Napowietrzanie wody w akwarium

Napowietrzanie jest jednym z najważniejszych czynników potrzebnych do zapewnienia odpowiednich warunków do hodowli ryb i roślin w akwarium. Nie jest to tylko bezpośrednie dostarczanie tlenu do wody, lecz przede wszystkim mieszanie wody, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia mająca kontakt z powietrzem. Znacznie polepsza to przenikanie tlenu do wody, który zużywany jest przez rybki, a w nocy także przez roślinki oraz przyśpiesza usuwanie szkodliwych gazów z wody. Zamontowanie napowietrzania jest szczególnie konieczne kiedy hodujemy w akwarium dużą liczbę rybek lub mamy w nim mało roślin produkujących tlen. Przy dużych akwariach oraz ruchach wody wytwarzanych przez filtr posiadanie napowietrzacza nie jest konieczne.

Rodzaje pompek akwariowych

Pompka membranowa – brzęczyk.

Jest to najtańszy w utrzymaniu i jednocześnie prosty w obsłudze typ pompki, dzięki czemu jest najbardziej popularny w akwarystyce. Jednak jej wadą jest dość głośna praca. Można temu zapobiec zawieszając pompkę w powietrzu lub wkładając ją do pudełeczka wypełnionego pianką izolacyjną. Trzeba jedna przy tym pamiętać aby zapewnić jej dobre chłodzenie. Brzęczyk składa się z bębenka z gumową membraną oraz zaworu. Po włączeniu do prądu ramię poruszane elektromagnesem, drgając uciska i popuszcza na przemian membranę. Dzięki temu powietrze zostaje wypychane z bębenka do zaworu, który podłączony jest z gumową rurką doprowadzającą powietrze do akwarium.

Pompka tłokowa

Jest to dużo droższy typ pompki niż pompka membranowa. Jest za to dużo bardziej cichsza. Używana jest przede wszystkim przez bardziej zaawansowanych akwarystów. Składa się z koła zamachowego, tłoków i cylindrów. Podłączając do prądu koło zostaje wprawione w ruch. Obracając się powoduje pracę tłoków, które naciskając w cylinder wypychają powietrze do gumowych rurek doprowadzonych do akwarium.

Instalacja napowietrzenia

Instalując pompkę należy zabezpieczyć ją przed cofnięciem się wody i zalaniem jej. Można to zrobić na dwa sposoby: stawiając pompkę powyżej poziomu wody lub mocując na przewodzie doprowadzającym powietrze zawór zabezpieczający. Powietrze tłoczone przez pompkę musi być przed wprowadzeniem do wody rozbite na drobne pęcherzyki, co potęguje efekt napowietrzania. Aby tego dokonać należy posłużyć się specjalnymi rozpylaczami dostępnymi na rynku. Obecnie produkowane są kostki napowietrzające o różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Aby nie było jej widać w akwarium można przysypać ją żwirem lub schować za korzenie albo kamienie. Montując kostkę podłużna łatwo jest uzyskać efektowną kurtynę powietrza, która jednocześnie bardzo dobrze napowietrza wodę.

Autor: SikorP

104 komentarzy

  1. Durcio:

    Czy w akwarium może być za dużo powietrza??

  2. Pepe:

    Tia, jasne do dobrego rozwoju roślin potrzeba napowietrzacza. Chyba trochę nie tak, napowietrzacz ok ale jeśli w akwarium nie ma roślin (niektóre biotopowe, kotnik lub "lecznica"), są rośliny ale sztuczne, oraz jeśli jest duże przerybienie (dwie ostatnie opcje niewskazane). Akwaria tzw holenderskie tam stara się ograniczyć do minimum dostawanie sie tlenu do wody a wręcz dozuje się dwutlenek węgla do wody.

  3. Sławek:

    Stosowałem też napowietrzanie w akwa ,ale trochę poczytałem i wiem że żaden porządny akwarysta nie stosuje napowietrzania jedynie ruch wody z wydajnego filtra starcz i po moim akwarium widać że to prawda,szkoda pieniędzy bo to tylko bajer w postaci bąbelków

  4. szymek:

    filtr z napowietrzaniem musi pracować całą dobe?

  5. szeroki:

    a ja mam różne rybki i nie mam napowietrzania, a zamiast powietrza do filtra wewnętrznego poprowadziłem co2 z bimbrowni, roślinki mi rosną a rybki dobrze się chowają ( po kontach :))

  6. 0716:

    natlenianie pompkami tylko szkodzi w akwrium w którym chcemy aby rośliny były podobne do roślin. bąbelki powietrza wytrącają z wody żelazo a to prowadzi do powolnego obumierania roślinek w akwarium.co tygodniwe podmiany wody oraz stały ruch wody przez filtr jest najlepszym rozwiązaniem.

  7. wojtek:

    Napowietrzanie nie zawse jest potrzebne. Od roku mam akwarium 120 litrów w którym trzymam 20 najmniejszych razborek, glonojada, dwie tetry i ryby mają się doskonale. Oczywiście żadnego napowietrzania nie stosuję. Sam ruch wody spowodowany slinym prądem wody wypusczanej z dużego wydajnego filtra powoduje że tlen dostaje się do zbiornika. Kiedyś też trudno było mi w to uwierzyć ale to działą i ryby mają się świetnie.

  8. pytanie:

    Jezeli rybki wypływają na góre przy filtrze . To co im się stało?Pływaja czasami na dół ale woda je unosi ? Czemu?

  9. wędkasz kokoszpl:

    wszystkie ryby powine mieć napowietszanie poniewasz lepiej się wtedy czują doświatczyłem tego na własne akwario i skure

  10. swój:

    jakie rybki nie potrzebują napowietrzenia oprócz bojownika??

  11. kamcia:

    do gupików nie jest to potrzebne

  12. Marcin:

    Osobiście jednak odradzałbym zakopywanie kamieni napowietrzających w żwirze. Być może efekt wizualny jest lepszy, jednak powietrze zbiera się w większe bąbelki i dopiero wtedy opuszcza żwir. Z kolei większe bąbelki nie napowietrzają tak dobrze jak małe. Ja zastosowałem inny patent. Doprowadziłem rurkę z powietrzem do filtra kaskadowego (tuż przed wypływem) i efekt jest bardzo dobry.

  13. Szymon:

    Jeśli planujecie zakup wężyków do pompek to polecam odwiedzić pobliska aptekę i zakupić zestaw do infuzji w aptece za 1,70 zl kplet otrzymacie ok 1,5m dobrego wężyka i parę dodatków Taniej niż w sklepie

  14. nic :

    ale fajjne

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter