Jak utrzymać zgodne z naturą parametry wody?

Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do utrzymania akwarium w należytym porządku jest zapewnienie prawidłowej równowagi ekologicznej wody. Aby tego dokonać trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach takich jak np.: odczyn, twardość, zawartość tlenu, azotu i innych pierwiastków. Skład chemiczny wody powinien być różny w z zależności od hodowanych rodzajów ryb i roślin. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego.

Odczyn Wody


Jest wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad. Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa. Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania hodowanych ryb. Np.: wody w części rzek Amazonii mają odczyn kwasowy (około 5,5), a w niektórych jeziorach afrykańskich jest on zasadowy (nawet 8,5). Wartość odczynu trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. W pierwszych tygodniach istnienia akwarium trzeba to robić prawie codziennie. Robi się to za pomocą specjalnych testerów dostępnych w większości sklepów zoologicznych, których koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych w zależności od jakości i dokładności testera. Jeżeli wyniki testu wyjdą nam inne niż wymagane są dla hodowanych przez nas ryb należy jak najszybciej podjąć działania w celu ich skorygowania.

Jeżeli odczyn jest zbyt wysoki możemy go zmniejszyć:

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodając garbniki: gotowe – taninę lub poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci lub zielonych łupin orzecha włoskiego. Niestety nie zawsze jest to sposób skuteczny, a do tego jest dość pracochłonny i niektóre gatunki ryb nie lubią obecności zbyt dużej ilości garbników w wodzie.

- Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml  kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla młodych i niedoświadczonych akwarystów.

Jeżeli odczyn jest zbyt niski możemy go zwiększyć:


- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym

- Używając węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.

Przy ingerowaniu w odczyn wody w akwarium trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

- Lepiej zmniejszyć lub zwiększyć pH za mało niż za dużo.

- Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzane po dokładnym zbadaniu odczynu wody i co pewien czas powinny być kontrolowane.

- Nie wolno doprowadzić do zbyt dużej, nagłej zmiany odczynu pH. Powinno się to robić stopniowo w kilku etapach.

- Zmiany odczynu najlepiej przeprowadzać jest bez obecności ryb i roślin. Po zakończeniu korygowania pH powinny być one stopniowo wprowadzanie do zbiornika.

Twardość wody


Jest to ilość rozpuszczonych w wodzie soli, szczególnie magnezowych i wapniowych. Wyraża się ją w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego  w 1 l wody. W akwarystyce wody ze względu na ich twardość dzielą się na:

1. Bardzo miękkie – 0 - 5n

2. Miękkie – 5,1 – 10n

3. Średnio twarde – 10,1 – 20n

4. Twarde – 20,1 – 30n

5. Bardzo twarde – powyżej 30n

Odpowiednia twardość wody szczególnie potrzebna jest przy rozmnażaniu ryb lub roślin w akwarium. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.

 Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć:

- Dodając do akwarium wodę destylowaną.

- Przefiltrowując wodę przez torf.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć:

- Dodając twardszej wody.

- Przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodawanie siarczanu wapnia lub magnezu (nie zalecane dla mało doświadczonych akwarystów).

Zawartość tlenu


Ważnym parametrem wody w akwarystyce jest również ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Tlen w akwarium nie pochodzi tylko z zainstalowanych tam pompek i napowietrza czy. Tlen jest dostarczany z powietrza ponad taflą wody, a także jest produkowany przez roślinki. Za normę można uznać około 5-7 mg/l przy temperaturze 25C. Jeżeli ilość ta jest znacznie przekroczona, rybki mają problemy z przeżyciem. Przy niewielkim niedoborze tlenu ryby oddychają szybciej, ale sobie z tym radzą. Gorzej jest, gdy niedobór ten jest znaczny. Może wtedy dojść do uduszenia ryb. Poziom tlenu możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów lub po prostu dokładnie obserwując zachowanie rybek (zaczerwienienie skrzeli, częstotliwość oddychania, pływanie przy tafli wody).

Azotany i azotyny


Są to związki toksyczne i ich nadmiar w akwarium jest niebezpieczny. Szkodzą rybkom i mogą prowadzić do ich chorowania i umierania. Powstają z rozkładających się resztek organicznych, odchodów, niezjedzonych pokarmów. Poziom azotu można zmierzyć dostępnymi na rynku akwarystycznym testami.

Głównymi przyczynami ich nadmiaru są:

1. Zbyt dużo zwierząt w akwarium.

2. Nie usunięcie umarłych rybek i roślin w porę.

3. Zbyt obfite karmienie ryb.

4. Źle działająca filtracja.

5. Zbyt rzadkie czyszczenie zbiornika.

Aby nie doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości należy:

Inne pierwiastki i związki chemiczne w akwarium


W wodzie akwariowej znajduje się wiele pierwiastków i związków chemicznych, które pełnią swoje funkcje w utrzymywaniu równowagi ekologicznej oraz są potrzebne do rozwoju dla roślin i ryb.

Żelazo jest potrzebne do pięknego i bujnego wzrostu roślin akwariowych. Jego niedobór powoduje żółknienie liści i słaby rozwój. Nadmiar natomiast jest szkodliwy dla ryb i niektórych bardziej wrażliwych roślin. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych.

Dwutlenek węgla jest konieczny do bujnego wzrostu i rozmnażania roślin. Przy odpowiednim jego stężeniu (od 10 do 40mg/l) roślinki będą charakteryzowały się pięknymi odcieniami zieleni i szybkim wzrostem. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych. Poziom dwutlenku węgla można też zwiększyć zakładając specjalne aparatury CO2. Staje się to coraz bardziej popularne, szczególnie w akwariach z dużą ilością roślin.

Miedź
jest związkiem toksycznym i niejednokrotnie zabójczym dla ryb akwariowych. Jego poziom można zmierzyć specjalnymi testami. W wypadku za dużej ilości miedzi w wodzie trzeba ją częściowo wymienić i uzdatnić specjalnymi preparatami.

Chlor
powoduje spalanie błony śluzowej ryb. Jest on często obecny w wodzie kranowej, dlatego przy zakładaniu nowego akwarium nie wolno od razu wpuszczać ryb do dopiero co nalanej wody. Akwarium z wodą powinno odstać kilka dni aby nadmiar chloru mógł się uwolnić. W wypadku zbyt dużego stężenia chloru trzeba również intensywniej napowietrzać wodę. Jego poziom można zbadać odpowiednim testem na obecność chloru.

Fosforan
jest wytwarzany w nadmiarze, gdy mamy do czynienia z przerybieniem akwarium, podawaniem bogatego w fosforany pokarmu lub nawozu. Jego nadmiar prowadzi do wzrostu glonów. Można temu zapobiegać wymieniając część wody co tydzień lub dosadzając szybko rosnące rośliny, które używają fosforanu jako nawozu.

Autor: SikorP

131 komentarzy

  1. Patryk-akwarysta:

    Do Patryk: Witam imiennika, postaram się pomóc, może specjalistą nie jestem lecz mam kilkuletnie doświadczenie w akwarystyce. Na początek kilka pytań: Jaką pojemność ma Twoje akwarium (litry)? Jakie posiadasz oświetlenie, filtrację oraz napowietrzanie. Dlaczego wymieniasz całą wodę z akwarium? - w ten sposób zaburzasz równowagę biologiczną akwarium. Poczytaj o podmianach wody – NIGDY nie należy wymieniać całej wody. Prawdopodobnie przyczyną takiego stanu były sinice. Proponuję zacząć od początku czyli restart. Nalej świeżej wody do akwarium, zaopatrz się w jakiś biostarter typu \\\'\\\'nitrivec\\\'\\\'. Ustaw filtrację na max wydajność i napowietrzanie wody. Odczekaj 2-3 tygodnie, po tym czasie akwarium powinno dojrzeć aby wpuścić do niego ryby. To tak w skrócie – poszukaj informacji na tej stronie. Powodzenia i życzę sukcesów.

  2. Muraś:

    jakie rybki mogę chodować zgodnie mam 120 l

  3. Patryk:

    Witam wszystkich! Moim pytaniem jest : czemu woda od jakiegoś czasu zaczyna się kalić po 2 dniach wymienienia wody w akwarium(robi się taka że nic nie widać,śmierdzi) ryby wszystkie mi zdechły ok 120 sztuk. zawsze wymieniam całą wodę i nigdy się nic nie działo aż pewnego razu zaczeły się takie problemy. Co zrobić by nie działo się tak? zaczynam właśnie po roku znów prubować i problem nie ustaje woda cały czas się kali. pomóżcie!

  4. Staryakwarysta:

    DODAJ NADMANGANIAM POTASU TJ, ,,KALI\'\' DOSTĘPNY W APTECE. 1 TABLETKĘ ROSKRUSZ W SZKLANCE , ZALEJ WODĄ I DO AKWARIUM PS,BĘDZIE TROCHĘ FIOLETOWA WODA,ALE TO MINIE POZDRO

  5. Aśka:

    Witam, i bardzo proszę o szybką pomoc, bo dzieje się coś złego z moim akwarium :( Zbiornik mam od listopada ub. roku, i dotychczas nie było z nim najmniejszego problemu. Akwarium ma 30 litrów, kamyczki na dnie, kilka muszelek, dwie roślinki, i mieszkańców - stan aktualny: 6 gupików, bojownika z samiczką, prętnika karłowatego, cztery żabki i dwa ślimaki. Dwa tygodnie temu zauważyłam, że z akwarium wydostała się woda - wszystko wokół było zalane, ubyło jakieś 25% wody. Szybko odłączyłam wszystkie urządzenia (filtr, oświetlenie) z prądu i zaczęłam reanimować zwierzaki, bałam się, że może pękła któraś szyba lub dno i stąd awaria, bałam się przenieść całość i sprawdzać z zawartością. Z całą pozostałą wodą odłowiłam wszystkie zwierzęta i rośliny, żeby obejrzeć akwarium wysypałam do miski żwir. Przy okazji, ponieważ był już mocno zanieczyszczony (czyściłam tylko powierzchownie co tydzień)wypłukałam go pod bieżącą wodą na sicie, większość zanieczyszczeń spłynęła. Okazało się, że akwarium jest całe, nawalił filtr, który wypompowywał wodę na zewnątrz. Wypłukałam akwarium (bez detergentów!), wsypałam żwir, wlałam część poprzedniej wody, zasadziłam roślinki, wlałam resztę wody i uzupełniłam ją zwykłą wodą z kranu, wlewając jako uzdatniacz Błękit + Aquaflorę firmy Zoolek - robiłam tak co tydzień przy podmianie wody, wszystko było w porządku. Wpuściłam zwierzątka i przez dwa dni było ok. Niestety, potem woda zaczęła mętnieć, zaczęły pływać w niej jakieś strzępki, czasem coś w rodzaju śluzu - zaobserwowałam, że żabki miały wokół siebie taki śluz, dziś widzę to także u jednego ze ślimaków. Sprzedawca ze sklepu zoologicznego, akwarysta z zamiłowania, podejrzewając glony, polecił mi zastosowanie Algitoxu. Nie pomogło. Pomimo kolejnej niewielkiej podmiany wody, ta nadal jest gęsta i mętna, dodatkowo dziś pojawił się na powierzchni jakiś osad, a filtr po dwugodzinnym działaniu nadaje się do czyszczenia, jest całkiem zatkany. Do tego od wczoraj zaczęły padać ryby - wczoraj jeden gupik, dziś dwie brzanki różowe i kolejny gupik. Jestem zrozpaczona, nie wiem, co robić - wyczytałam, że może pomóc dodanie soli, lub nadmanganianu potasu, ale boję się już eksperymentować. Nigdy coś takiego mi się nie przydarzyło. Dodam, że od zawsze karmiłam rybki dwukrotnie w niewielkich ilościach, rano suchą karmą (Dafnie), wieczorem żywym pokarmem. Od czasu do czasu dostawały tabletkę Vitabinu. Zawsze zjadały wszystko szybko i chętnie, teraz zauważam brak apetytu. Temperatura wody oscyluje w granicach 26-27 stopni. Jeśli szybko nie zadziałam, reszta stworzonek nie przeżyje weekendu. Co robić? Bardzo proszę o pomoc!

  6. Henryk:

    Witam serdecznie w moim akwarium są ryb to zimnolubne mam pytanie jaki powinny być odczyt wody (welony) Pozdrawiam

  7. emil:

    mam akwa 200 litrów jak wyczyszczę filtr to na powierzchni robi się piana i pływa parę dni , jak sięjej pozbyć

  8. lolo:

    ten kirysek siedzi w kącie i zastanawia się nad pisownią swojego właściciela haha

  9. pauli:

    witam !!! moje rybki są bardzo osowiałe np:Kirysek cały czas siedzi w koncie a neonki chowaja cie z ozdobani prawie tych rybek to mie widac jakby ich nie bylo.o woda ciagle sie robi mętna a pozniej zieloma. DLACZEGO??? Pomozcie!!!

  10. dawid:

    witam posiadam 60l akwarium i przez jakis rok bylo wszystko ok lecz teraz rybki zachorowały mi na ospe i pozdychały przetrwal tylko glonojad wiec wziolem wyczyscilem akwarium wygotowałem podloze i ozdoby sadzac ze juz wszystko bedzie ok lecz niestety neonki kupione na nowo zdechły moje pytanko brzmi czy przyczyna tego wszystkiego moze byc roslina która dokupilem i na ktorej puzniej zaobserwowalem duzo jaj ślimaków bo to wniej wiecej po jej zakupie wszysto sie zaczelo czy przyczyny szukac gdzie indziej a moze ja robie cos nie tak... Prosze o pomoc

  11. zszokowana pustotą:

    Basiu ile ty masz lat?? mam nadzieje, że nie jesteś w wieku szkolnym (chyba, że z religii jesteś prymusem, a na przyrodzie, biologi i chemii nie bywałaś) bo to co napisałaś jest straszne!!! Nalać nawozu do roślin doniczkowych i jeszcze pytać czemu rybki zdychają?? równie dobrze mogłaś wylać wodę z akwarium i zostawić w nim ryby i pytać czemu zdychają...

  12. MISIEK :):

    WITAM SERDECZNIE. WŁAŚNIE JESTEM W TRAKCIE ZAKŁADANIA WYMARZONEGO OD WIELU LAT AKWARIUM :) SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ ZACZĄŁEM PONAD 10 LAT TEMU JAKO NASTOLATEK. POSIADAŁEM W SWOJEJ KADENCJI 2 ZBIORNIKI. PIERWSZY 80L I PO KILKU LATACH 120L POTEM DŁUGO DŁUGO NIC:( TERAZ CHCE ZAŁOŻYĆ ZBIORNIK 200X40X50 CZYLI OK 400L AKWARIUM CHCE UDEKOROWAĆ W STYLU \\\"HOLENDERSKIM\\\" JEDNAK OBSADZIĆ SPORA ILOŚCIĄ RYBEK. W WIĘKSZOŚCI NIEWIELKICH. W ZWIĄZKU Z TYM MAM KILKA PYTAŃ DO KOLEGÓW KTÓRZY MAJĄ WIĘKSZE DOŚWIADCZENIE. SPORO CZYTAŁEM OSTATNIMI CZASY ALE WIELU RZECZY NIE POTRAFIĘ DOCZYTAĆ. MIANOWICIE: 1) CZY WARTO DOPŁACIĆ PARĘ ZŁOTYCH I ZROBIĆ PRZEDNIA SZYBĘ OPTI WHITE? 2) JAKI FILTR KPIĆ? (MYŚLAŁEM O DWÓCH SZTUKACH TETRY EX 700 Z TEGO WZGLĘDU ŻE JEDEN CHCE WYKORZYSTAĆ ŻEBY FILTROWAŁ WODĘ Z CAŁEGO AKWARIUM A DRUGI MYŚLAŁEM ŻEBY ODSADZIĆ PODŁOŻE NA SPECJALNYCH KRATKACH O JAKIŚ CENTYMETR I WSADZIĆ TAM WĄŻ ZASYSAJĄCY ŻEBY SAMOISTNIE CZYŚCIŁ ODCHODY I RESZTKI POKARMU) NIE WIEM CZY TO DOBRY POMYSŁ A NIE POTRAFIĘ NIC O TYM PRZECZYTAĆ. 3) PRZERAŻA MNIE TEŻ KONTROLOWANIE WODY TZN POMIARY PH, TWARDOŚCI, AMONIAKÓW, AMONIANÓW, ŻELAZA, FOSFORANÓW ITD. CZY TO AŻ TAK WAŻNE? WCZEŚNIEJ NIGDY TEGO NIE ROBIŁEM I NIC MI NIE ZDYCHAŁO NIE MIAŁEM GLONÓW I WSZYSTKO BYŁO OK. NA POCZĄTKU CHCIAŁBYM HODOWAĆ SKALARY, NEONKI, DANIO PRĘGOWANE, KIRYSKI, LABEO, MOŻE JAKIEŚ KREWETKI, KILKA GLONOJADÓW( JESZCZE NIE WIEM JAKICH) PEWNIE POTEM COŚ DOJDZIE :) 4)DOCHODZI JESZCZE CO2. ROZUMIE ŻE JAK DUŻO ROŚLIN TO RACZEJ NIEZBĘDNE? 5)ZASTANAWIA MNIE TEŻ CO 2 TYGODNIOWA CZĘŚCIOWA WYMIANA WODY. W KRANIE MAM STRASZNIE TWARDĄ WODA. TAK PRZYNAJMNIEJ MYŚLĘ OBSERWUJĄC CZAJNIK BEZPRZEWODOWY. Z TEJ WODY NAWET HERBATA JEST NIE DO WYPICIA, WIEC PRZYWOŻĘ OD LAT WODĘ DO PICIA Z ZRÓDEŁKA PO NIEJ NA CZAJNIKU NIGDY NIE MA RZADNEGO KAMIENIA. JEST SMACZNIEJSZA I BARDZO KLAROWNA. NIGDY JEDNAK NIE SPRAWDZAŁEM ZAWARTOŚCI CHEMICZNEJ ANI JEDNEJ ANI DRUGIEJ. MOJE PYTANIE CZY NA PODSTAWIE BRAKU OSADU W CZAJNIKU I DUŻO LEPSZEJ KLAROWNOŚCI MOŻNA STWIERDZIĆ CZY WODA ZE ZRUDEŁKA NADAJE SIĘ DO AKWARIUM KTÓRE CHCE ZAŁOŻYĆ I RYB KTÓRE CHCE HODOWAĆ? CZY WYMIENIAJĄC CO 2 TYG OD 40 DO 80 LITRÓW WODY PRZYWIEZIONEJ ZE ZRÓDEŁKA MUSI ONA TEŻ ODSTAĆ OK 12H CZY MOGĘ WLEWAĆ JA OD RAZU? I CZY W TAK DUŻYM AKWARIUM, DUŻEJ ILOŚCI ROŚLIN I MOIM ZDANIEM CIEKAWIE ROZWIĄZANEJ FILTRACJI KONIECZNA JEST TAK CZĘSTA WYMIANA CZĘŚCI WODY? POZDRAWIAM. MICHAŁ.

  13. Basia:

    Cześc! mam chyba problem :) moje akwarium to 60 l wody, zwirek, kilka roslin, grzałka, filtr.. dojrzewało dłuższa chwile i mieszkał tam tylko bojownik jakis tydzien temu dokupiłam stadko neonów, rozbór makulaty, dwa gupiki i ramireze..temp. utrzymywałam jakies 25 st było ok dopuki nei pojawila sie ospa kupiłam zielen dodałam i zaczeło sie leczeni niby ok ale dosłwnie dwa dni teu zamiast wlac easy carb=o dodałam florowitu dla roslin kwitnacych i zaczynaja systematycznie zdychac moje ryby z neonow zostały dwie i robora juz ez dechła jedna własnie ja wyłowiłam..:( czy ten nawóz mogł byc przyczyna tego czy raczej ta choroba.. podnioslam temp do 28 bo tak mi zalecano przy leczeniu i pomyslałam ze po tym zdychaja nony bo one nei lubia ciepłej wody ale teraz juz nei wiem co robic.. gdyby mogl mi ktos pomoc i doradzic bede wdzieczna

  14. Paweł:

    witam mam problem z akwa po miesiącu czasu woda zrobiła mi się zielona filtr mam tetra ex 600 akawa to 80 l. pomóżcie wodę przygotowałem wczesniej sobie

  15. Alvaro:

    Do oska i Roberta, bo problem raczej ten sam, zielenice. Oska możesz napisać jakie parametry miałeś na myśli mówiąc że są w normie? W Twoim przypadku skoncentrowałbym się na znalezieniu przyczyny, jeśli nie zlikwidujesz przyczyny problemy zostaną. Nie ważne jakie preparaty będziesz stosował to wszystko zawiedzie. Napisz jak u ciebie z azotanami, fosforanami, światłem, lokalizacją zbiornika, ilością ryb. W zasadzie to przyczyną glonów jest zawsze zachwianie równowagi biologicznej. Jak często robisz podmiany wody i ile? Jak często czyścisz filtry i w jaki sposób?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter