Filtr do akwarium

Najważniejszym zadaniem filtra jest usunięcie z akwarium wszystkich niepotrzebnych substancji, aby poprawić warunki życia organizmów w nim żyjących oraz zwiększyć przejrzystość wody. Każde funkcjonujące akwarium wytwarza zbędne produkty zachodzących w nim procesów. Z biegiem czasu woda zaczyna mieć barwę jasnobursztynową oraz wydziela nieprzyjemną woń. Dzieje się tak za sprawą amoniaku wydalanego przez ryby, resztek niezjedzonych pokarmu, rozkładających liści i części roślin, opadającego do akwarium kurzu oraz innych czynników. W warunkach naturalnych woda samoczynnie się oczyszcza w ramach naturalnego cyklu, ponieważ zbiorniki wodne są bardzo duże. W akwarium konieczne jest regularne podmienianie części wody i wydajny filtr. Podmienianie części wody polega na usunięciu 10-30% wody raz na 1-3 tygodnie i zastąpienie jej świeżą. Zanieczyszczenia i szkodliwe substancje poprzez dodanie świeżej wody zostaną zasadniczo rozrzedzone. Do usuwania wody najlepiej posłużyć się odmulaczem. Dzięki niemu oprócz wody usuniemy również zanieczyszczenia z dna akwarium. Jak wcześniej było wspomniane drugim ważnym elementem oczyszczania wody jest filtracja poprzez filtr. Wyróżniamy filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Dużo filtrów posiada wszystkie trzy rodzaje filtracji. Poniżej postaram się wyjaśnić zasady ich działania.

Filtr mechaniczny (filtracja mechaniczna) – Działanie tego filtra polega na oczyszczaniu wody z fizycznych zanieczyszczeń. Brudna woda przepływa przez wkład w którym następuje usunięcie zanieczyszczeń. Zazwyczaj za wkład służy wata syntetyczna, nylon lub fizelina. Konkretny wkład wyczerpuje możliwości mechanicznego oczyszczania w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody i szybkości przepływu wody. Pamiętajmy, że w trakcie stosowania leków dla ryb nie należy korzystać z filtrów zawierających węgiel aktywny.

Filtr chemiczny (filtracja chemiczna) – Filtracja chemiczna jest to inaczej oczyszczanie chemiczne lub detoksykacja. Filtry chemiczne zazwyczaj wypełnione są aktywnym złożem węgla lub uwodnionych krzemianów. Ich celem jest zatrzymanie rozpuszczonych w wodzie różnorakich niepożądanych związków chemicznych i zbytecznych produktów. Możemy uwolnić do wody kwasy humusowe, które zmiękczą wodę twardą lub obniżą pH w wodzie miękkiej poprzez zamontowanie wkładki torfowej w filtrze. Pozytywny wpływ na organizmy żyjące w akwarium będą miały hormony i witaminy zawarte we wkładce torfowej.

Filtr biologiczny (filtracja biologiczna) – Filtracja biologiczna neutralizuje substancje toksyczne, zaś mechaniczna i chemiczna tylko je usuwają. Metoda ta wykorzystuje naturalne mechanizmy usuwania zbędnych produktów. Ryby akwariowe i bakterie odżywiające się rozkładającymi substancjami wytwarzają i produkują amoniak. Przy wystarczającym dopływie tlenu w porowatej warstwie filtracyjnej rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. W filtrze biologicznym amoniak zmieniany jest w azotyny przez kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Następnie bakterie zamieniają azotyny w stosunkowo nieszkodliwe azotany. Rośliny wykorzystują azotany i azotyny, jako źródło pokarmu. Zbyt duże stężenie azotanów jest szkodliwe dla ryb, dlatego systematyczna podmiana części wody jest konieczna. W świeżo założonym filtrze filtracja biologiczna jeszcze nie zachodzi, ponieważ jest on stopniowo kolonizowany przez pożyteczne bakterie nitryfikacyjne.

Posiadając filtr z jednolitym wkładem filtrującym w trakcie płukania nie należy usuwać całego brudu. Za sprawą niewielkiej ilości pozostawianego mułu flora bakteryjna szybciej będzie mogła się odnowić. Do czyszczenia filtra nie należy stosować gorącej wody i środków dezynfekcyjnych (chyba, że chcemy zdezynfekować go po chorobie).

Oprócz podziału filtrów na mechaniczne, chemiczne i biologiczne najczęściej wyróżniamy podział na wewnętrzne, kubełkowe (zewnętrzne, kanistrowe), kaskadowe (zewnętrzne) oraz podżwirowe. Początkujący akwaryści bardzo często zadają sobie pytanie: Jaki filtr wybrać do akwarium?. Poniżej postaram się opisać najpopularniejsze ich typy, aby pomóc w odpowiedzi na to pytanie.

Filtr wewnętrzny – Główną wadą wewnętrznego filtra do akwarium jest jego czyszczenie i konserwacja. Ten typ filtrów jest bardo często spotykany w akwariach. Zazwyczaj montowany jest w środku akwarium za pomocą przyssawek do szyby. Może przeprowadzać zarówno filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Filtry wewnętrzne najczęściej zawierają kawałek gąbki lub perlonową watę.

filtry wewnętrzne do akwarium

Pozytywne strony filtrów wewnętrznych:

- niski pobór energii

- stosunkowo niewysoki koszt

- bardzo dobrze wykonuje filtrację mechaniczną

Negatywne strony filtrów wewnętrznych:

- zmniejsza ilość miejsca do pływania dla ryb akwariowych

- niewielka ilość miejsca na wkłady filtracyjne

- niska wydajność przy filtracji biologicznej

Filtry kubełkowe (zewnętrzne, kanistrowe) – Powszechnie uważane są za najlepsze filtry stosowane w akwarystyce. Są umieszczane poza akwarium, a co za tym idzie są łatwo dostępne. Bez problemów możemy je czyścić. Ruch wody w akwarium utrzymywany jest poprzez umieszczenie wlotu i wylotu wody w dwóch przeciwległych końcach akwarium. Dodatkowe napowietrzanie możemy zapewnić poprzez zamontowanie deszczowni. Dzisiejsze nowoczesne filtry kubełkowe zazwyczaj posiadają osobne komory z przeznaczeniem na osobne materiały filtracyjne . W poszczególnych komorach umieszczone są specjalne wkłady do filtracji biologicznej, węgiel aktywny, gąbka i podobne. W sklepach akwarystycznych dostępne są preparaty zawierające kultury pożytecznych bakterii na start filtra. Właściwą filtrację gwarantuje silny ruch wody. Uważa się, że pompa w filtrze powinna przepompowywać trzykrotną ilość wody w akwarium w ciągu jednej godziny. Filtr powinien pracować non-stop, ponieważ dłuższa przerwa może spowodować gnicie materii organicznej w nim zawartej.

filtry kubełkowe zewnętrzne do akwarium

Pozytywne strony filtrów kubełkowych:

- wysoka wydajność i dużo miejsca na wkłady filtracyjne

- nie zajmuje miejsca w środku zbiornika

- możemy zastosować różnorakie wkłady do różnych typów filtracji

Negatywne strony filtrów kubełkowych:

- wyższy pobór energii

- wyższa cena w stosunku do filtrów wewnętrznych

Filtry kaskadowe (zewnętrzne) - Ten typ filtrów zawiesza się na tylniej lub bocznej szybie akwarium przy górnej krawędzi. Z roku na rok ten typ filtra staje się coraz bardziej popularny. Filtr za pomocą rurki pobiera wodę do środka i z powrotem wlewa ją do zbiornika. Może filtrować mechanicznie, jak również biologicznie.

Filtr kaskadowy

Pozytywne strony filtrów kaskadowych

- niski pobór energii

- stosunkowo niski koszt

- podobnie jak filtry kubełkowe nie zajmują miejsca w akwarium

- więcej miejsca na wkłady w porównaniu do filtrów wewnętrznych

Negatywne strony filtrów kaskadowych:

- większość dostępnych na rynku pokryw nie jest przystosowana do zamontowania filtrów kaskadowych.

- Gdy pomiędzy wodą, a filtrem jest duża przestrzeń to bywa dosyć głośno

Filtr podżwirowy – W tego typu filtrze i filtracji pożyteczne kolonie bakterii rozwijające się pod podłożem. Woda w trakcie przepływania przez nie pozbywa się zbędnych związków. Dużą zaletą tego typu filtra jest ukrycie pod żwirem znaczącej jego części.

Pamiętajmy o regularnej wymianie wkładów filtracyjnych!

Mam nadzieję, że przybliżyłem Państwu najpopularniejsze rodzaje filtrów i pomogłem w wyborze najlepszego. Na rynku w sklepach akwarystycznych dostępnych jest ich wiele rodzajów różnych marek.

Zachęcam do opisywania w komentarzach doświadczeń z różnymi markami i typami filtrów jakie Państwo posiadacie. Pomoże to początkującym akwarystom w wyborze najlepszego.

77 komentarzy

  1. jbl filtr:

    mam pytanko odnośnie filtrów kubełkowych firmy jbl a konkretnie model CP 250.W instrukcji obsługi jest napisane, że trzeba kupić 2 butelki bakterii firmy jbl, żeby filtr działał prawidłowo.Czy ten zakup jest przymusowy czy te bakterie same się zalegną w danym filtrze bez zakupu bakterii?

  2. Marcin:

    Do nowinka (2010-05-06 22:43:54) Ja też jestem początkujący a jeżeli filtr tworzy za mocny prąd wody to skieruj go delikatnie na szybę tak aby się o nią rozbijał

  3. XPERIA:

    KANGUR! dzięki za opis tego filtra ! pozdrowionka !!!

  4. nowinka:

    witam, prosze na początek mnie nie zlinczowac bo dopiero zaczynam ale kupiłam akwa 20 l aquael z filtrem i z grzałką dla bojownika i problem polega na tym ze ten filtr bardzo mocno działa , tak że woda w akwa cały czas wiruje a moja rybka wprawdzie radzi sobie ale mam wrażenie ze za szcześliwa to nie jest... niestety filtr nie ma zadnej regulacji mocy a wiec jedyne na co wpadłam (wiem ze się tak nie powinno ale ) to ze w nocy wyłączam wszystko i tylko w ciągu dnia świece i grzeje i filtruje. Czym to grozi? zwłaszcza dla bojownika?

  5. kangur:

    xperia: Jestem zadowolony. Czyszcze filtr co tydzien (jednen wklad) albo co dwa rygodnie (calosc) ale nie robie tego specjalnie regularnie- kilka dni w ta czy w tamta. Przy czyszczenu filtra odsysam syf z dna i podmieniam 10-15% wody. Samo czyszczenie filtra nie zajmuje wiecej niz 10 minut. Mam wszystkie testy, regularnie sprawdzam parametry wody i wszystko jest perfekt. Filtr nie wytwarza babelkow, wiec mam tez brzeczyk i natleniam wode 24 h/dobe. Pewnie to nie jest konieczne bo sam silny rych wody powoduje dostateczne natlenienie. Filtr jest cichy, jak wylacze brzeczyk to prawie go nie slychac. Inna sprawa, ze akwa mam w pomieszczeniu gdzie nikt nie spi. Glowna motywacja do kupienia wewnetrznego filtra byly dla mie: cena, maly rozmiar filtra, brak miejsca na kubelek i przyzwyczajenie. Wydalem 25% tego co za kubelek tej samej mocy, Mysle, ze jesli kupisz filtr o wystarczajacym przeplywie dla twojego akwa to bedzie dobrze niezaleznie od tego jaki to bedzie filtr. Niewatpliwa zaleta kubelka jest to, ze nie zajmuje miejsca w akwa i pewnie (domyslam sie) latwiej go czyscic. Serdecznie pozdrawiam i dzieki za komentarz w Galerii

  6. xperia:

    cześć kangur!!! wciąż sie jeszcze zastanawiam nad tym filtrem zewnętrzny czy wewnętrznym .chciałem się zapytać czy twój wewnętrzny powoduje duży hałas przy tak powiem wypuszczaniu bąbelków powietrza bo ja mam aqua szut-a w małym akwa i słychać go bardzo w nocy ale fajnie filtruje . A twój filtruje dobrze? też zawsze stosowałem wewnętrzne i byłem zdectydowany na jbl i 200, ale każdy mi proponuje zewnętrzny bo mówią że nie wyfiltruje mi tak jak kubełkowy ale to też wieksza moć prądu noi pasowało by jeszcze brzęczyk do natleniania napisz jeszcze jak z tą filtracją u ciebie < pozdrawiam >

  7. kangur:

    xperia: (jesli jeszcze nie kupiles): przy takim litrazu mozesz jeszcze zastosowac dobry wewnetrzny (tanszy albo juz pojsc w kubelek (drogi). To naprawde nie ma wiekszego znaczenia- zalezy ile chcesz wydac. Ja w 360 litrach mam wewnetrzny Fluval 1500 l/h, identyczny jak drugi z lewej na obrazku z filtrami wewnetrznymi powyzej. Poprostu szkoda mi bylo kasy, jestem od lat przyzwyczajony do wewnetrznych i nie bardzo mialbym gdzie kubelek postawic. Jest to swietny filtr, wydajny, cichy i ma trzy niezalezne systemy filtracji, ktore mozna wyjmowac i czyscic pojedynczo bez potrzeby wylaczania filtra (plus wkladki weglowe). Jest gabarytowo maly i ma kilka dysz regulowanych- do wyboru. U mnie tworzy b. silny prad i powoduje, ze rosliny sie fajnie bujaja. Istnieje wiele modeli o roznym przeplywie. Polecam i pozdrawiam

  8. xperia:

    poradźcie jaki mam kupić filtr do akwa 200 litrów zewnętrzny czy wewnętrzny i jakiej firmy myśle o jbl e 900 ale czy on naprawde jest taki dobry! podzielcie się uwagami!!!

  9. Krzycho:

    Kubełek Tetratec EX700 + standardowy wewnętrzny z gąbeczką :-) spisują się super i chyba wystarczają - a pompka i "bąbelki z kamyka" odgłosem doprowadzają mnie do szału ..

  10. dp:

    kolega zakupił Eheima 2224 koszt ok 400zł, po prostu fantastyka totalnie niesłyszalny, wiec wziąłem przykład e tej firmy lecz troszkę z wyższej pułki, za dużo więcej (ok 1000zł) zakupiłem Eheim Professionel3 350 typ 2074, wykonanie pierwsza klasa, funkcjonalność rewelacja, komputerowe sterowanie i jego funkcje po prostu świetne, jest jedno ale, mianowicie: słyszalność- bardzo istotna dla mnie rzecz, nie jest straszna, ale jest. Zastanawiam się czy on nie jest jakiś wadliwy, biorąc pod uwagę dwa modele wstecz które są niesłyszalne. Czy miał ktoś może do czynienia z tym produktem ??

  11. Herek Czerwonozęby:

    Jak zrobić i z czego filtr zewnętrzny do akwarium 50 litrów???

  12. Maciej G:

    Często w sklepach zoologicznych sprzedawcy wciskają nam drogi i słaby filtr mówią że cena jest taka ponieważ filtr nie tylko doskonale czyści ale także napowietrza wodę. Otóż takich filtrów nie ma powietrze jest wypuszczane tylko wtedy kiedy turbina źle zasysa wodę i by jej nie przeciążać wypuszczane jest powietrze owszem napowietrza to akwarium ale kosztem filtracji według mnie można sobie pozwolić na to kiedy mamy np. Akwarium o pojemności 25l a filtr jest do 50litrowego wtedy wypuszczanie powietrza nie zaszkodzi w filtracji oczywiście jeśli nie chcemy napowietrzać a kontrolować wydajność filtra dyszę wylotową możemy pozostawić na powierzchni wody. Ale uwaga jeśli filtr jest mocniejszy tzn. jest na większe akwarium niż mamy może wciągać ryby ja takim sposobem pozbyłem się neonka została wciągnięta jego tylna płetwa i miał problemy z utrzymywaniem się na wodzie. Według mnie lepiej zastosować filtr zewnętrzny i wydać te parę euro na napowietrzacz z kamieniem.

  13. samael:

    widzę że wszyscy już zapomnieli o filtrach gąbkowych starych ale nadal bardzo dobrych sam taki używam w 60 l

  14. Łukasz:

    Kup sobie odmulacz i podmieniaj wodę w ilości 10l raz na tydzień. Polecam ci odmulacz który wybiera muł podczas spuszczania wody. Sposób jego użycia jest następujący zagłębiasz plastikową tubę w żwirze zasysasz wodę wężem i muł spływa do wiaderka. Masz tym sposobem zrobioną podmianę wody z jednoczesnym odmuleniem dna. Cena takiego odmulacza to 10-20zł nie ma sensu wydawać więcej na firmówki.

  15. zuzia :

    mam akwarium 60 litrowe mam filter i woda jest zamulona i nadodatek brzydko pachnie co robić porady mile widziane na mój adres emeilowy zuzialyczynska123@op.pl

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter