Etapy zakładania akwarium słodkowodnego

Przed założeniem akwarium należy skompletować niezbędny sprzęt.

Poniżej przedstawiam podstawową listę zakupów niezbędną do założenia akwarium.

  • Stabilny mebel, na którym stanie akwarium (1 litr wody = 1 kg)
  • Akwarium
  • Materiał amortyzujący jako podkład pod akwarium (np.: płyta styropianowa)
  • Pokrywa na akwarium
  • Oświetlenie
  • Grzałka z termostatem
  • Termometr
  • Filtr podżwirowy lub innego rodzaju (kratki do filtra podżwirowego)
  • Pompka akwariowa
  • Węże doprowadzające powietrze z pompki
  • Kamień napowietrzający
  • Zawór przeciwdziałający zassaniu się wody do pompki
  • Żwir i kamienie
  • Dekoracje (np.: korzenie)
  • Rośliny żywe lub sztuczne
  • Rozdzielnik (w przypadku podłączenia wszystkich urządzeń w jednym miejscu)
  • Testy do wody
  • Sitka do odłowu ryb, pokarm akwariowych


W tym momencie nie kupujemy jeszcze ryb!


ETAP 1


Wybierz miejsce pod akwarium. Najlepsze miejsce to takie, które jest z dala od światła słonecznego, grzejników centralnego ogrzewania, miejsc, w których może być łatwo zbite. Akwarium nie może również stać w miejscu obok, którego jest duży ruch, ponieważ wpływa to stresująco na ryby. Można pod nogi podstawy podłożyć płytki rozprowadzające ciężar.

ETAP 2


Sprawdzamy czy akwarium stoi stabilnie oraz czy nie przecieka. Jeśli akwarium przecieka to uszczelniamy je specjalnym klejem lub wymień na nowe. Akwarium stawiamy na materiale amortyzującym.

ETAP 3

Jeśli zakupiłeś filtr podżwirowy to umieść kratkę na membranie filtra. Podłącz membranę do wężyków.

ETAP 4


Nowo zakupiony żwir wypłucz w wiaderku. Po wypłukaniu żwiru rozłóż go bezpośrednio na dnie akwarium lub na kratce. Najlepiej jeśli warstwa żwiru ma około 7,5 cm grubości.

ETAP 5

Korzenie i inne dekoracje czyścimy wyłącznie bieżącą wodą. Absolutnie nie używamy żadnych środków chemicznych. Formujemy korzenie i dekoracje według własnego uznania. Pamiętajmy jednak o stworzeniu kryjówek dla niektórych rodzajów ryb.

ETAP 6

Zakładamy grzałkę z termostatem tak, aby grzałka nie dotykała żwiru (najlepiej tak zamontować grzałkę, aby była jak najmniej widoczna). Termometr umieszczamy w miejscu nieco oddalonym o grzałki.

ETAP 7

Podłączamy kostkę do napowietrzacza za pomocą wcześniej zakupionego wężyka. Kostkę napowietrzającą najlepiej umieścić w tylnej części akwarium. W przypadku zastosowania filtra podżwirowego wolną końcówkę można wsunąć w komin filtra i pchnąć aż znajdzie się na poziomie podłoża. Jeśli będziemy używać głowicy pompującej lub filtra wewnętrznego po zamontowaniu wkładów filtracyjnych możemy zamontować sprzęt w akwarium.

ETAP 8

Na tym etapie można rozpocząć napełnianie akwarium wodą. Akwarium można napełniać za pomocą węża lub za pomocą wiadra. Wodę wlewamy delikatnie, żeby nie naruszyć podłoża. Można w tym celu zastosować kartkę papieru, którą usuwamy po napełnieniu akwarium do połowy. W trackie nalewania wody kontrolujemy jej temperaturę, aby uchronić rośliny od szoku termicznego.

ETAP 9

W tym momencie rozpoczynamy sadzenie roślin akwariowych. Najlepiej niższe rośliny sadzić w przedniej części zbiornika, a wyższe w tylniej. Pamiętajmy o pozostawieniu otwartej przestrzeni dla ryb.  Dolewamy wodę do linii około 2 cm od górnej krawędzi.

ETAP 10

Regulujemy strumień wypływający z filtrów, aby nie wytwarzały się zbyt duże wiry wodne. W celu zminimalizowania skutków parowania możemy położyć szybę na górę akwarium. Nakładamy pokrywę po wcześniejszym zainstalowaniu oświetlenia.

ETAP 11

Sprawdzamy czy urządzenia zostały prawidłowo podłączone. Jeżeli tak, to włączamy wszystkie urządzenia na około  tydzień - dwa przed wpuszczeniem ryb (oświetlenie na 12-14 godzin na dobę). Pozwoli to w ustabilizowania się środowiska w akwarium. W międzyczasie kontrolujemy sytuacje poprzez np.: mierzenie współczynnika pH, twardości wody oraz temperatury. Proces stabilizacji środowiska można przyspieszyć za pomocą odpowiednich uzdatniaczy. Ryby umieszczamy stopniowo po około 7-14 dniach od stworzenia akwarium.  Jak widać zakładanie akwarium nie jest takie trudne.

 

100 komentarzy

  1. ArO:

    Witam jakie rybki i w jakiej ilości mogę dać do akwarium o pojemności 60l ? Jakie rośliny i jakie dodatki ? Moje gg: 21814934 Proszę o odpowiedź.

  2. xxpaulaxx1:

    Często ludzie myślą sobie ,że jeżeli przywieźli ryby ze sklepu , a one po 4 dniach zdychają jest to powód tego , że w sklepie są chore ryby. Często ludzie myślą sobie ,że jeżeli przywieźli ryby ze sklepu , a one po 4 dniach zdychają jest to powód tego , że w sklepie są chore ryby. Często ludzie myślą sobie ,że jeżeli przywieźli ryby ze sklepu , a one po 4 dniach zdychają jest to powód tego , że w sklepie są chore ryby. Często ludzie myślą sobie ,że jeżeli przywieźli ryby ze sklepu , a one po 4 dniach zdychają jest to powód tego , że w sklepie są chore ryby. Owszem ryby mogą być chore ale czy na pewno , zapoznaj się z zasadami , które należy spełnić przed zakupem ryb : -czy po zakupie żwiru lub kamieni wyparzyłeś je dokładnie? -czy po zakupie przeróżnych roślinek sztucznych i ozdóbek do akwarium wyparzyłeś je , lub umyłeś pod bieżącą wodą , otóż rośliny sztuczne w sklepach zoologicznych stoją często na ozdobe w sklepie codziennie osadza się na nich kurz , a wy bezmyślnie włożycie ozdoby do akwarium ! - następną rzeczą jest to , że woda w akwarium musi po wlaniu odstać tydzień , a jeżeli ktoś już się uprze to 5 dni. -czy sprawdziłeś wszystkie urządzenia czy są czyste czy dobrze działają ? Jeśli tak to świetnie ale to nie wszystko ! - nie możesz dobierać ryb według własnego widzi mi się . przecież to są żywe stworzenia , każde z nich ma swoje upodobania , jedne wolą żyć w zimnej wodzie , drugie w ciepłej , jedne są słodkowodne a jedne słonowodne , jedne wolą rośliny a drugie kamienie ! Każda ryba żyje w odpowiedniej temperaturze ! - gdy masz ryby nie zapomnij o nie dbać , musisz mieć wlaściwe oświetlanie , musisz walczyć z glonami !Musisz karmik swoich podopiecznych ! jeżeli wiesz o tych wszystkich zasadach przypasuj każdy gatunek ryby do wielkości akwarium najlepiej stosować zasadę , że jeden centymetr ryby przypada 1 litr wody. Odradzam także kule dla ryb , w innym artykule sam dowiesz się dlaczego !

  3. kobuz:

    kupiłem akwarium całe kmpletne ze zwykłą żarówką 25v i woda jest żułta i na roślinach jast taka jakby ciemna powloka akwarium ma 23l

  4. emet brown:

    1 litr = 1 cm rybek czyli jezeli masz 25 litrów to mozesz mieć 10 rybek po 2,5cm ;]

  5. MaveRick:

    Do początkujący : Do 25l możesz dać ok 6-8 gupików z roślinek możesz dać moczarkę argentyńską i mokrosorium.

  6. kangur:

    Dawid Kawecki: jesli dobrze zrozumialem do dalej masz to stare akwa, czyli 25 litrow. Niestety jest to o wiele za maly zbiornik dla skalarow. One rosna wielkie i potrzebuja min. 45 cm glebokiego baniaka. Uwazam, ze 150 litrow to absolutne minimum. A ty jeszce myslisz o rozmnazaniu. Poza tym glonojad jak urosnie to ci to akwa rozwali w drobny mak. Pozdrawiam

  7. poczatkujacy:

    witam serdecznie.Mam zamiar założyć akwarium.Mam jednak kilka wątpliwości,a w sklepie zoologicznym nie uzyskałem konkretnych informacji.Chce kupić akwarium 40x25x25...czyli to jest jakieś 25l. Ile rybek mogę w nim trzymać?podoba mi się kiryśnik,piskorek,węgorek,gupik,molinezja,mieczyk...czy te ryby do takiego akwarium mogę zakupić?ile ryb w takim akwarium można trzymać?proszę o pomoc

  8. Danio :

    Co mam zrobić, żeby moje akwarium mi się podobało. wszyscy mi mówią że jest ładne, a mi i tak się ono nie podoba. Co mam zrobić? Proszę o odp. na

  9. Krzychu:

    założyłem akwarium miesiąc temu (112l) od tego czasu włączyłem grzałkę tylko 2 razy i to na 5 min akwarium jest w małym pokoju w którym jest rzeczywiście ciepło ale czy jest to możliwe żeby temperatura wody mi się az tak utrzymywała??

  10. Dawid Kawecki:

    Pierwszy raz z akwarystyką spotkałem się na przełomie roku 2006\2007. Miałem na początku małe akwarium ok.25-30L.Obsada mojego pierwszego akwarium była następująca: 3 welony, 8 gupików, jeden wielki glonojad i 2 skalary. Nie miałem wcale na myśli rozrodu i rozmnażaniu ryb, nie miałem prawdę o tym mówiąc zielonego pojęcia. Założyłem sobie, że będę miał piękne akwarium towarzyskie. zacząłem przyzwyczajać ryby do siebie(chodzi o gupiki i welony), najpierw pożyczyłem od kolegi drugie akwarium i obie małe ławice były oddzielone szybami. Z welonami był glonojad, a z gupikami skalary. Po tygodniu przeniosłem gupiki i skalary do większego akwarium. Nic złego się nie działo, ryby się zżyły i pływały spokojnie obok siebie. Zacząłem także hodowle roślinek akwariowych, między innymi były to: Alternatera Reineckiego i Moczarka argentyńska. Wyposażenie jakie posiadałem to filtr 250L\h, grzałka mocy 50W, termometr oraz liczne ozdoby. Na ozdoby do małego akwarium proponuje: jakiś zatopiony statek do zakupienia w każdym sklepie akwarystycznym, jakieś małe muszelki, przezroczyste kamyczki zrobione z oszlifowanego szkła i oczywiście żwirek ułożony w rosnącą górkę. Jedzenie to najprostsza rzecz, do zakupienia w każdym sklepie akwarystycznym w postaci, płatków, granulek, chrupek i płynów. Bardzo lubiłem wpatrywać się w moje akwarium, robiło na mnie wielkie wrażenie. w końcu na święta Bożego Narodzenie w Wigilię popsuła mi się grzałka, zdechły mi wszystkie ryby oprócz welonów i glonojada, ale mama poradziła mi żeby dać sobie spokój. I tak zrobiłem, ryby dałem zaufanemu koledze który miał 300L akwarium a swoje rzeczy tj. akwarium, dekoracje schowałem. Teraz we wrześniu 2009 wznowiłem przygody z akwarium. Mam jak na razie 7 neonów Innesa, 2 skalary i małego glonojada. Wyposażenie takie samo tylko że, rośliny inne, a konkretnie 2 małe mikrozorium uskrzydlone. Teraz mam nadzieję że wyhoduję co najmniej 200 skalarów i 200 neonów. Takie mam teraz założenie, a myślę że wszystko przede mną ponieważ mam tylko 13 lat.

  11. BUBAS :

    witam tak czytam wasze komentarze i cos chcialem poradzic tym osoba ktore maja problemy z metna woda moi drodzy jest na to sposub prosty jak drut ja mam akwarium 60 litrow zmieniam za chwile na 112 zakupilem filtr zewnetrzny TETRA EX 600 moje klopoty sie skonczyly hoduje same welony plywaja 3 szt kosiarek i 2 glonojady WODA KRYSZTAL FILTRA WOGOLE NIE SLYCHAC POLECAM KOSZT TROCHE WYNIESIE OKOLO 230 ZL ALEMOWIE WAM WARTO MOJE GG 6826383

  12. Pepe:

    Witam mam akwarium 98L jakie rybki moge w nim chodowac myslalem o Pyszczakach - Prosze o pomoc

  13. Paweł:

    ona11 ;d: mój glonojad w 60l ma ponad 20cm a może urosnąć jeszcze większy(ok 40 cm) więc u ciebie będzie się męczył, ja mam akwarium ponad 2 razy większe od twojego i jest za małe więc twoje tym bardziej tak samo z welonami. Pozdrawiam!!!

  14. ona11 ;d:

    Hej mam akw. 25 litrowe i 4 welony xD i jednego średniego glonojada ! xD I jakoś sie nie męczą są bardzo ruchliwe i zadowolone :]

  15. Max:

    do Zielony : A więc tak, mętna woda to prawdopodobnie pierwotniaki (wypłukałeś filtr w kranówie? a może woda nie odstana?), intensywnie filtruj i napowietrzaj wodę ile się da, jeśli masz możliwość radze użyć środka "Bactozym" znanej firmy an literę T, powinno pomoc. A co do składu akwa to glonojada nie bierz bo za duży jak na taki zbiornik, i w ogóle przemyśl obsadę... Jak mieczyki to harem czyli samczyk na np 3 samiczki, nie trzymaj nigdy żadnej rybki(z paroma wyjątkami) po sztuce jak np masz gupika czy molinezje bo to katowanie... Poczytaj forum tam masz dobre propozycje com do obsad i mądrzejsi odemnie na pewno powiedzą Ci dokładnie co i jak ;]

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter