Beloncja cejlońska

Opis

Beloncja cejlońska - Belontia signata. Beloncja cejlońska jest rybą Labiryntowate o dość krępym ciele. W naturze pod dużymi liśćmi roślin Lagenadra opata, które gdzieniegdzie stykają się z powierzchnią wody samce budują gniazda pęcherzyków powietrza. Podobnie zachowują się też w niewoli. U Beloncji cejlońskiej nie występuje wyraźny dyformizmu płciowy, samce są nieco masywniejsze, bardziej czerwone, a promienie ich płetwy ogonowej są dłuższe niż u samic i tworzą wyraźne, grzebieniaste przedłużenie. Jest gatunkiem drapieżnym, nietolerującym na swym terytorium innych osobników i jeśli chcemy trzymać ją w akwarium zbiorowym, to tylko z rybami o podobnym usposobieniu.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w górskich potokach Cejlonu, Sumatry, Jawy i Borneo, których nadbrzeża zarośnięte są gęsto roślinami o nazwie Lagenadra opata.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość ok. 15 cm.

Odżywianie

W pokarmie szczególnie lubi drobne larwy wodnych owadów, małe rybki, dżdżownice i kawałeczki wołowiny. Podstawowym pokarmem jest zooplankton i rureczniki.

Temperatura

Temperatura powinna być z zakresu 24-28ºC.

Warunki hodowlane

Woda, w której żyją w warunkach naturalnych ma pH 6,7, twardość 0,65ºdGH i temperaturę 28ºC. Woda jest bardzo miękka, ale w niewoli tarło i inkubacja jaj przebiegają bez zakłóceń przy twardości 10ºdGH, do 2ºdCH temperaturze 24-26ºC. Akwarium musi być przestronne i bogato obsadzone roślinami.

Rozmnażanie

Ryby te trą się parami, broniąc nieustępliwie swoich tarlisk. Jaja mają średnicę 1,2 mm i zawierają kropelkę tłuszczu umożliwiającą utrzymanie się jaja przy powierzchni wody. Ciemno pigmentowe larwy wylęgają się po 48 godzinach i przez następne trzy dni uczą się pływać. Karmione odpowiednio obficie żywym pokarmem rosną bardzo szybko. Charakterystyczna dla ubarwienia młodych jest czarna plama u nasady płetwy ogonowej. Gniazdo strzeżone jest czasem przez oboje rodziców, najczęściej jednak tylko przez samca. Kiedy młode zaczynają już swobodnie pływać, dorosłe ryby należy usunąć z akwarium.

2 komentarzy

  1. smok:

    w rzeszowie zamówiłem po 12zł jest bardzo agresywna? 112l

  2. ktoś:

    Ładna ale wymagań ma duzo

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter