Anubias Bartera

Opis

Anubias Bartera - Anubias barteri var. barteri. W naszym akwarium nie powinno zabraknąć bardzo silnych gatunków z rodzaju Anubias, o ciemnych liściach. Posiadają ciemnozielone liście zazwyczaj sercowate, niskie. Tylko niektóre rośliny posiadają liście o długości kilkudziesięciu cm długośći. Rosną one wolno, także w zanurzeniu, zarówno przywiązane do materiałów dekoracyjnych, jak i w podłożu, najlepiej w cieniu innych roślin. Roślina ta pochodzi z zachodniej Afryki. W warunkach naturalnych jest rośliną sezonowo zalewaną. Osiąga wielkość 25-45 cm. Powinna być sadzona w części środkowej na tyle i bokach akwarium. Natomiast duże gatunki, takie jak A. afzelii oraz A. gigantea powinno się sadzić w tle pojedynczo. Odmiana ‘Coffeefolia’ jest czerwonobrązowa i ma mniejsze rozmiary, dlatego powinno się ją sadzić na pierwszym planie w części środkowej. Najlepiej rosną w paludarium, do którego przeniesienie na większą część roku zdecydowanie im służy. Doskonale komponuje się w akwarium z sumami i pielęgnicowatymi. Przy sadzeniu lub przywiązywaniu należy zwracać uwagę, by nie uszkodzić kłącza lub nie przykryć go całkiem podłożem. Wierzchołek wzrostu powinien zawsze być na wierzchu. W prawidłowo oświetlonym zbiorniku anubiasy rosną w miękkiej lub średnio twardej wodzie o pH 6-7,8 i temperaturze 20-26 C. Anubias Bartera rozmnaża się przez podział kłączy.

36 komentarzy

 1. czarny las:

  w miejscowości czarny las koło zameczku mieczyki molinezie gupiki danio kardynałki zmienniaki plamiste po 1 zł brzanki po 2 anubiasy duże po 6 zł przyjeżdżajcie bo bardzo tanio

 2. ssuckerlover:

  u mnie w Olsztynie roślinka średniej wielkości ok 30zł, malutka 20zł. Sam sprzedawca uważa, że to jedne z droższych roślin.

 3. gorky:

  koszt ok 25 zł

 4. miłośnik ryb:

  ile kosztuja

 5. fluval:

  ile kosztuje ta roślina

 6. Klc:

  Aby usunac glony z lisci kupcie ryby kosiarki

 7. wojtek155:

  Mam taką roślinę w swoim akwa... Ale jest cała porośnięta ciemnymi glonami. Jest cała w kropkach.. :/ Pięknie się rozrosła i nie chce jej usuwać. Jak usunąć te glony z liści?? Proszę o pomoc.

 8. MJ:

  ta roslina kocha korzenie.mam w 2oo l korzen poziomy na srodku z wywierconymi otworami.nie nadarzam oddawac odrostow innym kolegom akwarystom

 9. a:

  nie wiesz nie mozna

 10. susie:

  moznz trzymac z pyszczakami?

 11. Adamo:

  A ja mam taką roślinkę.. Młode liście są bardzo zdrowe i ładnie wyglądają a gdy trochę urosną to zaczynają dziurawiec i gnic... Proszę napiszcie dlaczego yak może się dziac.

 12. FRANCUZ:

  Naprawdę świetna roślina, polecam!W moim 125l akwa ślicznie się prezętuje, i rośnie jak szalona!

 13. Nati:

  u mnie tez zakwitła rośnie fajnie a reszta roślin gnije więc co jest nie tak ???

 14. anka:

  U mnie w akwarium jes od pol roku, rosnie bardzo szybko a nawet zakwitla. tak jak na zdjeciu pokazano, wyglada genialnie z dwoma kwiatami!!!

 15. Greg:

  Ta roślina jest genialna. Nie dość, że rośnie w błyskawicznym tempie i nie potrzebuje wygórowanych warunków do prawidłowego rozwoju, to poza tym, jak żadna inna komponuje się z korzeniami i modułami dekoracyjnymi :) Wystarczy przymocować lekko i rośnie tam gdzie inne nie mogą ^^ Polecam!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter