Korzenie do akwarium – preparowanie

Korzenie stosowane w akwarystyce to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi oraz pni. Najłatwiej jest je znaleźć na torfowiskach, lasach oraz dnach rzek. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest dosyć szybkie tonięcie. Oczywiście jeśli dany korzeń przeschnie to nie będzie chciał utonąć. W takiej sytuacji drewno należy przez długi czas moczyć w wodzie pod obciążeniem, aby nasiąkło wodą i stało się cięższe. Wybierając odpowiedni korzeń należy unikać drzew iglastych, ponieważ zawierają żywice, która może być szkodliwa dla naszych ryb. Z tego powodu poszukujemy korzenia z drzewa liściastego. Wiele osób uważa, że do tego celu najlepiej nadaje się drzewo dębowe. Korzeń bądź gałęzie powinny być z drzewa martwego od co najmniej 6 miesięcy, jednakże nie może to być drewno spróchniałe. Odpowiednie spreparowanie korzenia pomoże nam uniknąć wielu bardzo poważnych problemów. Na początku korzeń należy wyczyścić za pomocą szczoteczki z zanieczyszczeń powierzchniowych. Następnie drewno powinniśmy wygotować (ok. 3-4 h) w roztworze soli, a następnie dokładnie wypłukać. W trakcie gotowanie wodę należy przynajmniej raz wymienić. Do gotowania używamy garnka emaliowego. Po wygotowaniu korzeń warto przez kilka dni trzymać w wodzie. Pamiętajmy, że korzeń musi charakteryzować się odpowiednią twardością. Ponadto nie może wydzielać przykrego zapachu oraz być pokryty pleśnią. Jeśli korzeń nie spełnia tych wymagań to należy go bezwzględnie usunąć z wody. Istotnym elementem przy doborze odpowiedniego korzenia jest jego kształt, wielkość oraz ogólny wygląd.

                                                  

Korzenie pochodzące z importu z krajów tropikalnych, pomimo dosyć atrakcyjnego wyglądu i szybkiego tonięcie posiadają jeden zasadniczy minus. Zazwyczaj na trwałe zabarwiają wodę na brązowo. Najczęściej nie pomagają żadne zabiegi mające na celu wyeliminowanie barwienia wody. Pamiętajmy również, że wszystkie korzenie wydzielają pewną ilość garbników. Za ich sprawą zakwaszają oraz lekko zabarwiają wodę na brązowo. Korzeń odpowiednio spreparowany o ładnym kształcie stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny w każdym akwarium!

Zdjęcia: Użytkownicy galerii zdjęć Eszte oraz Monika06. Dziękujemy.

105 komentarzy

  1. Annie1628:

    Mam akwarium 60l i nie wiem, czy zostawić rośliny sztuczne, czy kupić prawdziwe, bardzo mi się podobaja takie z korzeniami, ale nie wiem, czy mi się zmieści.

  2. greg:

    najlepiej kupić korzeń chiński, nigdy nie zbierać samemu w lesie czy gdzieś!!!!!!!

  3. itpar:

    Miałem korzeń przez pare miesięcy w akwiarium oczywiście wygotowany i namoczony prawidłowo z solą(wszystko było w porządku).Teraz po jakimś czasie gdy zmieniłem wode wyciągnełem go i zaczeła mi odpadać kora więc ją zerwałem i gdy go wsadziłem spowrotem to po pewnym czasie woda zaczeła robić się mętna

  4. dkny:

    Pamiętajmy: Tylko Drzewa Liściaste Wchodzą w grę. Dąb, Olcha Brzoza...

  5. asdf:

    @Łukasz Paćka - być może poniewczasie, ale... Czy obecność chloru w wodzie też mierzysz "na węch"? Akwarium to droga inwestycja, jesli chcesz sobie spaprać ogół pracy licząc na szczęście (bo może jednak ten korzeń się nadaje), to wyłącznie Twoja decyzja, ja bym go nie włożył.

  6. Aśka:

    oczywiście że można wsadzić do każdego akwarium korzenie ale trzeba też wybrać odpowiedni korzeń do wielkości akwarium :-)

  7. Łukasz Paćka:

    Witam :) Planuje załozyć akwarium 200L i mam pytanie dotyczace korzenia , mam korzenia z drzewa iglastego (JAŁOWCA) był bardzo wysuszony i nie pachnie żywicą przy zrywaniu kory nie oddawał soku.

  8. Sebol 88:

    Witam. Ja znalazlem korzen w lesie i nie bardzo wiem z jakiego drzewa pochodzi.Jest jakis sposob zeby to rozroznic? ponadto wygotowalem go dwa razy i juz prawie trzeci tydzien mocze go w wodzie,nadal plywa i troche zabarwia wode ale widac znaczna roznice teraz a na poczatku zamoczenia. Ale ogolnie chodzi mi o to jak rozroznic rodzaj drzewa?

  9. rafal:

    witam, mam pytanie na moim korzeniu robia sie dziwne szare kulki mchu.czy to znaczy ze on gnije? jet to korzen z galezi drzewa, zostal wymoczony 1 msc i wygotowany. dzieki za pomoc.

  10. maciecks:

    Jeśli chodzi o korzeń, po wygotowaniu itd, najlepiej i najszybciej uwiązać do niego kamień i poczekać z 2 tygodnie, na pewno pomoże, sprawdzałem na swoim akwa

  11. ZYGI:

    witam chcialem zapytac bo jestem poczatkujacym wyrwalem sobie kozen z lasu jest on debowy obralem go z kory i polalem wzatkiem z sola i nastepnie jeszcze raz by go opukac ile razy tak musze zrobic i przeez jaki czas mam go nie wkladac do akwarium zeby nic mi sie nie stalo mam rybki molinezje czekam na odpowiedz pozdrawiam

  12. Przemo:

    Chciałam się dowiedzieć czy z korzeni wyrastają jakieś listi bo widziałam w sklepie w akwarium mieli korzeń obrośnięty ładnymi listkami i kazali mi obwinąć korzeń zwykłą nitką żeby powypuszczały na korzeniu takie listki ja mam cały głatki korzeń czy to musi być inny korzeń i czy to prawda że po obwinięciu wyrosną na korzeniu jakieś listki dodał: Magda (2011-02-25 17:12:21) ------------------------------ z korzenia po owinięciu nic nie wyrośnie. Najpierw trzeba na nim zaszczepić jakąś roślinkę np mech wodny i to właśnie owijamy nitką. Pozdrawiam Magdo

  13. Pirat gurami:

    A ja mam 170L i dwa korzenie obrośnięte mchem ,wygląda do miodzio

  14. To ja :-)):

    Ludzie jak woda wypiera wasze korzenie to po prostu wypuśćcie wodę gwarantuję że korzeń zostanie na dnie;-))

  15. Higis:

    Nie mogą wyrosnąć listki na takim korzeniu.Chyba ,że na nim coś ulokujesz.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter