Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna
Rośliny akwariowe – żywe czy sztuczne?

Żywe rośliny były normą w latach sześćdziesiątych, kiedy zakładałem swoje pierwsze akwarium. Akwarystyka przebyła długą drogę od tego czasu. Zakładający akwarium ma dziś do wyboru wiele atrakcyjnych plastikowych i jedwabnych roślinek, które z wyglądy bliskie są do autentyku. Więc jakie rośliny są najlepsze dla akwarium, żywe czy sztuczne? Nawet najbardziej doświadczenie hodowcy nie mają na ten temat jednoznacznego zdania. Dlaczego? Ponieważ nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. Tu wszystko sprowadza się do kwestii wyboru.

Akwarystyka słodkowodna
Jak czyścić akwarium?

Czyszczenie bardzo brudnego akwarium nie jest takie trudne, kiedy wiemy jak się do tego zabrać. Tutaj znajdziesz narzędzia, które musisz mieć i instrukcje, które musisz wykonać, aby Twój zbiornik wyglądał pięknie na nowo. Właśnie skończyłem wiosenne porządki, kiedy moja żona zapytała mnie półżartem czy zrobimy gruntowne porządki także w naszym akwarium. Miało ono wiele glonów i było bardzo brudne. Czy powinienem czyścić je bez opróżniania go czy też wyjąć wszystko, umyć i założyć akwarium od nowa?

Akwarystyka słodkowodna
Problematyczne glony w akwarium

W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na następujące pytania: Czym są glony? Skąd się pojawiają w akwarium? Jakie są ich rodzaje? Jak im w bezpieczny sposób zapobiegać? Glony należą do królestwa roślin, a zaklasyfikowane są do plechowców (Thallophyta). Inna nazwa glonów to algi. Ich budowa jest dosyć prosta. Często nazywane są roślinami niższymi (bardziej pierwotnymi).

Akwarystyka słodkowodna
Hodowla ryb akwariowych w kulach

Bardzo często w restauracjach, sklepach i domach można spotkać akwarium kulę, a niej welonkę (złotą rybkę) bądź bojownika. Często nawet w sklepach zoologicznych możemy się natknąć na sprzedawcę, który poleci kulę jako super rozwiązanie, a do niej dla jakiejś rybki.

Akwarystyka słodkowodna
Raki w akwarium

Raki to przepiękne, fascynujące i bardzo niezwykłe stworzenia, należące do rodziny skorupiaków, i które mało kto wie, można hodować w akwarium słodkowodnym. Wyróżniamy ponad 150 gatunków, które preferują wodę słodką, przy czym różnorodność ich kolorów jest ogromna. Od jasnych, białych lub nawet półprzeźroczystych, poprzez żółte, brązowe, niebieskie, po bardzo ciemne lub mieszane.

Akwarystyka słodkowodna
Odmiany raków słodkowodnych

Raki są stworzeniami ogromnie zróżnicowanymi pod względem gatunków. Wyróżniamy raki o różnych, nawet bardzo oryginalnych kolorach i ciekawej budowie. Poniżej przedstawionych jest kilka najpopularniejszych gatunków raków.

Akwarystyka słodkowodna
Pielęgnacja i choroby roślin akwariowych

Rośliny przez miliony lat ewoluowały i dostosowywały się do warunków panujących w danym środowisku. Z tego powodu często zdarzają się problemy związane z funkcjonowaniem roślin w akwarium, ponieważ natura przystosowała je do życia w swoim środowisku naturalnym. Pomimo licznych zabiegów pielęgnacyjnych często zdarza się, że rośliny zaczynają chorować. Najczęstsze problemy to: powstawanie białych lub szarawych osadów, rośliny nie rosną lub rozpadają się, obumieranie liści itp. Większość tego typu problemów związana jest zachwianiem równowagi biologicznej wody. Wirusy i bakterie powodujące choroby zdarzają się rzadziej.

Akwarystyka słodkowodna
Oświetlenie w akwarium roślinnym

Życie roślin akwariowych ściśle związane jest ze światłem. Oświetlanie akwarium światłem naturalnym sprawia bardzo dużo problemów. Zbyt duża dawka naturalnego światła może doprowadzić do zakwitu glonów. W praktyce kontrolowanie intensywności naświetlania światłem naturalnym jest bardzo trudne. Wiele czynników sprawia, że jesteśmy zmuszeni zastosować światło sztuczne. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów form oświetleniowych. Oświetlenie odgrywa zdecydowanie większą rolę w życiu roślin niż ryb akwariowych.

Akwarystyka słodkowodna
Grzałka do akwarium (grzałki akwariowe)

W poniższym artykule postaram się przybliżyć początkującym akwarystom zagadnienie związane z grzałkami akwariowymi. Grzałka odgrywa zasadnicza rolę w funkcjonowaniu akwarium. Szczególną rolę spełnia w przypadku hodowli ryb pochodzących z obszarów tropikalnych. Grzałka akwariowa ogrzewa bezpośrednio wodę w zbiorniku. Najczęściej jest pod postacią rurki ze szkła lub metali nierdzewnych, które są wypełnione piaskiem o małej granulacji ziaren. Piasek otacza zamontowaną w środku spiralę grzewczą. Grzałkę przyczepiamy do ścian zbiornika za pomocą dołączonych przez producenta przyssawek.

Akwarystyka słodkowodna
Rozmnażanie ryb akwariowych

Wyróżniamy głównie dwa sposoby rozmnażania ryb akwariowych. Zdecydowana większość ryb składa i zapładnia ikrę poza ciałem (jajorodne). U ryb żyworodnych ikra zapładniana i rozwijana jest w środku ciała samicy. Istnieje kilka interesujących wyjątków od tych dwóch głównych sposobów. Poszczególne gatunki ryb hodowanych w akwariach zdecydowanie różnią się pod względem stopnia trudności, jaki występuje przy ich rozmnażaniu. Bardzo często rozmnożenie poszczególnych gatunków jest dużo trudniejsze niż sama hodowla dorosłych osobników.

Akwarystyka słodkowodna
Pokarmy dla ryb akwariowych

Na potrzeby akwarystyki powstały duże firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą pokarmów przeznaczonych dla ryb akwariowych. Do najbardziej znanych producentów i dystrybutorów karm dla ryb w Polsce możemy zaliczyć firmy: Tropical, Tetra, Sera, Aquael, Aqua Szut oraz JBL. Dzięki bogatej ofercie na rynku możemy dobrać odpowiednie pożywienie dla hodowanego przez nas gatunku ryb akwariowych. Dostępne są pokarmy zastępcze w postaci tabletek, płatków, granulatów i innych. W latach minionych przetworzony pokarm dla ryb akwariowych oparty był głównie na produktach zbożowych. Dosyć szybko okazało się, że taka dieta nie jest wystarczająca.

Akwarystyka słodkowodna
Filtr do akwarium

Najważniejszym zadaniem filtra jest usunięcie z akwarium wszystkich niepotrzebnych substancji, aby poprawić warunki życia organizmów w nim żyjących oraz zwiększyć przejrzystość wody. Każde funkcjonujące akwarium wytwarza zbędne produkty zachodzących w nim procesów. Z biegiem czasu woda zaczyna mieć barwę jasnobursztynową oraz wydziela nieprzyjemną woń. Dzieje się tak za sprawą amoniaku wydalanego przez ryby, resztek niezjedzonych pokarmu, rozkładających liści i części roślin, opadającego do akwarium kurzu oraz innych czynników. W warunkach naturalnych woda samoczynnie się oczyszcza w ramach naturalnego cyklu, ponieważ zbiorniki wodne są bardzo duże.

Akwarystyka słodkowodna
CO2 w akwarium

W przeszłości stosowano wiele urządzeń, które miały za zadanie usunięcie CO2 z wody. Urządzenia te bardzo intensywnie przewietrzały wodę. Z upływem czasu za sprawą nauki dowiedzieliśmy się, że nawet bez intensywnego przewietrzania występuje niedobór CO2 w akwarium. Spojrzenie na to zagadnienie uległo całkowitej zmianie. Rozpoczęto oszczędzanie dwutlenku węgla produkowanego przez ryby i bakterie. Spojrzenie na ilość CO2 w akwarium uległo tak radykalnej zmianie, że rozpoczęto produkcję urządzeń do wprowadzania dodatkowych ilości dwutlenku węgla do wody. Zapewnienie dodatkowych ilości tego gazu w odpowiednio oświetlonym zbiorniku skutkuje wzrostem poziomu fotosyntezy rośliny akwariowych. Potrzebują one więcej dwutlenku węgla niż produkują ryby i bakterie. Rośliny trudniej radzą sobie w zbiornikach w których funkcjonują urządzenia intensywnie napowietrzające wodę i zarazem usuwające dwutlenek węgla z wody.

Akwarystyka słodkowodna
Wkłady filtracyjne do filtrów akwariowych w akwarium

Wkłady z gęstej gąbki (gąbkowe) i waty perlonowej stosowane są do wychwytywania z wody większych zanieczyszczeń. Należy stosować tylko specjalne gąbki dostępne w sklepach akwarystycznych. Stosując wkłady zakupione w takich sklepach mamy pewność, że nie uwolnią do wody szkodliwych zanieczyszczeń oraz nie rozłożą się za sprawą bakterii. Za wkłady do filtracji biologicznej mogą służyć ceramiczne pierścienie, sztuczne gąbki o średnicy ok. 1,5 mm, kruszywo wulkaniczne oraz granulaty ceramiczne. W tego typu wkładach bakterie mogą się swobodnie rozwijać. Ogólnie możemy przyjąć, że do filtracji biologicznej nadają się materiały, które umożliwiają swobodny przepływ przez nie wody.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter