Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna
Proporczykowiec z Kap Lopez

Zachęcam Was do przeczytania tego artykułu w którym umieściłem wszystkie znane mi informacje na temat gatunku rybki akwariowej: Proporczykowiec z Kap Lopez.Chciałbym przybliżyć Wam środowisko w którym ona żyje i hodowlę w osobistych akwariach.Serdecznie zapraszam i pozdrawiam. Michał Frączek

Akwarystyka słodkowodna
Korzenie do akwarium – preparowanie

Korzenie stosowane w akwarystyce to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi oraz pni. Najłatwiej jest je znaleźć na torfowiskach, lasach oraz dnach rzek. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest dosyć szybkie tonięcie. Oczywiście jeśli dany korzeń przeschnie to nie będzie chciał utonąć. W takiej sytuacji drewno należy przez długi czas moczyć w wodzie pod obciążeniem, aby nasiąkło wodą i stało się cięższe.

Akwarystyka słodkowodna
Neon innesa

Neon innesa - co właściwie wiemy o tej małej, niepozornej rybce? Zamieszczam tutaj krótki artykuł, oparty na własnych doświadczeniach, pozwalający poznać nam piękny świat tych wspaniałych rybek.

Akwarystyka słodkowodna
Żółw ozdobny – hodowla

"Mamo, kup mi żółwia" – tak często zaczyna się tragedia gadów, kupowanych pod wpływem impulsu i ze względu na niewielkie rozmiary. Niestety sprzedawcy "zapominają" poinformować kupującego, że mały żółwik w niedalekiej przyszłości osiągnie naprawdę duże rozmiary, z którymi będą związane wysokie koszty utrzymania. Hodowla żółwi zbyt często kończy się dla nich wrzuceniem do najbliższego stawu, bo gad się znudził, jest zbyt duży, trzeba mu poświęcić więcej zachodu, a w stawie "jakoś przeżyje".

Akwarystyka słodkowodna
Dekoracje w akwarium

Jak udekorować akwarium? Często zadajemy sobie takie pytanie, stajemy się bezradni i bez wyobraźni kupując elementy dekoracji wykonane sztucznie, jak np.: statki czy sztuczne roślinki.

Akwarystyka słodkowodna
Proporczykowce

Jestem zapalonym hodowcą ryb akwariowych. Dlatego chciałbym podzielić się z tymi, którzy przeczytają ten tekst, moimi spostrzeżeniami podczas hodowli tego gatunku ryb. Na początek kilka słów o ogólnej budowie proporczykowców. Te piękne, smukłe rybki kształtu cylindrycznego. Samce nie, jako górują nad samicami wyglądem, barwą i wzorami. Można spotkać się z ponad setką gatunków, lecz ja chciałbym przybliżyć wam tylko kilka…te, z którymi zetknąłem się w swojej hodowli.

Akwarystyka słodkowodna
Stres w hodowli ryb w akwarium

Akwarium, jako akwen wodny zamknięty jest bardzo narażony dla organizmów żywych na czynniki stresogenne. Wielu akwarystów koncentruje się na wielkości akwarium, kształcie akwarium, parametrach wody, filtracji oraz walorów estetycznych a rzadko na zapewnieniu odpowiedniego pozbawionego stresu środowiska życia. Postaram się w kilku podpunktach wymienić czynniki, które polepszą życie ryb w akwarium.

Akwarystyka słodkowodna
Akwarium tarliskowe, tarło, ikra i narybek ryb akwariowych

Prawdopodobieństwo, że narybek przeżyje w akwarium ogólnym jest bardzo małe. Najczęściej w bardzo wczesnej fazie rozwoju ikra bądź narybek pada ofiarą innych ryb w akwarium lub nawet własnych rodziców. Z tego powodu powinniśmy założyć oddzielne akwarium tarliskowe. Odpowiedni zbiornik tarliskowy musi być założony na kilka dni wcześniej. Projektując go bierzemy pod uwagę zwyczaje tarłowe poszczególnych gatunków ryb akwariowych. Gatunki zagrzebujące ikrę powinny mieć w czym ją zagrzebać (np.: Zagrzebki Afrykańskie). W tego typu akwarium tarliskowym za podłoże może posłużyć kilku centymetrowa warstwa torfu.

Akwarystyka słodkowodna
Molinezje – hodowla, warunki chowu i formy barwne

Moja historia z molinezją rozpoczęła się w grudniu 2006 roku, zakupiłem wówczas 3 molinezje w kolorach: czarnym, złoto-czarnym oraz srebrnej na czarno nakrapianej. Po kilku miesiącach skoncentrowałem się na selekcji do uzyskania jak najbardziej czystej formy złotej. Po około 18 miesiącach pojawiły się duże, masywnie zbudowane samce prawie bez plam czarnym z intensywną barwą oraz czarnymi obwódkami oczu. Samice pojawiły się jednolite dopiero po 2.5 roku.

Akwarystyka słodkowodna
Zatrucie ryb amoniakiem

Jeśli Twoje rybki wyglądają na chore i nie wiesz co im jest, sprawdź czy przypadkiem w zbiorniku nie wzrósł niebezpiecznie poziom amoniaku. Wywołuje on u ryb zatrucie, które może w konsekwencji doprowadzić nawet do ich śmierci. Zatrucia amoniakiem są jedną z głównych przyczyn powodujących śmierć rybek w akwarium. Najczęściej występują, gdy zbiornik jest jeszcze w miarę nowy. Jednakże mogą też wystąpić w wyregulowanym akwarium np. kiedy dopuścimy do akwarium zbyt dużą liczbę ryb, zapcha nam się filtr lub jeśli wyniszczymy kolonie pożytecznych bakterii przez stosowanie leków.

Akwarystyka słodkowodna
Co zrobić z akwarium w czasie wakacji?

Pracujesz ciężko cały rok i w końcu dochodzisz do wniosku, że chcesz udać się na wakacje. Sama myśl o tym przyprawia nas o urlopową gorączkę. Czas wyjazdu się zbliża i nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że nie masz co zrobić z akwarium. Kto będzie karmił ryby? Co mam zrobić, aby mój zbiornik był gotowy do mojego wyjazdu? Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Dzięki temu możesz mieć swobodne i relaksujące wakacje, nie martwiąc się o swoje ryby i akwarium.

Akwarystyka słodkowodna
Złote rybki

Złote rybki są jednymi z pierwszych udomowionych przez ludzi ryb, ale nadal cieszą się one wielką popularnością wśród hodowców i można je spotkać w wielu akwariach i oczkach wodnych na całym świecie.

Akwarystyka słodkowodna
Zbrojnikowate - Loricariidae

Zbrojnikowate jest to gatunek ryb, o którym od dosyć niedawna możemy dowiedzieć się coś więcej. Dopiero w 1988 roku zaczęły się pojawiać coraz liczniej artykuły literatury fachowej na temat rodziny Loricariidae. Mając na myśli nazwę zbrojnikowate lub patrząc w jakikolwiek sposób na rybę od razu przychodzi nam do głowy nazwa glonojad. Są one niewątpliwie wspaniałymi czyścicielami akwarium.

Akwarystyka słodkowodna
Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarośnie nimi.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter