Tło strukturalne do akwarium

Tła strukturalne w akwarystyce znane są już od dawna. Bardzo często przy zakładaniu akwarium, nie wiemy, co zrobić z tylnią częścią. Niedoświadczeni lub niedoinformowani akwaryści pozostawiają tylną ściankę akwarium „przezroczystą”. W ten sposób, bardzo często, zamiast przepięknego widoku naszego zbiornika, widzimy rzucającą się od razu brzydką, gołą ścianę zza akwarium, lub inne, mało dekoracyjne elementy. Aby temu zapowiedz, firmy akwarystyczne zaczęły produkować specjalne tła strukturalne do akwarium, dzięki którym, możemy ukryć niepożądany tył zbiornika.

Tło strukturalne do akwarium to nic innego, jak „tapeta” dla naszego zbiornika. Nie jest to jednak płaskie zdjęcie lub fototapeta, lecz dzięki zastosowaniu wypukłości oraz nierówności powierzchni, uzyskano efekt trzech wymiarów. Musimy pamiętać, że akwarium powinno być fragmentem wodnej natury, który znajduje się w naszym domu, dlatego też widok tylniej szyby zbiornika, nie jest całkiem zgodny z naszymi założeniami. Co prawda, tła strukturalne przeważnie nie są robione z naturalnych elementów, ale tym przypadku chodzi o wygląd naszego akwarium, a na pewno dzięki tłu, będzie on lepszy i trochę bardziej naturalny.

Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje teł strukturalnych. Pierwsze wkładane do środka zbiornika, drugie natomiast ustawiane za zbiornikiem. Oba mają swoje wady i zalety. W przypadku tych ustawianych z tyłu, dalej widzimy tylnią szybę, która musi być nieskazitelnie czysta. W przypadku tła wkładanego do środka, ulega zmniejszeniu objętość zbiornika, po którym mogą swobodnie pływać ryby, jednak jest ono atrakcyjniejsze wizualnie.

Tło strukturalne do akwarium jest z pewnością dużo lepsze od fototapety lub innych „płaskich” tapet. Nie trzeba ich naklejać na tylną ściankę, dzięki czemu nie ryzykujemy jej trwałego zabrudzenia. Ponadto dwuwymiarowy obraz zawsze będzie mniej atrakcyjny od tego trójwymiarowego.

Przy wyborze odpowiedniego tła strukturalnego musimy kierować się przede wszystkim kilkoma czynnikami. Po pierwsze wielkość zbiornika, a właściwie wymiary tylniej ściany. Tło musi być odpowiednio dopasowane, by nie mogły wpływać za nie rybki. Oczywiście zabezpieczeniem przeciw wchodzeniu za tło różnych stworzeń z naszego zbiornika jest specjalna siatka, jednak może się okazać, że jest ona niewystarczająca, jeżeli mamy zbyt małe tło do zbyt dużego zbiornika. Drugim, równie ważnym kryterium przy doborze tła, jest rodzaj akwarium, jakie prowadzimy. Musi być ono dopasowane do wystroju zbiornika.

Istnieją różne sposoby zakładania tła strukturalnego, jednak my polecamy taki, by można było je w przyszłości bez problemu wyciągnąć. Po pierwsze dolną część tła wkopujemy w żwir, na głębokość kilku centymetrów, ale nie musi ono dotykać spodniej szyby zbiornika. Siatkę zabezpieczającą (przed zakupem upewnijmy się, czy dane tło taką posiada, gdyż jest bardzo przydatna) wywijamy do tyłu i układamy tak, by ryby nie mogły tam wpłynąć. Dodatkowo możemy je ustabilizować jednym w elementów wystroju naszego zbiornika (kamieniem, korzeniem) lub zwykłymi przyssawkami, przyczepionymi do tylniej ścianki.

Tła strukturalne można dostać w większości sklepów akwarystycznych. Ich koszt jest zależny od wielkości, jakości oraz firmy produkującej. Jest to element, który bardzo długo pozostaje w naszym zbiorniku, dlatego też nie zawsze warto jest na nim oszczędzać. Ceny wahają się od 30zł do nawet 600zł i więcej (głównie zależne jest to od wielkości).

Tło strukturalne do akwarium to atrakcyjny element w zbiorniku. Może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z osłonięciem tylnej ścianki. Dodatkowo może polepszać wystrój i uwidaczniać styl, dlatego właśnie warto jest się zastanowić nad jego zakupem.

34 komentarzy

  1. Damian122:

    mam tlo i jestem zadowolony nie moczylem go w wodzie przed wlorzeniem kupilem i zamontowalem silikonem tylko z boku i dwoma punktami na srodku rybki ok roslinki rosna jak glupie od 2 miesiecy zadnych problemow moje akwa jest na tm portalu i mozna ocenic Damian122

  2. piotras:

    mam takie tło w akwarium 65l efekt super ale pamiętajcie żeby użyć tej siatki zabezpieczającej! Z początku nie brałem tego pod uwagę ale ryby zaczęły wpływać i nie chciały wyjść, a przy zalanym akwarium ciężko jest później naprawić ten błąd

  3. 3D:

    Witam zbudowałem sobie tło w akwarium z korzenia i kilku kamieni wygląda fajnie. Chciałem umieścić jeszcze rośliny między nimi żeby efekt 3D był jeszcze lepszy. Jeśli może ktoś mi podać gatunki takich roślin do akwarium na pocztę zabar1@op.pl

  4. Stefan:

    Ja zrobiłem własne naturalne tło za tylną szyba na zewnątrz: robimy skrzynkę wielkości tylnej szyby i grubości około 2-5cm, najlepiej zrobić ją z listewek i dykty (płyty osb, itp.) Tło robimy z naturalnych elementow typu kamienie, kora, kawalki drewna, sucha trzcina, i co tylko przyjdzie do glowy. Elementy dekoracyjne mocujemy w skrzynce klejem lub gipsem. Można pobawić się farbami i troche nadać kolorów. Całość stawiamy za tylną szybą, można też zamocować skrzynkę na stałe do ściany. Efekt jest niesamowity, nie wiem jak w pustym akwarium, ale w chociaż lekko zarośniętym tylna szyba nie jest widoczna. Taniej i satysfakcja z własnej twórczej pracy.

  5. Arko:

    moim zdaniem problem byłby rozwiązany jak by tła strukturalne były płaskie z tyłu i przylegały do tylniej szyby i wtedy żaden syf za tłem by się nie zbierał

  6. otosek:

    tło może fajnie wygląda, ale tak naprawdę zbiera się za nim brud, a ryby(zwłaszcza narybek)wpływają nie wiadomo jak, a później trzeba je uwalniać siatką akwarystyczną narażając na stres,a poza tym jeśli ktoś ma prawdziwe akwarium holenderskie to po co mu tło?

  7. Darek:

    Ja mam 5 zbiorników w których mam tła przyklejone do tylnej szyby (imitacja kory) znanej niemieckiej firmy i jestem bardzo zadowolony wyglądem zbiorników

  8. Robert:

    UWAGA: sam sie przekonałem...tło stukturalne super sprawa pod wzgledem wyglądu...wykonane zazwyczaj z tworzywa sztucznego->oczywiście chińskiego (sprowadzone za niewielkie pieniądze) a sprzedawane min 100PLN (w zalezności od wielkości oczywiście). Woda w zbiorniku niby ok ale rosliny marnieja , co wrazliwsze rybki chorują....a przyznam że przed zastosowaniem długo moczyłem w wodzie (około tygodnia)

  9. Jarek:

    Włożyłem tło strukturalne 100x50 do akwa, bez używania silikonu,oczywiście po wcześniejszym wymoczeniu w wodzie, wszystkie Tropheusy zaczeły chorować i padać. Po dwóch dniach pewnie żaden nie zostanie przy życiu, pomimo dwukrotnej wymiany wody i usunięciu tła. Podobno można je montować gdy wywietrzeją i przestaną śmierdzieć. O tym fakcie oczywiście nikt nie informuje ani sprzedawca ani producent.

  10. ccv:

    A ja mam pytanie, bo kiedyś kiedyś jak byłem młodszy miałem akwarium i obecnie szykuję się do zakupu. Na razie jestem na etapie rozglądania i planowania. Pytanie moje brzmi, czy za takim tłem nie można np umieścić grzałki i filtra np? W dole można wyciąć otwór z jednej i 2 strony np i zatkać go jakąś siatką. Ma ktoś doświadczenie w tej materii?

  11. YapaGogo:

    Też miałem tło strukturalne ale zrezygnowałem. Syf się zbierał z tyłu, ryby pomimo zabezpieczeń wpływały i co najgorsze zajmowało bardzo dużo miejsca

  12. Lisek:

    Tło zmniejsza również "higieniczność" zbiornika. Bez względu jak go nie zamocujesz to i tak będzie się tam zbierał z czasem brud, a późniejsze odczyszczenie szyby wymaga wiele pracy. Ja miałem tło i wyrzuciłem.

  13. adasko:

    a dlaczego nie zrobić Tło strukturalne na zewnątrz akwarium?

  14. slawol74:

    Fajne tylko im bardziej ładne tym więcej zabiera przestrzeni

  15. MARTI:

    chodzi mi o to tło z korzeniem

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter