Napowietrzanie wody w akwarium

Napowietrzanie jest jednym z najważniejszych czynników potrzebnych do zapewnienia odpowiednich warunków do hodowli ryb i roślin w akwarium. Nie jest to tylko bezpośrednie dostarczanie tlenu do wody, lecz przede wszystkim mieszanie wody, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia mająca kontakt z powietrzem. Znacznie polepsza to przenikanie tlenu do wody, który zużywany jest przez rybki, a w nocy także przez roślinki oraz przyśpiesza usuwanie szkodliwych gazów z wody. Zamontowanie napowietrzania jest szczególnie konieczne kiedy hodujemy w akwarium dużą liczbę rybek lub mamy w nim mało roślin produkujących tlen. Przy dużych akwariach oraz ruchach wody wytwarzanych przez filtr posiadanie napowietrzacza nie jest konieczne.

Rodzaje pompek akwariowych

Pompka membranowa – brzęczyk.

Jest to najtańszy w utrzymaniu i jednocześnie prosty w obsłudze typ pompki, dzięki czemu jest najbardziej popularny w akwarystyce. Jednak jej wadą jest dość głośna praca. Można temu zapobiec zawieszając pompkę w powietrzu lub wkładając ją do pudełeczka wypełnionego pianką izolacyjną. Trzeba jedna przy tym pamiętać aby zapewnić jej dobre chłodzenie. Brzęczyk składa się z bębenka z gumową membraną oraz zaworu. Po włączeniu do prądu ramię poruszane elektromagnesem, drgając uciska i popuszcza na przemian membranę. Dzięki temu powietrze zostaje wypychane z bębenka do zaworu, który podłączony jest z gumową rurką doprowadzającą powietrze do akwarium.

Pompka tłokowa

Jest to dużo droższy typ pompki niż pompka membranowa. Jest za to dużo bardziej cichsza. Używana jest przede wszystkim przez bardziej zaawansowanych akwarystów. Składa się z koła zamachowego, tłoków i cylindrów. Podłączając do prądu koło zostaje wprawione w ruch. Obracając się powoduje pracę tłoków, które naciskając w cylinder wypychają powietrze do gumowych rurek doprowadzonych do akwarium.

Instalacja napowietrzenia

Instalując pompkę należy zabezpieczyć ją przed cofnięciem się wody i zalaniem jej. Można to zrobić na dwa sposoby: stawiając pompkę powyżej poziomu wody lub mocując na przewodzie doprowadzającym powietrze zawór zabezpieczający. Powietrze tłoczone przez pompkę musi być przed wprowadzeniem do wody rozbite na drobne pęcherzyki, co potęguje efekt napowietrzania. Aby tego dokonać należy posłużyć się specjalnymi rozpylaczami dostępnymi na rynku. Obecnie produkowane są kostki napowietrzające o różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Aby nie było jej widać w akwarium można przysypać ją żwirem lub schować za korzenie albo kamienie. Montując kostkę podłużna łatwo jest uzyskać efektowną kurtynę powietrza, która jednocześnie bardzo dobrze napowietrza wodę.

Autor: SikorP

104 komentarzy

  1. wisnia_pc:

    ja obecnie mam filtr Hbl-501 kaskadowy kupiłem za jedyne 16 zł :) co prawda nie jest bezgłośny bo w nocy troszkę słychać plusk wody, ale to mi nie przeszkadza bowiem mam głośniejszy cykający zegarek w pokoju :)

  2. kangur:

    gelu_2010: jesli to filtr z napowietrzaczem to moze potrzebuje porzadnego czyszczenia (caly, nie tylko wklady), jak to sama pompka to musisz kupic nowa

  3. Rybalt:

    grażyna: potrzebujesz porady lekarza, po co sie tak meczyc?

  4. odp:

    Może wężyk jest nieszczelny?

  5. gelu_2010:

    Moze mi ktos doradzic? Mam problem z pompka wode filtruje ok ale po 4-5 dniach nie pompuje powietrza w wezyku pojawia sie woda i amen. Myslalem ze jest zanieczyszczona ale nie jest przeplukalem i wlozylem do wody i pompuje i po 4-5 dniach problem sie powtarza. Co moze byc przyczyna?

  6. Krewetkomaniak:

    3LITRY?!?! Toż to słoik,a nie akwarium!!! Współczuję rybkom - nawet bojownik powinien mieć akwa min. 8 litrów! Zanim zabierzecie się ludziska za akwarystykę poduczcie się i poczytajcie! Ryby to żywe stworzenia i tłumaczenie, że rybki żyją w takich warunkach jest żałosne - sami zamknijcie się w ToiToi'u - też będziecie żyć, ale ile tak wytrzymacie?!?! W 3 litrach to ewentualnie można trzymać rybkę - plastikową, albo jakiegoś ślimaka małego. :/

  7. grażyna:

    a ja mam staw i duze karpie, czy potrzebuje napowietrzacz

  8. pink:

    Akwaria 3 litrowe? :(

  9. gość:

    Mam dwa akwaria 3 litrow i niewiem czy potrzebuje do nich filtra i grzałki skoro mam w jednym 3 neonki a w drugim jednego bojownika? mam je od 1 doby co robić???

  10. Red:

    Witam. Mam takie male pytanie , mianowicie czy potrzebuje napowietrzacza majac 4 rosliny w akwarium oraz Eletryczny filtr wody z Deszczownia Dyfuzor napowietrzający

  11. jaroslawcywka:

    non-stop

  12. Łukasz:

    24H

  13. dodek:

    proszę o pomoc mam akwarium 112l i w nim filter HAILEA HL-BT INTERNAL ile godzinowo mam go mieć włączony?

  14. Łukasz:

    Miewam że chodzi panu o filtr kaskadowy firmy Pen Pax Cascade 300. Niestety tego typu filtry nie nadają się do stawiania blisko łóżka gdyż są w nocy słyszalne. Przerabiałem to z filtrem Hagen AquaClear 70. Do cichych filtrów należą kubełkowe na osi ceramicznej chociaż i tu wszystkie nie są idealnie ciche.

  15. krzysiek3227:

    witam serdecznie mam pytanie kupiłem tydzień temu synkowi akwarium 30.l wraz filtrem typu "cascade 300" ale mam problem bo ta pomka tak głośno brżęczy że ciężko jest zasnąć jak zmienie dysze to znowu nie słychać jak brżęczy ale znowu woda z deszczownicy mnie nerwuje prosze o jakąś rade bo naprawde rybki to fajna sprawa synek też się cieszy ale mnie to doprowadzi chyba do depresji jak tak dalej będzie:) pozdrawiam i dziękuje

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter