni F) nadmanganian potasu – w roztworze 1 g na 100 l wody stosowany podczas kÄ…pieli przez 30-90 minut, 2-3 razy w tygodniu, aż do znikniÄ™cia pleÅ›ni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium sÅ‚odkowodne. H. Frey, Akwarium sÅ‚odkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

77 komentarzy

  1. Daga :

    Ostatnio miałam prawie wszystkie rybki chore miały biały nalot na płetwach. Chore ryby dałam do innego zbiornika a tamte akwarium gdzie żyły wcześniej wyczyściłam wymieniłam rośliny itd. Kupiłam nowe ryby i te nowe chorują na to samo jak je wyleczyć :((( POMOCY

  2. paweł:

    białe plamki na molinezjach czarnych jaka to choroba

  3. Rybak:

    Mialem kiedys plesniawke w oczku rybnym. Kupowałem duzo lekow ale nic nie pomagaly po kilku tygodniach dowiedziałem się ze najlepsze jest wapno budownicze. wziazc troszeczke wapnia i wsypac do akwarium. Pomaga!

  4. szymonj1997:

    ja mialem plesniawke bo roslin zaczeła gnic i u ryb wystepowaly biale plamki wziolem umyłem akwarium i dalem odkarzacze a rosline wlozylem do pojemnika z woda i odrosla ale czy włożyc ja z powrote proszę o pomoc!!!!!!!!

  5. diomni :

    mój gupik ma na ogonie białe niteczki jak i jakim środkiem to wyleczyć gg 13294457

  6. wisnia1121211:

    moja brzanka sumatrzanska zrobila sie matowa , co jest tego przyczyna ??

  7. kochaÅ›:

    duża biała plama na mordzie to jaka choroba???

  8. sebix:

    macie takie ryby?

  9. konrad90001:

    białe kropeczki bez nitek i czegoś "ciągnącego się" to raczej ospa a nie pleśń.

  10. nowa:

    Białe niteczki na ściankach, o których wspomina "trzymajcie_się_rybki" to pewnie nie pleśń, tylko wypławki. można je zwalczać chemicznie, ja jednak preferuje metody biologiczne, czyli np. bojowniki, które dość chętnie konsumują owych niepożądanych przybyszów w akwarium.

  11. sonia:

    to dobry pomysl. nalezy tylko pamietac, ze dobrze jest zapewnic kiryskom piasek na dnie; zwirek moze ranic ich wasiki. no i rzecz jasna jesli akwarium jest zainfekowane to pierw trzeba poradzic sobie z choroba, a potem dokupywac nowe rybki. ale o tym to juz chyba nie musialam wspominac =)

  12. czaja123:

    trzymajcie_się_rybki- jezeli ci spada karma na dno to zakup sobie kiryski najlepiej pstre one mi sie sprawdzaja, poniewaz karma znika w 5 minut

  13. sonia:

    swoja droga, preparat, ktory stosuje od zawsze na kulorzeska (ICHTIOSAN) mozna stosowac rowniez zapobiegawczo/profilaktycznie. jednak nie nalezy go stosowac razem z niektorymi srodkami zawierajacymi jakies substancje, sorry zapomnialam jakie. niestety nie wiem, czy zalicza sie do nich lek na plesniawke, ktorego nigdy nie stosowalam, wiec mowie czysto teorytycznie. w kazdym razie mozna to latwo sprawdzic (przeczytac etykiety obu lekow i spr zawartosc) to tak na marginesie

  14. znik70:

    Przy leczeniu nie można się pomylić. Często atak kulorzęska (jednokomórkowe pasożyty) wygląda jak pleśniawka. Leczymy na grzyby, a choróbsko ma się dobrze. Dlatego warto znaleźć weterynarza z mikroskopem.

  15. sonia:

    hmm. mnie się zawsze zdawalo ze neonki preferuja cos kolo 20-22 st. :/ coz, w kazdym razie dobrze sie 'trzymaja' u mnie i zyja po pare lat (nawet do siedmiu). jednak ostatnio zauwazylam, ze niektore z nich maja jakby zamglone oczy, a slyszalam, ze plesniawka rowniez je atakuje. jednak nie mam pojecia, co tez to faktycznie moze byc. nie wyglada mi to na plesn jako taka. poza tym ryby zdaja sie byc zdrowe... poki co wiec, podniose temperature wody! i popytam w zoologicznych, ale nie wszedzie sie znaja, wiec z tym trzeba uwazac. ja osobiscie trzymam w akwarium tylko neonki + glonojada, nie mieszam gatunkow, bo akwarium ma zaledwie 30 litrow a skoro w takiej sytuacji ryby nie padaja i zyja sobie w zgodzie, to nie chce kombinowac;) wiec nie mam z karmieniem problemow. choc to nawet lepiej, by sie nie przejadaly. moze po prostu Twoje rybki nie lubia duzo jesc i sypiesz za duzo? albo zle sie czuja i nalezy zwalczyc plesniawke jak jest napisane w artykule powyzej. z tego co piszesz wynika ze w akwarium masz za duzo odpadow (ale nie szukaj na sile jesli zle wywnioskowalam;)). co do 'bialych kropeczek' to wydaje mi sie ze to ospa, choc nie moge byc pewna nie widziawszy tego. Są specjalne preparaty do odkazania wody i zwalczania ichtioftiriozy (ospy - inna nazwa: kulorzęsek). ja stosowalam zawsze firmy tropical i bylo ok. Ospa rybia (rybna) to choroba, ktora najczesciej spotykalam u rybek i latwo sie ja leczy.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter