Zwinnik jarzeniec

Opis

Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus. Panuje powszechna opinia, że jest najpiękniejszym ze zwinników. Jednak, aby wyglądał on pięknie musi mieć zapewnione odpowiednie warunki akwariowe, inaczej jego pręga miedziana stanie się blada. Posiada ciało szarozielone, grzbiet nieco smuklejszy, brzuch o odcieniu srebrzystym. Od podstawy płetwy ogonowej do oka ciągnie się błyszczący, czerwony pas; płetwy przeźroczyste; końce płetwy odbytowej, grzbietowej i brzusznej wyraźnie białe. Samce są smuklejsze od samic. Są hodowane na masową skalę na farmach ryb akwariowych. Większość dostępnych ryb pochodzi z hodowli, dlatego są przystosowane do przeciętnych warunków panujących w domowym akwarium.
Chętnie zamieszkuje akwaria towarzyskie i pływa w ławicy z przedstawicielami swojego gatunku. Większość czasu spędza w środkowej części akwarium. Najlepiej prezentuje się w gromadzie liczącej co najmniej 10 sztuk. Jest spokojny, ale często bywa ofiarą agresywnych ryb.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Gujana – dorzecze rzeki Essequibo.

Długość

4 centymetry.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów z uwzględnieniem drobnego żywego. Preferują trzy lub dwa mniejsze karmienia dziennie, niż jedno bardzo obfite. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku jeśli chcemy rozmnożyć ten gatunek.

Temperatura

Od około 22 do 28 C, w akwariach tarliskowych do 28 C.

Warunki hodowlane

Zwinnik jest gatunkiem ławicowym, który potrzebuje wolnej przestrzeni do pływania oraz miejsc porośniętych roślinami. Nie należy hodować mniej niż 4 osobniki na raz. Najlepszym środowiskiem będzie dla niego miękka, lekko kwaśna woda, aczkolwiek toleruje niewielkie odstępstwa od tych parametrów. Po dodaniu do wody garbników uwydatni się kolor zwinników. Można taki efekt uzyskać dzięki umieszczeniu w akwarium korzenia lub zastosować wkład torfowy.

Rozmnażanie

Jest gatunkiem rozrzucającym ikrę. Należy utrzymać w czasie tarła temperaturę 28 C, wodę miękką i kwaśną z dodatkiem garbników. Tarło może odbywać się zarówno w ławicy jak i parami. Samców przeznaczonych do rozrodu w żadnym wypadku nie przenosimy przy pomocy siatki. Wylęg trwa ok. jednego dnia. Ikra jest wrażliwa na zanieczyszczenia chemiczne, grzyby, bakterie i pierwotniaki. Narybkowi regularnie podajemy małe porcje drobnych żywych pokarmów. W trakcie wychowu narybku istotną rolę odgrywa okresowe i regularne odświeżanie części wody, ponieważ są one wrażliwe na nadmiar związków azotowych.

25 komentarzy

  1. qwerty1234:

    U mnie pływają z razborami klinowymi, miedzikami obrzeżonymi, neonami Innesa i czarnymi, zwinnikami Blehera. Każdemu polecam taką obsadę jeśli ma duże akwarium. Idealnie pasują do siebie. ;-)

  2. m.d:

    przepiękna rybka, zamierzam ją trzymać z neonkami innsa i czaewonymi

  3. Akwarysta 20 lat:

    na zbyt agresywne ryby dodawalem 6 kropli nerwosolu (ten z aptek, ziolowy) na kazde 10 litrow. Co 2 dni przez tydzien. Ryby sie uspokajaly, do tego zauwazylem lepsze wybarwianie sie. Brzmi to dziwnie, ale dziala.

  4. Panciu:

    Jak myślicie 6 jarzeńców w akwa 26l to nie za dużo ?Na razie mam dwa ale myśle o całkowitym zarybieniu nimi mojego akwarium.Na razie prezentują mi się ślicznie. I jeszcze jedno kula 8l. - to możliwe miejsce do kotnika? Z góry dzięki za odpowiedź.

  5. pytający:

    po ilu dniach złożą ikrę od wpuszczenia do akwarium?

  6. kamcio:

    Ja mam trójkę zwinników w 54l. Są bardzo spokojne trzymają się w ławicy.

  7. Akwarysta:

    A moje zwinniki atakują neonki innesa. Posiadam sześć zwinników i siedem neonek, w tym jedną malutką i przed chwilką zwinnik trzymał tą malutką w paszczy. Straciła ogonek całkowicie. Musiałem ją odgrodzić. Nie wiem co robić... :/

  8. igorr20:

    w jakim akwarium można trzymać 6 sztuk zwinnika jaskrzeńca?

  9. Gralik:

    D Blax: moim zdaniem te jarzeńce twoje które maja duże brzuchy to po prostu samiczki i tyle, wyraźnie widać różnice między samcami a samiczkami, samiczki są dużo grubsze!

  10. Blax:

    Moje jarzeńce mają bardzo duże brzuchy, poza tym innych dziwnych objawów brak. Nie są przekarmiane, głodówka nie powoduje chudnięcia. Co to może być?

  11. Gralik:

    szym210, tak myślę że tak, oczywiście im mają więcej miejsca dla siebie tym lepiej, niektóre ryby mogą wywierać wpływ na ich zachowanie, są to ryby stadne wiec przynajmniej musisz je mieć, hmm no chociaż 6. Lubią zarośla, niezbyt jasne oświetlenie, wolą być karmione pokarmem żywym-mrożonym.

  12. szym210:

    Mógłbym je hodować w 80l?

  13. Gralik:

    Mam już bardzo długo ten gatunek ryb, początkowo miałem ich 6, teraz mam ich 10, są w zbiorniku ogólnym 112L. Jak dla mnie są to niesamowite ryby, jedne z moich ulubionych, czemu tak mówię? ponieważ nie tylko mają ładną barwę, ale również ciekawe zachowanie, zwłaszcza gdy samce ubiegają się o względy samicy, pływają za nią jak głupie, widać również w ich zachowaniu skłonności do terytorializmu łagodnego. Tak to prawda lubią przebywać w ciemnych miejscach w sporej roślinności, dlatego też tym trudniej jest robić ciekawe fotki. Większe ciekawe zachowania tych ryb widać gdy przeważają w akwarium a inne ryby nie przeszkadzają im. Polecam każdemu!!!

  14. jolcia:

    u mnie pływają razem z raborami miedzikami neonami innesa i neonami czarnymi są spokojne i nie wyrządzają szkód polecam

  15. nick jonas:

    mam akwarium 112 l.mam 12 zwinników jarzeńców ładne rybki. to ja nick.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter