Akara pomarańczopłetwa (pomarańczowopłetwa)

Opis

Akara pomarańczopłetwa – Aequidens rivulatus. Gatunek ten posiada szarobrązowo-niebieskawe płetwy nieparzyste z rzędami ciemnych plamek. Płetwa grzbietowa i ogonowa są obrzeżone w kolorze pomarańczowo-czerwonym, zaś płetwy brzuszne są niebiesko szarawe. Płetwy piersiowe są czerwonawe. Jej ciało jest żółtobrązowe, a dolna część głowy niebiesko połyskująca. Od ogona do pokryw skrzelowych na jej ciele widoczne są poziome rzędy okrągłych ciemnych plamek. Ponadto około środka posiada dużą ciemną plamę. Jej zachowanie bywa bardzo różnorodne. Możemy spotkać osobniki bardzo łagodne, jak również bardzo nieznośne. Ogólnie jest uważana za gatunek agresywny. Pływa we wszystkich strefach akwarium. Samca możemy rozpoznać po większym garbie oraz większym rozmiarze.

Rodzina

Pielęgnice

Pochodzenie

Ekwador

Długość

Do około 20 cm

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarm żywy, duże płatki oraz rybie mięso.

Temperatura

24-26 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium bardzo dużego (długość co najmniej 130 cm) oraz częściowo zarośniętego z dużą ilością różnorodnych kryjówek. Woda powinna być filtrowana, napowietrzana, pH ok. 7,0 oraz twardość do 20 n. Akwarium nie powinno być zbyt jasno oświetlone.

Rozmnażanie

Warunki panujące w akwarium tarliskowym powinny być zbliżone do zbiornika ogólnego. Parę samodzielnie dobranych ryb umieszczamy w akwarium tarliskowym. Na miejsce składania ikry najczęściej wybierany jest płaski kamień, który para uprzednio oczyszcza. Ikrą i narybkiem opiekują się oboje rodziców. Z tego powodu do wychowu pielęgnujemy tylko parę hodowlaną. Po wylęgnięciu larw są one przenoszone do zagłębienia wykopanego w podłożu. Rodzice zaczynają poszukiwania pokarmu, gdy młode zaczynają pływać. Wychów młodych nie jest zadaniem trudnym. W początkowej fazie karmimy je pyłowym pokarmem suchym oraz larwami solowca. Podrośnięte osobniki możemy karmić grubszym pokarmem. Młode rosną dosyć szybko, a więc potrzebują dużych przestrzeni.

47 komentarzy

  1. Michał...:

    Do cerleone dzięki ta odpowiedż bardzo mi pomogła

  2. Michał...:

    Moja akara pomarańczopłetwa ma prążki na ogonie co się jej dzieje?

  3. corleone:

    Michał możesz ale musisz według mnie jeszcze druge tyle ryb tam włożyć, może być po dwie z tych co podałeś jeszcze i będzie już wtedy super wyglądało :)

  4. Michał...:

    Czy można trzymać w 240l 2 akary poomarańczopłetwe z 2 pawiokimi 2 p.pregobrzychymi(podobne do plamookich)2 paletkami 2 akarami marońskimi 2 motylowcami 3 bocjami wsapniałymi i 5 teczankami czerwonymi

  5. kafar140888:

    do MARCIN: Ogolnie mozesz trzymac, bo pielegnice mozna trzymac razem.. tylko nieraz zalezy jak ryby do siebie podejda... bywa róznie..

  6. MARCIN:

    MOŻNA TRZYMAĆ PAWIOOKIE Z AKARAMI????

  7. krzysztof19704@vp.pl:

    witam.często piszecie do mnie z pytaniami co jak gdzie i za ile? Szanowne koleżanki i koledzy.kupujcie ryby tylko w porządnych sklepach zoo lub z profesjonalnych hodowli.Nieważne że rybka jest droższa. będziecie mieli pewność że rybka ma dobre geny i nie pochodzi z rozmnażania wsobnego!!!!! tylko wtedy będziecie mogli czerpać satysfakcję ze zdrowia żywotności i rozmiarów waszych rybek.wierzcie że pierwsza zakupiona parka musi mieć dobre pochodzenie,tylko wtedy możecie mieć zadowalające efekty.PAMIĘTAJCIE!!!! kupowanie parki rybek w tym samym sklepie i to z tego samego akwarium jest GŁUPOTĄ. na 99%kupujecie rodzeństwo.Nie dziwcie się więc że późniejszy przychówek jest chory,karłowaty i w większości przypadków zdycha lub nie rozmnaża się.Pozdrawiam.W razie problemów pomogę,więc pytajcie dalej

  8. globoos/74:

    do Maciej. Moim zdaniem są to najzwyklejsze zaloty. Pielęgnice tak mają... jednak ,moim zdaniem gęsta roślinność z mocnych roślin jest wskazana. Może masz za mało kryjówek. Prześlij mi fotę ...globoos@wp.pl

  9. Maciej:

    Witam ,bardzo proszę o pomoc, nie mam długiego stażu w hodowli pielęgnic i chyba sytuacja mnie przerosła. Zmieniłem akwarium (mam teraz 120l) i od kilku miesięcy pływa w nim para akar pomarańczopłetwych (a także dwa małe glonojady syjamskie). Samiec akary ma ok. 10cm, natomiast samica ok. 7cm. Do tej pory bardzo dobrze się względem siebie zachowywały, nie dziobały się ani nie ganiały, półtora miesiąca temu miały tarło (ikry było mało i niestety przepadła), po tym też było ok. ale przed kilkoma dniami w samca jakby diabeł wstąpił, przegania samice, dziobie ją, dolegliwie już ją poturbował. Nie znajduje wytłumaczenia takiej sytuacji – woda ma te same parametry, temperatura też ta sama, nie zmieniałem znacząco wystroju, nie dodawałem nowych roślin. Charakterystyczne jest także dla samca ostatnimi dniami „zamiatanie ogonem” i „puszenie się” -samica w momencie gdy podpływa samiec stawia na sztorc płetwę grzbietową, zmienia także kolor na ciemniejszy gdy ją przegoni. Nie wiem jak to tłumaczyć, być może komuś z Państwa przychodzą jakieś koncepcje wyjaśnienia tej sytuacji. Byłbym wdzięczny za pomoc.

  10. marek:

    masz po 35 cm ?:O:O:O Łał !!! wyslij mi foto calibrateammarek@interia.pl

  11. akwa mania:

    ja mam papuzie i mam 200 l. akwarium maja po ok. 14 cm. mialem pomaranczowopletwe fajneee ;p

  12. piela:

    zgadzam sie z krzysztof19704@vp0.pl ma racje ale oprucz tego trzeba sie liczyć żę pielęnice szybko rosnom i niema takiego sposobu żę małe to zanim urosnom to kupie więkrze akwarium pawiookie ja mam ok 3 miesięcy i liczą 10cm

  13. bochnack:

    Czym najlepiej je karmić?(Żeby miały z 15 cm)

  14. paweł:

    a co do agresywności to jest to przesada spokojne jak baranek

  15. jah76:

    piękne i ciekawe ryby uważam że są warte by je odpowiednio pielegnować

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter