Szorstniki (Ceriantharia)

Opis

Szorstniki należą do grupy koralowców. Cechą charakterystyczną szorstników jest wytworzenie przez nie osłonki składającej się z ziarenek piasku, pustych knidoblastów i śluzu. Taka osłona może być zakopana w podłożu nawet na głębokości pół metra. Osłonka służy zwierzęciu jako kryjówka przed niebezpieczeństwem. W przypadku gdy szorstnik zostanie zaatakowany to chowa swoje ciało w osłonce na zewnątrz pozostają tylko czułki. Przy odpowiedniej pielęgnacji szorstniki mogą żyć w akwarium nawet 30 lat.

Szorstniki karmimy drobnym planktonem zastępczym. Można podawać larwy solowca oraz mrożone skorupiaki. Nuie należy karmić dużymi kawałkami pokarmu, ponieważ z czasem ich delikatne czułki skrócą się i staną się grube.

Niewiele gatunków zwierząt stanowi zagrożenie dla szorstników. Jedynie drapi4eżne ślimaki i i duzi przedstawiciele skorupiaków są niebezpieczne dla szorstników.

Silny jad w knidoblastach sprawia, że niewiele gatunków zwierząt może zamieszkiwać z szorstnikami w jednym akwarium. Nie można ich hodować z innymi gatunkami koralowców, najlepszym układem będzie dla nich hodowla w małych grupach w akwarium jednogatunkowym. Można w akwarium z szorstnikami umieścić niewielkie garbiki, małe kraby, wężowidła, pustelniki, sabellie oraz niektóre gatunki gąbek. Krewetka czyszcząca Stenopus hispidus to jedyny gatunek krewetek, który może przebywać w towarzystwie szorstników.

Do wskazówek praktycznych przy zakupie szorstników jest zwrócenie uwagi przy zakupie szorstników, czy dolny koniec ciała jest cały i nieuszkodzony, tylko takie zwierzę ma szansę na przetrwanie w akwarium. W akwarium grubość piaszczystego podłoża powinna wynosić co najmniej 10 cm. Po przetransportowaniu go do akwarium układamy go na przewidzianym dla niego miejscu, po kilku dniach powinien się on zakopać w podłożu. Przy zakupie szorstników warto dowiedzieć się o miejsce ich pochodzenia, ponieważ od tego zależą warunki jakie musimy im stworzyć w akwarium. Na przykład szorstniki z Morza Śródziemnego powinny być hodowane w zbiornikach schładzanych lub nieogrzewanych. Gatunki pochodzące z tropików zawsze muszą być utrzymywane w ogrzewanym zbiorniku. Należy również zrezygnować z napowietrzacza w akwarium z szorstnikami.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter