Ślimaki z rodzaju Ampullarius

Są to duże ślimaki słodkowodne, o kształcie muszli zbliżonym do kulistego, z rzędy Monotocardia. Żyje w krajach tropikalnych i jest trochę większy od winniczka żyjącego w Polsce. Oprócz nazwy rodzajowej Ampullarius, nazywany jest również Ampullaria oraz Ampullaris. W środowisku naturalnym żyje w południowej Azji oraz Ameryce Południowej. Jama płaszcza, worek trzewiowy, noga służąca do pełzania oraz głowa chronione są przez muszlę. Jest spokrewniony ze ślimakami bagiennymi o muszlach zamykanych wieczkiem. Jego muszla jest prawie kulista, duża oraz najczęściej zaopatrzona w brązowe, żółtobrązowe oraz brązowoczerwone pasy. Dostępne są również ślimaki odmiany białej lub żółtej. Swoją urodę zawdzięcza czterem długim, parami ustawionym i ruchliwym czułkom. Mogą one być błyskawicznie chowane, jak również wysuwane we wszystkich kierunkach. Czułkami krótszymi wyławiają pokarm, natomiast dłuższymi poszukują go. Otwór gębowy jest okrągły i mały. Możemy zauważyć język – tarkę w trakcie żerowania. Za jego pomocą zdrapywane są z szyby mocno trzymające się osady. W trakcie tej czynności zużywają się ząbki, które systematycznie odrastają. Zauważalne są również małe oczka, osadzone na krótkich trzonkach. Noga posiada ubarwienie niebieskawe, białawe lub szare.

Poruszają się dosyć szybko po wstędze wydzielanego śluzu. Często spadają z wyżej położonych miejsc, aby szybciej dostać się na dno. W jamie płaszczowej dysponują podwójnym systemem oddechowym. Dzięki niemu mogą czasowo przebywać na lądzie oraz żyć w wodzie ubogiej w tlen. Pobieranie powietrza atmosferycznego następuje także czasem w dobrze napowietrzanych akwariach. Przy odpowiednim dożywianiu nie zagrażają roślinom wyższymi,a zjadają wtedy nalot z glonów. W zbiorniku spożywają wszelkie możliwe resztki pokarmowe, a nawet pochłaniają odchody rybie. Nie zjadają stułbi, natomiast najprawdopodobniej zjadają wirki. Możemy ja dokarmiać zamrożoną lub sparzoną sałatą, tabletkami pokarmowymi, pokarmem zwierzęcym oraz mrożoną rybą. Mogą żerować również z powierzchni wody. Posiadają tą umiejętność dzięki gromadzeniu w muszli zapasu powietrza, co skutkuje, że pływając i to na grzbiecie, tworzą przy pomocy nogi i wydzielanego śluzu swoisty rodzaj lejka, poprzez który pokarm utrzymujący się na lustrze wody dzięki jej napięciu powierzchniowemu, przesuwa się w stronę otworu gębowego. Uznawane są za bardzo żarłoczne. Należy je hodować w umiarkowanej liczebności, ponieważ ich szybka przemiana materii mocno obciąża wodę. Martwe ślimaki szybko zanieczyszczają wodę, toteż należy szybko usunąć je z akwarium. Jeśli w akwarium panują nieodpowiednie warunki ślimaki tracą swoją żywotność oraz zakopują się w podłożu lub zamykają w muszli. Nie powinny być hodowane w wodzie kwaśnej lub zbyt miękkiej. Powinny mieć zapewnioną ciepłotę, ponieważ pochodzą z wód strefy tropikalnej. Preferują temperaturę od 24 do 28 C. Taką temperaturę powinno mieć również powietrze w pomieszczeniu, ponieważ ślimaki również nim oddychają. Często wędrują w nocy ponad powierzchnię wody. Z tej przyczyny akwarium powinno być przykryte, ponieważ mogą wyjść i zaschnąć poza zbiornikiem.

                                                             

Rozmnażanie

Ten gatunek ślimaków w przeciwieństwie do innych jest rozdzielnopłciowy. W optymalnych warunkach rozmnażają się dosyć dobrze. Warunkiem koniecznym jest posiadanie osobników obu płci. Kopulacja może trwać ponad 60 minut. Pod prawą stronę ujścia muszli samicy, samiec wprowadza swe pręcie schowane zwykle obok prawego czółka. Jaja są składane poza wodą w wilgotnym i ciepłym miejscu. W celu złożenia jaj samica może się wdrapać na 200 cm ponad lustro wody. Samica składa co około 30 sekund po jednym jajeczku. Na podłoże są transportowane poprzez pewien rodzaj ,,rynny” w górnej partii nogi. Jaja są przyciskane do podłoża i do siebie za pomocą głowy. Jaja są składane w ilości od 200 do 300 sztuk. Jaj mają około 1,5 mm średnicy. Samica grupuje jaja w groniaste gniazda. Mają one ubarwienie jaskrawo różowe, pomarańczowe lub jaskrawo zielone. W trakcie rozwoju zarodników zmieniają one barwę na brązową do czarnej. Zarodniki szybciej się rozwijają w wysokiej wilgotności powietrza. Młode ślimaczki wyłamują wapienną osłonę i wypełzając z niej spadają wprost do wody. Wpadając do wody często są zjadane przez inne ślimaki lub ryby. W zasadzie młode są łatwe w wychowie. Żywią się tym samym pożywieniem co dorosłe osobniki. Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku około 9 miesięcy.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Pawła Gołębiewskiego.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

134 komentarzy

  1. kate:

    Te slimaki są naprawde fascynujące, jedzą wszystko, są piękne i nie sprawiają kłopotów... :D POLECAM

  2. Kazek:

    Czy bocja może zrobić krzywde takiemu ślimaczkowi??

  3. ktoś:

    fuj co za obrzydliwość!!! Mam nadzieję, że nigdy go nie spotkam w akwarium.

  4. Mam tego ślimaka olka:

    Te ślimaki są bardzo dużę ale ciekawe do ilu cm one mogą urosnąć?

  5. SaVu:

    A ja mam w seojej 112 jakies 100/150 tych slimaczkow i roslinek niejdza a sa juz calkim spore. jak nieraz padnie jakas rybka:( to one w 5h ja daszczetnie zjadaja... taki z nich pozytek. pozatym sa piekne. jak ktos by chcial kupic to nr gg 31981379 okolice Elblaga

  6. włodar:

    Mam Akwarium 200l od 2 tygodni, ślimaki wprowadziłem tydzień temu a już 2 razy złożyły jaja. Są bardzo piękne. Nie wiem czemu ale widocznie im sprzyja ten zbiornik bo wcześniej w innym akwa miałem je przez 2lata i jaj nie było.Pozdrawiam

  7. Stanisz:

    Jak by był ktoś kupnem do mam na zbyciu jakies 150 - 200 Kraków e-mail stajnia.ulanska@gmail.com

  8. Bob Budowniczy:

    witam, Pewnego dnia moje skalary zaczęły się trzeć i złożyły ikrę na filtrze. Bardzo jej pilnowały. Po paru dniach zaczęło jej stopniowo ubywać.Później zauważyłem ślimaka który zżera ikrę.Czy to normalne zachowanie tych ślimaków?

  9. Wiktori@:

    Ja mam tego slimaka ciągle mi lazi po roslinach i po szybach kupiłam go wczoraj ale guraminy mozajkowe strasznie go dziobiom

  10. login:

    Ja tam od dziadka wziołem tego tzw. skrętnika. I jeszcze u siebie mialem ślimaka afrykańskiego i wydaję mi się że się rozmnożył z skrętnikiem. Jakieś 2 tygodnie później patrze a tu mały ampullarius. Co robić ?

  11. edziaaa3:

    Mam mały problem: W moim akwarium(72l) są różne rybki między innymi bocje wspaniałe(2), sumy(2), rozbora(1), molinezja(2), bojowniki(3), welonkę(1)i jeszcze parę innych. dziś kupiłam ślimaka i nie wiem bo ciągle siedzi w skorupie i nie wychodzi. Zaobserwowałam że sumy i bocje strasznie mu dokuczają czy on ma szanse na życie na wyjście ze skorupy czy raczej nie? Pomocy!! co mam zrobić???

  12. Cycu:

    świnia ze mnie ,ale dziś moja Ampularia wyleciała przez okno tak mnie wkurzyła! żarłoczna nieprzecietnie , fajniusia lubiłem ja ,ale żarła na potęgę wszystkie roślinki-guzik z nich zostało!

  13. waldi:

    hej mam jedno pytanko mam 2 w 112l akwa jeden jest bardzo ruchliwy i zwiedza całe akwarium a drugi jest jakiś taki dziwny ponieważ mało kiedy wychodzi z muszli i gdy wyjdzie to ma problemy żeby schować się spowrotę do środka proszę o szybką odpowiedź z gury dziękuje za odpowiedź

  14. pika:

    Ampularia. Cześć! Posiadam akwarium 120 l. Mam 10 platek, trzy kosiarki, dwa glonojady, mułojada, czernioczka i dwa ślimaki. Ostatnio zainwestowałam w akwarium tarliskowe i platki mnożą mi się jak szalone. Mam dwa ślimaki z gatunku ampularia. Brązowego i żółtego. Pomimo tego, że nie ma u nich widocznego dymorfizmu płciowego, udało mi się za pierwszym razem trafić na samca i samiczkę.(Nie radzę jednak liczyć na szczęśliwy traf, lepiej kupić kilka ampularii, któryś z nich na pewno okaże się samiczką!) Jakiś czas po wpuszczeniu do akwarium pojawiła się ikra. Widziałam jak samiczka wspina się 5 cm ponad wodę(konieczne jest zostawienie takiego lub większego odstępu pomiędzy lustrem wody, a końcem szyby.)Gdy zanużyła się z powrotem znalazłam na szybie ikrę. Pozostawiłam ją tam aż stwardnieje, po czym oderwałam ją delikatnie i włożyłam do inkubatora własnego pomysłu(jak zrobić poniżej)Mogłam je tak zostawić, ale młode osobniki są bardzo żarłoczne, więc zjadłyby mi wszystkie rośliny i miałabym problemy z ich odławianiem. Od mojej samiczki udało się odchować około 150 młodych. ŻYWIENIE Ampularie jedzą to co znajdą! Od gotowanej marchewki po odchody ryb. Można im dać ogórka, liść namoczonej sałaty a i bez tego sobie świetnie radzą. Jedzą glony i martwe rośliny, a żywe zjedzą tylko wtedy, gdy zabraknie im pokarmu,wyjątkiem jest wgłębka wodna, którą w moim akwarium wyjadły w tydzień. Więc jeżeli będą dobrze karmione nie powinny sprawiać problemów. INKUBATOR Potrzebne rzeczy: *słoik z przykrywką *torebka foliowa *folia aluminiowa *styropian *woda z akwarium Sposób wykonania: Wodę wlać do słoika. Kawałek styropianu dopasować tak, by wszedł do słoika, ale by nie zakrywał całego lustra wody. Na to położyć ikrę(nie może się zamoczyć!)Na słoik naciągnąć torebkę foliową, po czym położyć na to zakrętkę od słoika. TERAZ MOŻNA JUŻ TYLKO CZEKAĆ. CIEKAWOSTKI *Ampularie są ślepe. Odróżniają jasne i ciemne plamki *Ampularie mogą dwa tygodnie udawać martwe. Można je "zachęcić do życia" podsuwając im pod legowisko kawałek gotowanej marchewki.TO DZIAŁA! *Im chłodniejsza woda, tym dłużej żyją, ale są mniej ruchliwe.

  15. login:

    ślimaki afrykańskie są kozackie. Ale zjadają mi rośliny trawkowate. Pierwszego dnia było spoko ,drugiego też i trzeciego ale czwartego patrze i zżera mi moje roślinki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter