Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

  1. Soczi:

    Ja poradziłem sobie ze ślimakami kupując 2 bocje wspaniałe. Ostatnio robiąc małą przeprowadzkę robom płukałem żwir i odnalazłem dziesiątki mueszelek. Bocje nie dość, że są ładne to i pożyteczne. No chyba, że posiadamy krewetki w akwarium to bocje odpadają.

  2. kleopatra:

    Mam nadzieje ,że to mnie nigdy nie dopadnie

  3. Damo44944:

    Ja kupiłem kolcobrzucha (do 10cm) i problem z głowy

  4. ewelinka111:

    zastanawiam się czy bocja wspaniała oprócz ślimaka nie je małych rybek ??? bo mam ich sporo w akwa (molinezję ) ?????

  5. sebdam:

    czy ktos wie jak sie ich pozbyc bo mam ich w akwariumn ze 100

  6. Grzesiek:

    Mam 240 litrowe akwarium i zauważyłem problem wzrastającej liczby ślimaków. Kupiłem Bocje Wspaniałą i po okresie jednego miesiąca pozbyłem się wszystkich ślimaków,już od dwóch lat nie mam żadnego ślimaka, nawet jak coś przyniosę z roslinami to jest natychmiast zjadane przez tą rybkę. Bocja Wspaniała jest rybą ławicową i powinna być hodowana w stadach, ale moja bardzo dobrze się zaadoptowała w towarzystwie Kosiarek i Paletek.Bardzo miła i ładna rybka, potrafi stać na płetwach jak na nogach, a nawet się na nich przemieszcza. Gorąco polecam. Napewno ozdobi wasze akwarium.;).

  7. krzysiek:

    w akwarium wazna jest rownowaga.kiedy zauwazylem, ze w akwarium jest za duzo slimakow kupilem bocje wspaniala.wiekszosc zniknela,ale po jakims czasie znow zaczely sie rozmnazac.postanowilem dokupic jeszcze jedna bocje i sprawa zalatwiona.bocja interesuje sie slimakami kiedy jej nie przekarmiamy,tzn.mniej pokarmu niz zwykle i obserwacja ryby.poza tym lubie patrzec jak spi na boczku:)aha bocja lubi kryjowki z kamieni.

  8. matirek szafirek:

    JA zbieram, suszę potem kruszę i karmie ryby;))

  9. faja:

    albo kupic slimaka Helena ktory zjada inne slinaki i sie tak nie rozmnaza

  10. Łukasz:

    powiem tak anethome hellena tłucze mi wszystkie ślimaki jakie tylko inne śa w moim akwarium , jestem z nich dumny

  11. dominik2709:

    do tetra 3000 to nic ci nie da ja gotowałem żwir i ozdoby a jaja tych ślimaków i ta przeżyły Po prost musisz założyć akwarium jeszcze raz

  12. Kamikadze:

    Ja sam mimowolnie wpusciłem slimaka do akwarium ale bardzo szybko poradzilem sobie z nimi kupujac bojownika:) Slimaki bardzo im smakuja i zostawiaja tylko puste skorupki po nich :)

  13. tetra 3000:

    ej jak to możliwe miałem kule kupiłem ślimaka po miesiącu tata kupił mi akwarium i ja go tam włożyłem rozmnozyły sie przy czysczeniu tata spażał kamyki rosliny dobrze czyscił i wszytko i tak robił 4x i te cholerne ślimaki dalej są jak to możliwe stosowałem rożnie sposoby marchewka i spażanie i bocje i nic dlaej te dziady sa jednym slowem ując MASAKRA ja sie ich pozbyc

  14. przemek:

    Ja też mam problem ze ślimakami ale sobie radze z nimi. Po prost kupiłem bocje która wyjada mi ślimaki oczywiście nie zje wszystkich ale ilość tych ślimaków jest znikoma.

  15. K@rol:

    mam ok 1000 jaj i nie wiem co z nimi zrobić

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter