Zwinnik czerwonousty

Opis

Zwinnik czerwonousty - Hemigrammus rhodostomus. Jest to gatunek zgodny i towarzyski, a zarazem trochę płochliwy. W sprzedaży możemy spotkać podobne gatunki, takie jak: Hemigrammus bleheri (zwinnik Blehera) oraz Petitella georgiae (czerwonogłowka). Wszystkie mają podobne wymaganie i idealnie nadają się do zbiorników towarzyskich, ponieważ są nieduże, pięknie ubarwione i spokojne. Zwinnik ten posiada boki ciała srebrzystobiałe, często z żółto zielonkawym odcieniem. W okolicach otworu gębowego oraz tęczówki oczu są krwistoczerwone. Lubią miękką wodę o kwaśnym odczynie, więc mogą być hodowane z neonem czerwonym (Paracheirodon axelrodi), małymi pielęgnicami - Dicrossus filamentosus, pielęgniczkami z rodzaju Apistogramma, drobnoustkami, na przykład Nannostomus eques i innymi pokrewnymi gatunkami. Samiec jest przeważnie nieco mniejszy i ma mniej wydatny brzuch. Ponadto samiec posiada w przedniej części płetwy odbytowej rząd haczyków wyglądający na pierwszy rzut oka jak delikatna i jasna kreska.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Dolna Amazonka.

Długość

4,5 centymetra.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Ponieważ jest rybą ławicową potrzebuje wolnej przestrzeni do pływania oraz gęstej obsady roślinnej. Lubi wodę z dodatkiem garbników, więc możemy przy dekorowaniu akwarium uwzględnić naturalne korzenie. Gatunek lubi wodę miękką, kwaśną, ale znosi również odchylenia od tych parametrów. Należy uwzględnić fakt, że większość czasu spędza w środkowej partii wody.

Rozmnażanie

Podczas tarła najlepiej zapewnić wodę bardzo miękką i kwaśną. Zwinnik czerwonousty rozrzuca ikrę wśród roślin bądź po podłożu. Wylęg trwa około półtorej dnia.

21 komentarzy

  1. Paula:

    Dostałam je od znajomego... żadne się nie uchowały. Zaczęły pływać do góry nogami, ale nadal uciekając ostatkiem sił przed podbierakiem. Nie jestem pewna co mogło na to wpłynąć.

  2. dodo1:

    dlaczego moje zwinniki nie chcą jeść suchej karmy

  3. Wasyl:

    Mi zdezorganizowały nieco zachowanie innych ryb w akwarium. Zanim je wpuściłem Neony Inesa, Neony i Neony Czarne tworzyły wspólne stado które pływało z jednego krańca akwarium na drugie. Ładnie to wyglądało zwarzywszy że akwarium ma 150 cm. Zwinnik Czerwonouste natomiast ustawiły się od razu pod deszczownią z filtra gdzie jest silny prąd i ciągle niestrudzenie z nim walczą w jednym narożniku akwarium niedaleko dna. Właściwie nie opuszczają tej strefy. Za nimi od razu owczym pędem poszły Neony Inesa. Dołączyły do stada Zwinników i też zaczęły siedzieć w tym kącie. Neony Czarne natomiast stwierdziły iż w tę zabawę nie zamierzają się bawić i gdy Inesy przestały ich zachęcać do pływania wspólnym stadem po akwarium wycofały się w bardziej ciemną i spokojną część akwarium z tyłu między roślinami. Neony Inesa zachęcały także do stadnych zachowań Bystrzyki Barwne. Te też często dołączały do ich stada podczas parady po akwarium. Teraz z gdy Inesy trzymają się ze Zwinnikami Bystrzyki też zajęły się bardziej sobą i łobuzują rywalizując między roślinami. Wszystko wynika z tego iż wcześniej to Inesy tworzyły najbardziej aktywne stado i pociągły za sobą inne ryby w wędrówkach. Teraz Neony jakby przykleiły się do zwinników i przejęły ich zachowanie i już nie prowokują innych do pływania w stadzie. I na całe 450 litrowe akwarium mam teraz wielkie skupisko ryb po prawej stronie przy deszczowni a w reszcie ryby gdzieś rozproszone między roślinami.

  4. tomi:

    posiadam 7 takich zwinników, które pływają z 7 neonkami. Są od nich o wiele ruchliwsze i fajnie bawią się bąbelkami z filtra..

  5. beata:

    czy moze ktos wie dlaczego moje zwinniki siedza w rogu akwarium i malo co sie ruszaja :(:(mam je od dwuch tygodni moze troche dluzej i nie widze zmian, nie traca kolorow, wyplywaja do jedzenia, poza nimi mam 9 neonkow innesa, akwarium 64 litry, zwinnikow mam 8.prosze o pomoc, acha podmiany wody robie regularnie co tydzien i nie przekarmiam ryb.

  6. Theng:

    Właśnie zakupiłem 10 szt. Świetnie się prezentują na tle roślin. Pływają stadkiem

  7. narwanski:

    do "Wojtka":pewnie zmieniłeś im akwa, jak sa przestraszone to tak się zachowują ... wiem bo tak miałem ... po jakimś czasie znów sie wybarwiły i teraz wyglądają cudnie! właśnie tak jak mówił "michał"

  8. wojtek:

    Moje zwinniki nic nie jedzą i są blade. Co robić? Co im jest?

  9. michał:

    mam ich 7 szt. i jako jedyne rybki pływają sobie w ławicy w tę i spowrotem na całej długości akwarium, fajnie to wygląda.

  10. michał:

    dodo: 4zł

  11. dandru:

    Uwaga prawie wszystkie zwinniki uwielbiają ogony gupika i kardynałków przynajmniej u mnie. Lubią bardzo duże akwaria ;)

  12. dodo:

    ile taka rybka kosztuje?

  13. akwarysta:

    Ospa u tych ryb jest często łapana podczas transportu ale gdy mają zapewnione optymalne warunki to szybko dochodzą do siebie.Można podać z serry lek na ospę jest super skuteczny.Costapur i bez podnoszenia tem.

  14. gyug.2009:

    to piękna ryba

  15. Wojciech:

    Mam takie rybki od kilku lat. Mieszkają w akwarium razem z neonami czerwonymi w ilości mniej więcej po 15 - 20 szt. Niestety nie da się ich policzyć ponieważ są bardzo ruchliwe. Jedzą pokarm również z powierzchni wody ale uwielbiają tabletki przyklejane do szyby. Co do żywotności zakupionych rybek ja kupuję rybki od lat tylko w jednym sklepie i nie mam padnięć po zakupie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter