Anubias Bartera

Opis

Anubias Bartera - Anubias barteri var. barteri. W naszym akwarium nie powinno zabraknąć bardzo silnych gatunków z rodzaju Anubias, o ciemnych liściach. Posiadają ciemnozielone liście zazwyczaj sercowate, niskie. Tylko niektóre rośliny posiadają liście o długości kilkudziesięciu cm długośći. Rosną one wolno, także w zanurzeniu, zarówno przywiązane do materiałów dekoracyjnych, jak i w podłożu, najlepiej w cieniu innych roślin. Roślina ta pochodzi z zachodniej Afryki. W warunkach naturalnych jest rośliną sezonowo zalewaną. Osiąga wielkość 25-45 cm. Powinna być sadzona w części środkowej na tyle i bokach akwarium. Natomiast duże gatunki, takie jak A. afzelii oraz A. gigantea powinno się sadzić w tle pojedynczo. Odmiana ‘Coffeefolia’ jest czerwonobrązowa i ma mniejsze rozmiary, dlatego powinno się ją sadzić na pierwszym planie w części środkowej. Najlepiej rosną w paludarium, do którego przeniesienie na większą część roku zdecydowanie im służy. Doskonale komponuje się w akwarium z sumami i pielęgnicowatymi. Przy sadzeniu lub przywiązywaniu należy zwracać uwagę, by nie uszkodzić kłącza lub nie przykryć go całkiem podłożem. Wierzchołek wzrostu powinien zawsze być na wierzchu. W prawidłowo oświetlonym zbiorniku anubiasy rosną w miękkiej lub średnio twardej wodzie o pH 6-7,8 i temperaturze 20-26 C. Anubias Bartera rozmnaża się przez podział kłączy.

36 komentarzy

 1. zati:

  a ja mam problem nie wiem czemu ale stoja w miejscu. Od jakiegos roku nic sie z nimi nie dzieje

 2. Rybcia:

  Na te roslinki trzeba uwazać. Bardzo szybko się rozrastają. Potrzebują bardzo dużo swiatła ale nie za dużo. Mnie się nie mieszczą w 500l akwarium (na wymiar), a maja dopiero 7 lat

 3. PATRYK:

  te rośliny są bardzo odporne mam prawie wszystkie gatunki

 4. TN:

  mam i pieknie rosnie przywiazana do korzenia, polecam piekna roslina akw. 70l

 5. nokia:

  super roślina muszę ją mieć w akwa;):):0

 6. Dariusz z Włocławka:

  wszystkie anubiasy są bardzo efektowną grupą roślin akwarystycznych, bardzo plecam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter