Akara błękitna

Opis

Akara błękitna - Aequidens pulcher. Jest rybą tolerancyjną i dobrze czuje się w akwarium. Jako ,,standardowa” pielęgnica posiada podobne wymagania i zwyczaje do niedużych gatunków z Ameryki Środkowej. Jej ciało mieni się barwami niebieskozielonymi, z połyskującymi metalicznymi łuskami. Samiec jest zwykle większy od samicy i ma zaostrzoną płetwę odbytową. Nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego, w którym mieszkają małe i delikatne gatunki. Ogólnie akary błękitne są tolerancyjne dla przedstawicieli swojego gatunku, lecz stają się one bardzo opiekuńcze w czasie tarła dla swojej ikry lub narybku, dlatego też mogą zaatakować. Tworzy swój rewir w przydennej i środkowej partii wody. Piękne ubarwienie jest szczególnie widoczne na tle ciemnego podłoża, gdy zbiornik jest oświetlony z boku.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w Kolumbii, Panamie, północnej Wenezueli, Trynidad.

Długość

Zazwyczaj ok. 10 cm.

Odżywianie

Zjada wszystkie rodzaje pokarmów, zarówno suchy jak i żywy.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 22-28 C. Należy do nielicznych pielęgnic niezbyt ciepłolubnych.

Warunki hodowlane

Ich współmieszkańcami nie mogą być agresywne lub bardzo silne pielęgnice, zwłaszcza pielęgnica zebra i pawiooka (Niektórzy uważają, że mogą,a sprzeczne opinie wynikają najprawdopodobniej z różnic warunków panujących w akwarium i jego wielkości). Wymaga dużego akwarium, w których mocujemy rośliny kamieniami lub sadzimy je w doniczkach. Często przekopuje podłoże, uszkadzając przy okazji słabiej ukorzeniające się i delikatniejsze rośliny. W zbiorniku wskazane jest umieszczenie roślin pływających Na dnie powinno się znaleźć kilka ładnych, umytych kamieni. Woda powinna mieć twardość 7-12 N oraz pH około 7. Woda musi być czysta, dlatego też należy ją częściowo zmieniać (1/4 lub 1/5).

Rozmnażanie

Generalnie sposób rozmnażania nie wiele się różni od Akary z Maroni, ale dużo łatwiej jest dobrać odpowiednią parę. Ryby trzymane gromadnie z chwilą osiągnięcia dojrzałości płciowej (około 7-8 cm) zaczynają się dobierać parami. Do odpowiedniej opieki nad potomstwem wymagane jest piaszczyste podłoże, w którym ryby wygrzebują gniazda. Dobrana para zaczyna przygotowywać sobie gniazdo – czyści kamień, obok wykopuje dołek, usuwa pobliskie rośliny, a następnie na dokładnie oczyszczonym pyszczkami kamieniu składa kleistą ikrę w liczbie 100 do 200 sztuk. Przed tarłem należy usunąć inne ryby z akwarium, gdyż grozi im poturbowanie lub nawet śmierć. Samiec i samica na zmianę opiekują się ikrą. Po trzech dniach wylegają się małe akary, które natychmiast przenoszone są do dołka obok kamienia. Po 4-6 dniach narybek zaczyna pływać i nadal pozostaje pod opieka rodziców. Narybek karmimy najpierw pierwotniakami, a potem drobnym planktonem lub węgorkami. Dorosłą parę należy wyłowić kiedy przestaje się interesować młodymi. Dobrze dobrana para może się trzeć kilkakrotnie w jednym sezonie. Dojrzałą parę można trzymać tylko w parami w osobnych akwariach. Zdjęcie: Użytkownik Michał87 z forum. Dziękujemy.

55 komentarzy

  1. Rafał :

    Kupie akary różne rodzaje Rafał 796 200 796

  2. jan:

    Czy akary błękitne łączą się za gęby i trzymają jakiś czas bo u mnie tak robią i nie wiem czy kopulują czy się gryzom.

  3. Szuba525:

    co jedza akary błękitne bo mam jedzenie tropical takie kolorowe płaskie i nie jedza mi go prosze o pomoc dzieki a i mam jeszcze pielegnice taką żółtą dużą i niewiem czy magoa byc razem

  4. Zwierzaki men:

    AKARA BLEKITNA takze AEQUIDENS latifrons ma 16 cm samce nieco wieksze

  5. Marcin:

    Mam jedną parkę w akwarium. W ciągu tygodnia samica drugi raz składa ikrę. Poprzednia niestety w ciągu trzech dni bielała, lecz nie pleśniała. Dzisiaj udało mi się zaobserwować jak samica składa ikrę i trochę mnie to martwi, że składa ikrę a samiec odrazu jej nie polewa. Przypuszczam, że i ta nie zostanie zapłodniona. To w sumie ich drugie tarło w życiu, więc może jeszcze nie wszystko stracone i samiec z czasem się nauczy co należy do jego obowiązków :) Dodam tyle, że wcześniej miałem kilka sztuk akar, lecz ta dobrała się sama w parę i dlatego tylko ta para została w akwa. Czy ktoś miał podobnie?

  6. Dominiko31:

    Ja mam 2 akary i 3 Welony,2 Rekiny Sumiki,1 pielengnice kakadu i jestem zadowolony bo mi akary i Welony żyją w zgodzie pływają razem i śpią czasami pod sobą i żyją z innymi rybami w pokoju

  7. wojtach:

    Ja mam dobraną parkę, akar do sprzedania, pięć razy się tarły, zawsze skutecznie

  8. Sfeter:

    Chciałbym zachęcić do hodowli tych rybek. Z obserwacji mogę napisać, że z natury jest stadno-lubna, łagodna, wszystkożerna. Kiedy przychodzi okres tarła jeszcze fajniej obserwować zachowanie. Otóż ryba mocno wybarwia się, staję się bardzo opiekuńcza i tym samym agresywna w momencie kiedy ktoś przekroczy granice tarliska. Polecam oddzielenie młodego narybku już na samym początku, kiedy to zaczyna pływać, żeby zabezpieczyć się przed kanibalizmem. Wszystkie zachowania są bardziej zauważalne kiedy rybki mają duże(z naciskiem na długie) akwarium. W moim akwarium znajdują się Akary błekitne, Akary Pomarańczowopłetwne, Skalary, Kiryski.

  9. piter2440:

    do KAMA: z pyszczakami ja tak nie mam są spokojne jeżeli jest więcej ryb z gatunku pyszczaków

  10. Kafar:

    do Mucha; najprawdo podobniej wystapił ci zakwit pierwotnaików

  11. Pokert:

    mialem 2 akary ale musialem je oddac poniewaz zjadly oczy moim welonkom teleskopowym :(

  12. Kama~~~~:

    Mój wujek ma parkę z innymi pielęgnicami.Miał dwie molinezje i pewnego dnia jedną zabiła Akara a jedną po tym zdarzeniu ja dostałam. Czy może to się powtarzać np.z paszczakiem zebrą. Proszę o odpowiedź

  13. Trohant:

    Dla pary akar należy posiadać zbiornik minimum 80 litrów. Jeżeli mamy zamiar hodować więcej niż jedną parę należy posiadać zbiornik przynajmniej o długości 100 cm. Ja posiadam dwie pary w 240 litrach i każda z nich ma swój rewir. Agresji w stosunku do innych rybek nie zaobserwowałem z wyjątkiem wspomnianej międzygatunkowej.

  14. Sławek:

    Ja mam akara samca i samice złożyli mi ikre i sie wyległy

  15. MUCHA:

    mam akwarium i co drugi dzien robi mi sie biała woda od czego pomocy bo ja juz nie mam sil

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter