Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

  1. Leviatan:

    wełdug mnie dobra obsada ale zbrojniki niebieskie gdy kupuje się w sklepie przeważnie nie da się odróżnić samca od samicy, wyrostki u samca pojawiają się przy długości 6-8cm. Lecz z powodzeniem można chodować dwa samce w jednym zbiorniku, więc gdyby nie udało się dobrać samca i dwóch samic, nie ma się czym martwić mogą trochę siebie porozganiać ale ustali się chierarchia i będzie wszystko w porządku. Zamiast którejś z pielęgniczek można też dać (według gustu, propozycje) pielęgniczkę boliwijską, aggassiza, lub szereg innych pielegniczek zależy która ci się najbardziej podoba, można też trzymać parkę barwniaków czerwonobrzuchych, co do pielęgniczki ramireza jest to rybka dość delikatna, lecz myśle że po długiej lekturze artykułów o niej powinieneś dać radę w jej chodowli. Jeszcze co do neonek, jest jescze parę gatunków neonów, które mogą cię zainteresować, neon innesa jest taki podstawowy, ale np. neon czerwony wydaje mi się bardziej efektowny, ponieważ czerwona linia pod neonową ciągnie się przez całe ciało, a nie na samym końcu, możesz jeszcze zrobić stadko neonów czerwonych innesa i czarnych po 4-5 sztuk. Ładnie to wygląda (sam mam takie coś w zbiorniku). Możesz jeszcze pomyśleć nad paroma krewetkami Amano, kiryski ani inne ryby nie powinny nic zrobić im (u mnie w zbiorniku o podobnej obstawie dennej tylko że w toni paletki i neony, niestety zostały tajemniczo zjedzone, ale to pewnie przez dwa 17cm sumy). Oczywiście to tylko propozycje, twoje obsada akwarium jest wporządku co do gestości zarybienia, myślę że część moich pomysłów ci się spodoba

  2. KUBA:

    Witam!Planuje założyć akwarium 200l (max) a w nim: 1+4 Bojownik Wspaniały Gupiki (przeniose z 54l) 1+2 Mieczyk Zielony 8xRazbora Klinowa 14xNeonek Innesa parka Pielęgniczek Ramierza parka Pielęgniczek Kakadu parka Zbrojników niebieskich (lub 1+2) 6xKirysek Panda 1+2 Platka Jakie jest wasze zdanie na temat tej obsady? Doradźcie coś.

  3. LopezoPL:

    rybeńka odrazu sie nie uduszą :)

  4. Paulina ^^:

    Ja kupiłam ryby takie jak 2 żółtaczki indyjskie , 5 gurami , 4 gupiki (ale one były już stare bo były w poprzedim akwarium , żóltego glonojada i nic więcej , ryby po kolei zaczeły zdychać aktualnie zostały mi tylko 4 gupiki , 2 gurami , dlaczego ????

  5. rybeńka:

    większość ryb potrzebuje pompki. Co zrobić kiedyw domu co jakiś czas wyłączają prąd ??przecież rybki się uduszą

  6. Mateusz:

    Powiem Ci jak mieć czystą wodę-wymieniać ją hihihi żarcik, najlepiej idź do zoologicznego i poproś o specjalny płyn który się nazywa "Cristal"

  7. PtOkU:

    WItam wsztstkich!!! Mam małe pytanko... Jak najlepiej dobrać rybki do 30l akwarium? jakie rodzaje i ile sztuk...? Czekam na odpowiedź pozdrawiam wszystkich akwarystów!!!

  8. neverloose:

    witam.chciałabym się dowiedziec jakie rybki mogą być z brzankami?chcialabym mieć takie akwarium żeby były 3 gatunki rybek lub w najgorszym wypadku 2 gatunki.zależy mi na tym żeby znajdowały się tam i rybki pływające raczej po dnie i takie ktore pływają po całym akwarium.prosze o radę.

  9. Kamil:

    Do stachu: To zależy, jakie biotypy, rośliny i ryby cię interesują :) Wtedy będzie o wiele łatwiej doradzić :)

  10. Justynka:

    dawno mnie nie było ale dziękuje za podpowiedzi ! w akwarium mam : dwa gupiki samca i samice bo jedna mi zdechła a tak po za tym miałam je w kotniku i z obu samic nie ma ani jednego młodego dlaczego ?? mam jeszcze 5 glonojadów, 3 gurami, 2 dania (bo jeden zdechł miał on potem czarny brzuszek)2 sumiki spore ,1 kiryska bo jeden padł ,i 5 neonów < jak ktoś jest z Torunia to niech nie kupuje w Cerfurze ! rybki zdychają ! No a najważniejsze pytanko woda w moim akfarium wygląda jak mleko dlaczego ?? kupiłam juz środek na glony ale to nic nie pomogło co jeszcze moge zrobić żeby woda była czysta ?? Proszę o pomoc : )

  11. Asssia~~:

    Ja mam filtr 340l/h Mam 2gupiki,2gurami,2mieczyki,2 glonojady,7x neon. Zamierzam jeszcze dokupic parkę skalarów.

  12. stachu:

    Witam, ma m 60 litrowe akwarium i zaczym popełnię jakiś błąd wole zapytać jak mam je najlepiej urzadzić. Jakie i ile rybek najlepiej...z góry dzięki.

  13. alien15:

    Parę brzanek sumatrzyńskich mozesz wydac/sprzedac.zostaw z 10-12.

  14. Mikołaj:

    Mam 71l wody w akwarium oraz 18 branek sumatrzańskich 4 brzanki różowe 3 kiryski 3 mieczyki i jednego glonojada.Czy to dobra ilość?Proszę odpowiedzcie

  15. Łukazs:

    Jakie ryby lubią żyć w stadzie i prowaddzą ruchliwy tryb życia.I jak rozpoznać samca od samicy??????????????????????????? Prosze o szybką odpowiedz.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter