Oczko wodne - wiosna!

Wkrótce nadejdzie wiosna, już teraz należy zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie, a szczególności w oczku wodnych. Higiena oczka wodnego zadecyduje o jego równowadze biologicznej przez kolejne miesiące letnie i jesienne.

Oczyszczanie oczka wodnego

• Przez miesiące jesienne i zimowe zbierały się na dnie oczka zanieczyszczenia, w szczególności liście i nieduże gałązki podczas silnych powiewów wiatru. Gnicie liści na dnie powoduje ubytek tlenu, powstają procesy gnilne, które się nasilają wraz ze wzrostem temperatury wody.
• Oczyszczenie oczka w miesiącach wiosennych jest bardzo dużym problemem, ponieważ ryby są osłabione, nie potrafią się regenerować w sytuacji silnego stresu czy uszkodzenia powierzchni ciała tak jak w okresie letnim. Korzystnie jest rozpocząć oczyszczanie przy temperaturze minimum 12 st C.
• Najlepszym rozwiązaniem oczyszczania oczka wodnego są specjalistyczne odkurzacze do oczek wodnych

Uruchomienie filtra

• Filtr w oczku wodnym szczególnie o małej pojemności ma znaczenie nadrzędne, decyduje tak naprawdę o większości procesów zachodzących w wodzie.
• Filtr można podzielić, ze względu na jego działanie na: biologiczny, mechaniczny oraz chemiczny
• Uruchomienie filtra odbywa się w temperaturze powyżej 12 st C a nawet i wyższej w zależności od stanu czystości dna, zagęszczenia ryb, sposobu karmienia, ilości roślin. Najprostszym sposobem umożliwiających „osiągniecie dojrzałości biologicznej filtra” jest zaszczepienie bakterii, które są oferowane w każdym sklepie zoologicznym i odczekanie od 10 do 21 dni na ich pełen rozwój uzależniony od temperatury wody.

Karmienie ryb

• Niskie temperatury, ograniczają pobieranie przez ryby pokarmu, ale wraz z pierwszym ociepleniem i dłuższym utrzymaniem temperatury powyżej 7 st C, wrasta u ryb zapotrzebowanie na białko szczególnie ważne w tym okresie do odbudowania rezerw w organizmie. Właściwa karma powinna być podawana w pierwszych dniach w bardzo niewielkich ilościach, 2-3 razy w tygodni i jeśli to możliwe po obserwacji czy ryby pobierają pokarm systematycznie zwiększanie. Przyczyną nie przyjmowania karmy mogą być następujące czynniki: stan zdrowia ryb, stres ryb spowodowany odganianiem osobnika dominującego od miejsca gdzie opada karma, niewłaściwa karma, zepsuta karma.
• Właściwe dozowanie karmy ogranicza jej gnicie na dnie oczka, co może spowodować obniżenie jakości wody pod względem biologicznym niezbędnym dla tarlaków w okresie wiosennym do rozwoju ikry i mleczu

Rośliny

• Miesiące zimowo-wiosenne to najlepszy czas na pielęgnację roślin, przycinanie łodyg roślin przybrzeżnych, rozsadzanie, sprawdzenie stanu zdrowotnego roślin, nawożenie

Pierwsze miesiące każdego nowego roku aż do utrzymywania się wysokich w miarę stałych dodatnich temperatur w kwietniu, maju to okres od przebudzenia się do pełnego rozkwitu natury, czas porządków które właściwie wykonane odsłonią z pełnym wdziękiem urok życia w wodzie w okresie letnim.

Water-Art.
Marek Bobko
Inż. Ichtiolog
www.water-art.pl

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter