Grzybienie - Lilie wodne

Grzybienie (Lilie wodne) są to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych roślin wodnych. Główną ich ozdobą są majestatyczne kwiaty, które unoszą się na wodzie. Kwiaty pojawiają się w maju i w zależności od odmiany mogą kwitnąć aż do jesieni. Średnica kwiatów wacha się kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Kwiaty osadzone są na mocnych łodygach. Rośliny te posiadają całą gamę kwiatowych kolorów. Kolejne formy różnią się nie tylko kolorami, ale również formą. Grzybienie stanowią doskonałe miejsce odpoczynku dla pszczół, żab i ważek. Z czasem udało się otrzymać sporą ilość odmian mrozoodpornych. Odmiany hodowlane nadają się prawie do każdej głębokości, natomiast rosnące w naturze wymagają wody głębokiej. Należy pamiętać, że grzybienie rosnące w naturze są pod ścisłą ochroną. Z tego powodu nigdy nie należy zrywać ich kwiatów oraz wykopywać. Rośliny posadzone na dnie oczka wodnego rozrastają się zdecydowanie szybciej niż te rosnące w koszach.

                                 

Odmiany lub gatunki słabo rosnące wymagają około 1 m2, o średniej sile wzrostu 1-2 m2, silnie rosnące 2-3 m2, zaś bardzo silnie rosnące potrzebują aż 3-4 m2. Są to rośliny, które do zakwitu i prawidłowego rozwoju potrzebują dużo słońca oraz niezbyt płytkiej wody. Pomimo faktu, że roślin wodnych praktycznie się nie nawozi możemy grzybieniom rosnącym w koszach w drugim roku delikatnie dostarczyć składników pokarmowych. Kosze w których rosną grzybienie powinny mieć po bokach otwory, aby mogły się przez nie wydostać korzenie. Zastosowany nawóz nie powinien rozpuszczać się w wodzie oraz powinien wolno działać. Wybierając rośliny do oczka wodnego najlepiej jest zdecydować się na czyste linie odmianowe. W jasnej piwnicy (woda o temperaturze 10-15 C) powinny zimować tylko gatunki bardzo wrażliwe i tropikalne. Pozostałe gatunki i odmiany powinny zimować w wodzie lub ziemi pod warstwą liści chroniących przed przesuszeniem.

Najpopularniejsze gatunki grzybieni:

Grzybienie białe (Nymphaea alba)

Jest to bylina wodna z bardzo grubym kłączem. Występuje w wodach stojących lub wolno płynących bogatych w substancje pokarmowe w Europie oraz północno-zachodniej Afryce. Grzybienie pływają nawet na wzburzonej wodzie dzięki liściom i ogonkom wypełnionym miąższem zawierającym system komór powietrznych. Posiada gwieździście rozłożone białe kwiaty o żółtym znamieniu. Jej pływające liście są bardzo dużych rozmiarów. Powinna rosnąć w wodzie o głębokości do 70 cm. Od czerwca kwiaty tego gatunku grzybienia są otwarte od godziny 7 do 16. W tych właśnie godzinach są zapylane przez chrząszcze i muchy. Owoce o kulistym kształcie dojrzewają w wodzie, nasiona pływają po tafli wody, a następnie opadają. Na spodnich stronach liści często możemy spotkać galaretowate złoża jaj błotniarki stawowej.

                      

 

Grzybienie północne (Nymphaea candida)

Występuje we wschodnie i północnej Europie, zaś w Polsce na północy. Rośnie w wodach zbliżonych do grzybienia białego, ale można go spotkać również w zbiornikach potorfowych i leśnych. Budową zbliżony jest do białego, jednakże jego kwiaty są mniejsze. Podobnie jak poprzednik jest prawnie chroniony. Preferuje wodę o głębokości 30-60 cm. Kwitnie od czerwca do maja.

Inne gatunki o kwiatach żółtych, łososiowych i białych:

Chrysantha – białe, Colonel A.J. Welch – żółte, Graziella – pomarańczowe i różowożółte, Gonnere – białe, Indiana – pomarańczowe, żółte i różowe, Hermine – białe, Joey Tomocik – żółte, Marliacea Albida – białe, Marliacea Chromatella – jasnożółte, Moorei – żółte, Nymphaea odorata Sulphurea – złotożółte, N. tetragona – białe, Sioux – czerwone, żółte i pomarańczowe.

Gatunki o kwiatach czerwonych i różowych:

Attraction – karminowy, Berthold – jasnożółty, Charles de Meurville – ciemnoczerwony, Escarboucle – rubinowy, Fabiola – różowy, Fire Crest – różowy, Fritz Junge – brzoskwiniowo-różowy, James Brydon – wiśniowy, Laydekeri Lilacea – liliowy, Laydekeri Purpurata, Mme Maurice Laydeker – wiśniowy, Marliacea Rosea – różowy, Maurice Laydeker – czerwono-różowy, Pink Sensation – jasnoróżowy, Rose Arey – łososiowy, William Falconer – rubinowy.

5 komentarzy

  1. Anna:

    super informacje!

  2. Hanna Włodarczyk.:

    Bardzo dużo informacji. Bardzo mi się przydało do szkoły. Bardzo,bardzo,Dziękuję i pozdrawiam.

  3. ola:

    cudne

  4. Pakulec:

    lilie są super! Wiem bo sam mam kilka w oczku wodnym :)

  5. wik@:

    O boże jakie piękne! ! ! : D

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter