Strzykwy (Holothuroidea)

Opis

Ten rodzaj zwierząt, potocznie nazywany ogórkami możemy podzielić na trzy grupy: pierwsza żywiąca się planktonem, druga zbierająca pokarm z dna zbiornika, natomiast trzecia pobiera martwą materię żywą z dna zbiornika. Strzykwy nie sprawiają większych problemów w utrzymaniu, dlatego są polecane nawet początkującym akwarystom morskim, pod warunkiem, że woda w akwarium będzie wysokiej jakości oraz bogata w zooplankton.

Niewielkim utrudnieniem w hodowli niektórych gatunków strzykw może być ich sposób zachowania się, gdy zostaną zaatakowane lub same atakują. Strzykwa w takiej sytuacji wyrzuca tzw. narządy Cuviera, czyli nitkowate i lepkie twory przyklejające się do ciała i owijające się wokół ofiary lub napastnika. Ważną uwagą jest to, że ciało strzykwy jest trujące, w przypadku gdy w zbiorniku padnie strzykwa należy ją niezwłocznie odłowić, ponieważ substancje toksyczne wydobywające się z niej są w stanie otruć wszystkich pozostałych mieszkańców.

Prawie wszystkie strzykwy są planktonożerne dlatego też powinnyśmy im podawać pokarm planktonozastępczy. Strzykwy należące do drugiej grupy przekopują dno w poszukiwaniu pokarmu – żywią się resztkami pokarmów, dlatego nie ma potrzeby ich dodatkowo dokarmiać.

W akwarium można utrzymywać strzykwy łącznie z nieagresywnymi bezkręgowcami, ale nie można ich łączyć z rybami morskimi.

Aklimatyzacja w akwarium powinna być długa, ponieważ wszystkie strzykwy źle znoszą zmiany środowiskowe.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter