Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. akwarysta:

    Ze skalarami - tak, z welonkami - nie, welony to ryby zimnolubne i nie można ich trzymać też ze skalarami!

  2. Ania:):

    Hej, mam parkę barwniaków obecnie mają młode. Mają juz około 2tyg. Mam też wiele innych ryb, ale moje barwniaki przepędziły je na drugą strone akwarium, a mam sumy szkliste, mieczyki, danio, skalary, gupiki i lameo. Moje akwarium ma 55 litrów.

  3. szymi:

    mam pytanie czy jak dorosłe łapią swój narybek i płyną do miejsca wlęgu to je przenoszą czy zjadają bo u mnie się to zdarza i to całkiem częstko to często

  4. welcia:

    czy mozna je trzymac z welonami ? i skalarami?

  5. dddd:

    MATI.g. możesz, o ile nie będziesz miał zbyt dużej ilości ryb,bo nie napisałeś ile ich masz

  6. Paulina:

    Kamila mieszkam w Ełku i chętnie przyjmę kilka. Odpisz

  7. MATI.g.:

    Witam mam akwarium 100l i trzymam w nim neonki innesa, kirysy, gupiki, gurami czy mogę dać jeszcze parkę barwniaka czerwonobrzuchego???

  8. Bobas:

    Witam wszystkich serdecznie, Mam takie male pytanko do was, jakis czas temu kupilem 2 barwniaki, na poczatku nie mogly sie dogadac, samiec bardzo ganial samice, juz chcialem pojechac i kupic jeszcze jedna samice, lecz w dniu kiedy chcialem to zrobic cos sie zmienilo, obydwoje dostali duzo intensywniejszych kolorow samica dostala duzego brzucha i mocno czerwonego, zaczeli mi przekopywac cale akwa do tego stopnia ze wykopywali rosliny i sie kamienie zapadaly, wyczytalem ze tak robia podczas tarla :-) strasznie mnie to ucieszylo ze wreszcie sie dogadaly i beda mlode. Po przekopaniu calego akwa wybraly jeden kokos, najpierw wplywala samica poczym samiec na chwilke i tak w kolko do momentu az samica powiedzmy stracila brzuch i troche zblakla, zato samiec sie jeszcze mocniej wybarwil. Teraz od kilku dni sanica prakycznie niewychidzi z kokosu samiec bacznie broni gniazda na zawnatrz i teraz pytanie :-) taka sytuacja jest juz od 5dni wyczytalem ze rybki powinny sie wykluc po 3?? co prawda swiecilem latarka w kokos zeby zobaczyc czy cos tam jest ale nic niewidze i szczerze to juz troche zwatpilem czy tam wogole sa mlode. Jak ktos wie, to prosze powiedz po jakim czasie od tarla pierwszy raz zobaczyles mlode. Z gory dzieki za pomoc :-)

  9. Michał:

    mam pytanie:czy można go trzymać z brzankami sumatrzańskimi

  10. 1515piotr:

    Coś się stało z moimi rybkami miały tarło złożyły jajka i na trzeci dzień wieczór jajek i rybek nie było w tym moim kokosie gdy odkryłem sąsiednią jaskinie widziałem na dnie kilka jajek kture "skakały" nie wiem co ona z nimi zrobiła i czy wogule potomstwo się wykluło coś je zjadło czy ona je tam pzreniosła

  11. Kamila :):

    W Mikołowie ;)) Ale jest jeden problem... z tego co ja tu widzę to są same samiczki i 1 samczyk ;/ a samczyka chciałam zachować :D

  12. Kamila :) :

    hehe ja z Mikołowa jestem.. Tylko jest właśnie duuuuuuży problem... Z tego co ja widzę to tu są same samiczki i jeden samczyk... i właśnie mnie to dziwi. Może się mylę. Ale ostatnio niektórym samiczkom urosły sporo brzuchy i obawiam się, że mogą mieć wkrótce młode, a kolejnego miotu już nie przeżyje :D

  13. Danny:

    A z jakiego pochodzisz miasta,ja bym kilka z chęcią przyjął

  14. Danny:

    A z jakiego pochodzisz miasta,ja bym kilka z chęcią przyjął

  15. rych0:

    kamila skad jestes? ja 1 parke moglbym przygarnac

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter