Jak utrzymać zgodne z naturą parametry wody?

Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do utrzymania akwarium w należytym porządku jest zapewnienie prawidłowej równowagi ekologicznej wody. Aby tego dokonać trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach takich jak np.: odczyn, twardość, zawartość tlenu, azotu i innych pierwiastków. Skład chemiczny wody powinien być różny w z zależności od hodowanych rodzajów ryb i roślin. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego.

Odczyn Wody


Jest wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad. Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa. Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania hodowanych ryb. Np.: wody w części rzek Amazonii mają odczyn kwasowy (około 5,5), a w niektórych jeziorach afrykańskich jest on zasadowy (nawet 8,5). Wartość odczynu trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. W pierwszych tygodniach istnienia akwarium trzeba to robić prawie codziennie. Robi się to za pomocą specjalnych testerów dostępnych w większości sklepów zoologicznych, których koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych w zależności od jakości i dokładności testera. Jeżeli wyniki testu wyjdą nam inne niż wymagane są dla hodowanych przez nas ryb należy jak najszybciej podjąć działania w celu ich skorygowania.

Jeżeli odczyn jest zbyt wysoki możemy go zmniejszyć:

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodając garbniki: gotowe – taninę lub poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci lub zielonych łupin orzecha włoskiego. Niestety nie zawsze jest to sposób skuteczny, a do tego jest dość pracochłonny i niektóre gatunki ryb nie lubią obecności zbyt dużej ilości garbników w wodzie.

- Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml  kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla młodych i niedoświadczonych akwarystów.

Jeżeli odczyn jest zbyt niski możemy go zwiększyć:


- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym

- Używając węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.

Przy ingerowaniu w odczyn wody w akwarium trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

- Lepiej zmniejszyć lub zwiększyć pH za mało niż za dużo.

- Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzane po dokładnym zbadaniu odczynu wody i co pewien czas powinny być kontrolowane.

- Nie wolno doprowadzić do zbyt dużej, nagłej zmiany odczynu pH. Powinno się to robić stopniowo w kilku etapach.

- Zmiany odczynu najlepiej przeprowadzać jest bez obecności ryb i roślin. Po zakończeniu korygowania pH powinny być one stopniowo wprowadzanie do zbiornika.

Twardość wody


Jest to ilość rozpuszczonych w wodzie soli, szczególnie magnezowych i wapniowych. Wyraża się ją w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego  w 1 l wody. W akwarystyce wody ze względu na ich twardość dzielą się na:

1. Bardzo miękkie – 0 - 5n

2. Miękkie – 5,1 – 10n

3. Średnio twarde – 10,1 – 20n

4. Twarde – 20,1 – 30n

5. Bardzo twarde – powyżej 30n

Odpowiednia twardość wody szczególnie potrzebna jest przy rozmnażaniu ryb lub roślin w akwarium. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.

 Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć:

- Dodając do akwarium wodę destylowaną.

- Przefiltrowując wodę przez torf.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć:

- Dodając twardszej wody.

- Przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodawanie siarczanu wapnia lub magnezu (nie zalecane dla mało doświadczonych akwarystów).

Zawartość tlenu


Ważnym parametrem wody w akwarystyce jest również ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Tlen w akwarium nie pochodzi tylko z zainstalowanych tam pompek i napowietrza czy. Tlen jest dostarczany z powietrza ponad taflą wody, a także jest produkowany przez roślinki. Za normę można uznać około 5-7 mg/l przy temperaturze 25C. Jeżeli ilość ta jest znacznie przekroczona, rybki mają problemy z przeżyciem. Przy niewielkim niedoborze tlenu ryby oddychają szybciej, ale sobie z tym radzą. Gorzej jest, gdy niedobór ten jest znaczny. Może wtedy dojść do uduszenia ryb. Poziom tlenu możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów lub po prostu dokładnie obserwując zachowanie rybek (zaczerwienienie skrzeli, częstotliwość oddychania, pływanie przy tafli wody).

Azotany i azotyny


Są to związki toksyczne i ich nadmiar w akwarium jest niebezpieczny. Szkodzą rybkom i mogą prowadzić do ich chorowania i umierania. Powstają z rozkładających się resztek organicznych, odchodów, niezjedzonych pokarmów. Poziom azotu można zmierzyć dostępnymi na rynku akwarystycznym testami.

Głównymi przyczynami ich nadmiaru są:

1. Zbyt dużo zwierząt w akwarium.

2. Nie usunięcie umarłych rybek i roślin w porę.

3. Zbyt obfite karmienie ryb.

4. Źle działająca filtracja.

5. Zbyt rzadkie czyszczenie zbiornika.

Aby nie doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości należy:

Inne pierwiastki i związki chemiczne w akwarium


W wodzie akwariowej znajduje się wiele pierwiastków i związków chemicznych, które pełnią swoje funkcje w utrzymywaniu równowagi ekologicznej oraz są potrzebne do rozwoju dla roślin i ryb.

Żelazo jest potrzebne do pięknego i bujnego wzrostu roślin akwariowych. Jego niedobór powoduje żółknienie liści i słaby rozwój. Nadmiar natomiast jest szkodliwy dla ryb i niektórych bardziej wrażliwych roślin. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych.

Dwutlenek węgla jest konieczny do bujnego wzrostu i rozmnażania roślin. Przy odpowiednim jego stężeniu (od 10 do 40mg/l) roślinki będą charakteryzowały się pięknymi odcieniami zieleni i szybkim wzrostem. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych. Poziom dwutlenku węgla można też zwiększyć zakładając specjalne aparatury CO2. Staje się to coraz bardziej popularne, szczególnie w akwariach z dużą ilością roślin.

Miedź
jest związkiem toksycznym i niejednokrotnie zabójczym dla ryb akwariowych. Jego poziom można zmierzyć specjalnymi testami. W wypadku za dużej ilości miedzi w wodzie trzeba ją częściowo wymienić i uzdatnić specjalnymi preparatami.

Chlor
powoduje spalanie błony śluzowej ryb. Jest on często obecny w wodzie kranowej, dlatego przy zakładaniu nowego akwarium nie wolno od razu wpuszczać ryb do dopiero co nalanej wody. Akwarium z wodą powinno odstać kilka dni aby nadmiar chloru mógł się uwolnić. W wypadku zbyt dużego stężenia chloru trzeba również intensywniej napowietrzać wodę. Jego poziom można zbadać odpowiednim testem na obecność chloru.

Fosforan
jest wytwarzany w nadmiarze, gdy mamy do czynienia z przerybieniem akwarium, podawaniem bogatego w fosforany pokarmu lub nawozu. Jego nadmiar prowadzi do wzrostu glonów. Można temu zapobiegać wymieniając część wody co tydzień lub dosadzając szybko rosnące rośliny, które używają fosforanu jako nawozu.

Autor: SikorP

131 komentarzy

  1. Jacek:

    Do magdalenka mam nadzieję że nie ciepłą z kranu bo to zabójcze i niezdrowe nawet jak przestygnie.na opakowaniach jest napisane ludzie czytajcie!!!

  2. baron:

    Grzes do 200 l kranówki musisz dolać 400 destylowanej . Pozdrawiam

  3. pyszu:

    grzesiu, nie miales matematyki w szkole? stezenia procentowe (to akurat z chemii), ogolnie procenty itd... rusz glowa ;/

  4. grzes74:

    Czy może ktoś mi pomóc? Mam 600 litrowe akwarium. Twardość wody wynosi 18 stopni dGH.Ile mam dolać wody destylowanej aby zejść do 6 stopni dGH?

  5. magdalenka:

    Po ilu godzinach po zastosowaniu Tropical antychlor mozna wlać wodę do akwarium? nalewałam ciepłą, żeby może wyszlo szybciej

  6. kangur:

    Metna woda to normalka przy nowyn akwa, nawet przez pare miesiecy. Oddajcie wode do sprawdzenia, jak azotany i pH jest ok to podmieniajcie troche wode, ale nie za duzo az sie wyklaruje. Mozna kupic drogie preparaty do klarowania wody ale, w razie ospy albo innego syfu, zmniejszaja one dzialanie lekow

  7. Arek:

    czy ktos ma doświadczenie z filtrami z flampą UV te do średnich akwa kosztuja ok 100zł, czy faktycznie nie ma glonów i innego bakteryjnego syfu przy ich użyciu ?

  8. Jacek:

    do pysia jesli w ciągu 1 msca zmieniasz wodę 3 razy to nie zdąży ona dojrzeć przeczekaj ten czas zmętnienia i po tygodniu będzie okey.jesli zielenieje to moze stoi za blisko okna i słonka ?

  9. daw 785:

    jaki filtr zew. bedzie najlepszy do akwarium 450 l

  10. pysia:

    Mam akwarium od miesiaca i w tym czasie juz trzeci raz wymieniam wode.Tez mam problem z metna i zielona woda. Aqua ma tylko 23l pojemnosci.Mam nadzieje, ze wasze rady mi pomoga.

  11. Jacek:

    ja podmieniam wodę ale nie dla podmieniania bo w sumie azotany wcale tak po podmianie nie spadają, tylko w chwili kiedy zasysam odpady z dna czy czyszczę szybę wody ubywa wraz z zanieczyszczeniami więc raz na miesiąc dolewam około 15-20%, ryby są zdrowe i się mnożą. przy działającym filtrze nie widzę uzasadnionej potrzeby robienia podmian co tydzień rzędu 30% i stresowania ryb. ( do młodych akwarystów nie myjcie filtra i gąbek pod kranem do czysta tylko opukać wodą z akwa.)

  12. kangur:

    jeszcze jeden komentarz. Wielu ludzi pyta jak czesto robic calkowita wymiane wody w akwarium. Ja takiej wymiany nie robie nigdy. Raz na dwa tygodnie podmieniam 15-20% wody przy okazji czyszczenia filtra i dna. Dobrze jak filtr tworzy ciagly ruch wody w akwa, wtedy zanieczyszczenia z reguly zbieraja sie w tym samym miejscu i latwo je usunac. Problem moze byc gdy sie ma za duzo roslin, wtedy trzeba dokladnie czyscic miedzy nimi oraz pod dekoracjami typu jaskinie itp.. Do tego dochodzi okazjonalne uzupelnianie odparowujacej wody i to wszystko. Nie wyobrazam sobie wylapywania wszystkich ryb, zeby wymienic cala wode. Uzywam wode odstala min 12 godzin z uzdaczniaczem. Pozdrawiam

  13. kangur:

    Do BAK: Ja jestem zwolennikiem filtrow wewnetrznych (ale dobrych), choc ostatnio modne sa filtry zewnetrzne, kubelkowe. W swoim 360 l akwa mam wloski filtr Fluvall o przeplywie 1500 litrow na godzine co tworzy prad wodny jak w rzece. Filtr ma dwa niezalezne systemy filtrujace kazdy z wkladka weglowa i z gabka w ktorej legna sie bakterie. Trzeci system zawiera specjalne porowate tabletki ceramiczne w ktorych rowniez zyja bakterie. Kazdy system mozna czyscic niezaleznie bez wylaczania filtra. Trzeba pamietac zeby zawsze czyscic gabki i inne elementy filtra w wodzie z akwarium a nie plukac pod kranem, zeby nie zabic bakterii. W 30 l akwa kwarantannowym uzywam biologicznego filtra napedzanego brzeczykiem, b. taniego i wystarczajaco dobrego. W 150 l akwa, ktore na razie stoi puste uzywalem filtra o przeplywie 600 litrow na godzine. Uwazam, ze warto zainwestowac w dobry filtr bo wtedy woda jest czysta a rybki zdrowe. Trzeba pamietac o wyjeciu wszystkich wkladek weglowych (jesli takie sa) podczas ew. leczenia rybiej ospy albo innych chorob. Filtry kubelkowe sa duzo drozsze i nawet kiebski kubelek kosztuje wiecej niz wysokiej jakosci filtr wewnetrzny. Pozdrawiam

  14. ania:

    pomozcie mam akwarium od miesiaca woda ze studni woda caly czas jest zolta,akw.115l 10 skalarow.5 gurami,5brzanek i 2 glonojady sprzet dostosowany do ilosci litrow co robic ?

  15. Ana:

    Czy bakterie ,które wytwarzaja się w akwarium są widoczne gołym okiem?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter