Jaki zbiornik będzie dla nas najodpowiedniejszy?

W akwarystyce istniej wiele rodzajów zbiorników, w których możemy trzymać swoje rybki. Wszystkie mają jakieś zalety oraz wady i niejednokrotnie mamy problem w wyborze najodpowiedniejszego. Przy wyborze akwarium trzeba się kierować nie tylko wyglądem i tym jak będzie się prezentował w naszym mieszkaniu, ale przede wszystkim bezpieczeństwem hodowanych w nim stworzeń.

 

Akwarium klejone

W dzisiejszych czasach jest bezspornie najpopularniejszym rodzajem zbiornika. W przeciwieństwie do innych akwariów, można je dostać w każdym sklepie akwarystycznym. Równie dobrze można samemu skleić je w domu. Przeważnie są w kształcie prostopadłościanu, jednak coraz częściej zdarzają się w dziwaczniejszych kształtach. Wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar je postawić i jaki ma w nim panować wystrój. Akwarium klejone jest z pewnością najbardziej dekoracyjne ze wszystkich spotykanych na rynku. Dzieje się tak dzięki najlepszej przejrzystości wszystkich ścianek zbiornika oraz małej deformacji kształtów przez szyby.

Jak już wspomniałem wcześniej , akwarium takie można sobie samemu skleić posiadając trochę zdolności manualnych i chęci. Potrzebne są do tego odpowiednio grube szkło oraz klej silikonowy przeznaczony do klejenia akwariów. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Krawędzie szyb muszą być wycięte pod kątem prostym i dokładnie oszlifowane, aby ograniczyć ryzyko przeciekania w miejscach łączenia. Układ szyb względem siebie też nie może być przypadkowy. Szyby tworzące ściany usytuowane powinny być na szybie dennej, krótsze ścianki boczne między dłuższymi przednią i tylną. Kolejność klejenia szyb też nie jest bez znaczenia. Najpierw sklejamy szybę tylną z dnem, później boczne i na końcu przednią. Po sklejeniu akwarium powinno stać z dociskanymi ściankami przez przynajmniej dwie doby, po czym wykonujemy próbę szczelności. Jeżeli zbiornik przecieka (nawet minimalnie – jedna, dwie krople) uszczelniamy go klejem silikonowo-kauczukowym od wewnątrz. Grubość szyb potrzebnych do klejenia akwarium przedstawiona jest w tabeli poniżej (w mm).

 

Wysokość (cm)

Długość (cm)

50

60

70

80

90

100

110

120

130

40

5,1

5,6

6

6,3

6,5

6,7

6,9

7

7,1

50

5,8

6,5

7,2

7,7

8,2

8,4

8,7

8,9

9,1

60

6,5

7,5

8,5

9,3

9,7

10,2

10,7

11,1

11,4

70

7,3

8,2

9

10

10,9

11,6

12,2

12,7

13,1

80

8,2

8,8

9,3

11

12,2

13,1

13,7

14,3

14,9

 

Akwarium ramowe

Jest coraz mniej popularnym, ale nadal spotykanym rodzajem zbiornika, gdzie szklane szyby wprowadzone są w metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego ramę. Szczególnie przydatne jest, kiedy chcemy swoje akwarium zabudować lub gdy kleimy zbiornik o znacznych rozmiarach, ze względu na swój stelaż i zwiększona odporność na pękanie w porównaniu do akwarium klejonego.

Zbiornik taki możemy również skleić sami, stosując się do tych samych zasad co w przypadku poprzedniego akwarium. Należy jednak pamiętać, że tutaj trzeba wykonać też odpowiednią solidną ramę, zwracając uwagę na to by nie było brzydkich zgrubień na spawach lub nierówności i niedoskonałości w kawałku metalu. Prawidłowo sklejone akwarium ramowe powinno nam służyć przez długie lata.

 

Akwarium odlane ze szkła

Zbiornik ten jest bardzo rzadko spotykany w powszechnej akwarystyce. Spowodowane jest to wieloma jego wadami. Zbiornik odlewany jest mało odporny na pęknięcia. Nie zalecane jest używanie takich akwariów o pojemności większej niż 30 litrów, toteż znajduje ono zastosowanie do doświadczeń, jako porodówka dla żyworódek lub żłobek dla małych rybek. Rzadziej używane jest do obserwacji ze względu na to, że jego ścianki nie zawsze są równo odlane, co powoduje zniekształcenia i deformacje.

 

Akwarium z tworzywa sztucznego

Chyba najrzadziej spotykany rodzaj zbiornika. Jego ścianki wykonane są z przeźroczystych tworzyw sztucznych takich jak np. pleksiglas. Akwaria takie mogą być wykonywane w przeróżnych kształtach. Jednak z czasem ścianki w takich zbiornikach żółkną i bardzo szybko się rysują np. przy czyszczeniu glonów. Ich przejrzystość z czasem radykalnie maleje i dlatego w akwarystyce przestają być używane.

 

Kule

Są często spotykane w akwarystyce, szczególnie w zestawie ze złotą rybką. Akwaria takie ładnie się prezentują i można je oglądać ze wszystkich stron. Jednak coraz częściej są krytykowane przez akwarystów. Zbiorniki takie mają przeważnie małe pojemności co sprawia, że hodowane w niej rybki żyją na niewielkiej przestrzeni. Wpływa to niekorzystnie na ich rozwój i samopoczucie. Poza tym znajdujące się w niej ryby niejednokrotnie cierpią na choroby oczu spowodowane zniekształceniami powstałymi przez zaokrąglone szkło. Zbiornik taki ponadto jest dużo droższy niż zbiornik o podobnej wielkości tylko, że prostopadłościenny. Z tych wszystkich powodów zdecydowanie odradzam kule.

Autor: SikorP

254 komentarzy

  1. kuyck:

    hej mam pytanko kupiłem akwa 120 l bedzie tam piasek albo zwirek roslinki rybki jakis korzen troszke kamieni nio i woda oczywiście ;p ile może to razem wszystko ważyc orientacujnie tylko

  2. Riposta:

    dodał: blink-blink Ja mam super wypasione akwarium,300l krysztalowe szyby, najdrozsze ryby i rosliny, ci co maja 60 litrowe akwa to biedacy ktorzy nic w zyciu nie osiagna. Nie wiem czy sam na to zarobiles czy mamusia Ci dala pieniadze a skoro twierdzisz ze ludzie ktorzy maja 60l nic nie osiagna to moim zdaniem jestes zadufany w sobie, a patrzac na stwierdzenie "300l krysztalowe szyby, najdrozsze ryby i rosliny" to masz moze z 15 lat i jedyne co robisz przy tym akwarium to sie na nie patrzysz. Sam mam 50l i niemam miejsca na wieksze a w akwarium siedze juz pare lat wiec pomysl znim cos napisz bo doswiadczenia raczej niemasz

  3. dziku:

    Mam jedno pytanie. Ilo litrowe akwarium kupił bym za około 400 zł ?

  4. Rybalt:

    ELIZABETH: A CO OPUSZCZALO SIE LEKCJE MATEMATYKI W SZKOLE? To bedzie 27 litrow

  5. Elisabeth:

    Zastanawiam się nad założeniem akwarium. Niestety mam mało miejsca w mieszkaniu więc długo myślałam nad tym żeby kupić kulę. Po przeczytaniu wpisów zdecydowanie zmieniłam zdanie i na pewno nie kupię kuli. Natomiast mam zamiar zakupić akwarium 30x30x30, ile to może być litrów, i mniej więcej ile kosztuje takie akwa ? Z góry dziękuję za odpowiedź;]

  6. akwarystka:

    Ten kto hoduje rybki w kuli widać,że jeszcze nie dojrzał do hodowania ryb!!!Dla takich osób polecam rybki plastikowe bo nie trzeba się nimi tak zajmować i im to obojętne czy będą pływać we wannie czy w kuli!!! ŻADNYCH RYBEK W KULI!!!ONE SIE W NIEJ MECZA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. doświadczony akwarysta:

    Ja mam akwarium narożne 600l i jest sper.Rybki dobrze się czują w każym akwarioum OPRÓCZ KUL!!! Moim pierwszym akwarium była kula 6l(dostałam kulę od cioci na moje 8 urodziny)z welonką.Welonka mi przeżyła tylko 3 dni.Dlatego potem miałam akwarium prostokąne(8l),potem 25l,50l,100l no i teraz 300l.Żadnych kul!!!Kule zniekształcają obraz rybkom i rybki w niej pływają w kółko.Wpłwa to niekorzystnie na psychikę rybek i na ich wzrok.Nie polecam kul z doświadczenia.W kuli żadna ryba nie przeżyje więcej niż 5 dni!Pozdrawiam wszystkich hodowców :)

  8. karotka:

    Hej! Mam pytanko czy moge w akwarium mieć ryby: Neon Czerwony Neon Innesa Prystelka Prętnik Karłowaty Tak z góry dziękuje za odpowieć!!

  9. karotka:

    Hej! Mam pytanko czy moge w akwarium mieć ryby: Neon Czerwony Neon Innesa Prystelka Prętnik Karłowaty Tak z góry dziękuje za odpowieć!!

  10. rybka:

    Miałam w kuli jedną welonkę i jedno pawie oczko.Zdechły mi po 3 dniach.Kupiłam akwarium prostokątne gdyż rybki w kulach się strasznie męczą.Kulom mówimy NIE!!!!!

  11. blink-blink:

    Ja mam super wypasione akwarium,300l krysztalowe szyby, najdrozsze ryby i rosliny, ci co maja 60 litrowe akwa to biedacy ktorzy nic w zyciu nie osiagna.

  12. kangur:

    Pilu97 i Krzysiek: Bocji wspanialych nie trzyma sie pojedynczo!!! Poza tym bocja w 60-cio litrowym akwa?!!! POCZYTAJCIE o tych rybach, dowiedzcie sie czegos zanim je kupicie. Minimalna ilosc bocji wspanialych to 4-5 a najmniejsze akwa to 300 litrow!!! Wszystko jest na necie, pozdrawiam

  13. Marta Klimczak:

    Witam :) mam malutkie mieszkanie i myślę o dość płaskim zbiorniku stawianym na półce / wieszanym na ścianie (w proporcjach - coś jak obraz w grubych ramach). Co - bardziej doświadczeni Akwaryści - sądzicie na temat takich zbiorników? Czy to zdrowe dla rybek (oczywiście małych)? Czy wiecie gdzie można taki zbiornik kupić? Pozdrawiam :)

  14. Krzysiek:

    Pilu 97 bocje proponuje minimum 3.Zrezygnuj z jakiś ryb na rzecz bocji lub nie kupuj w ogóle bocji.Ja mam akwa o poj. 240l , pływa w nim 5 bocji wspaniałych i jedna tygrysia i czują się w wspaniale.

  15. Gość:

    Poczytaj o akwarystyce!!! W 60l nawet jeden trzeciej z tych ryb nie możesz mieć!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter