Bocja mysia (syjamska)

Opis

Bocja mysia (syjamska) – Botia morleti (horae). Gatunek ten jest bardzo aktywny w trakcie zmierzchu i nocy. Należą do ryb bardzo ruchliwych i raczej spokojnych. Czasami występują pewne przejawy agresji, które zazwyczaj nie są groźne. Są to ryby stadne u których nie są zauważalne różnice w wyglądzie samic i samców. Bocje mysie wydają mlaskające i trzeszczące dźwięki. Pływają głównie w otwartej strefie wody.

Rodzina

Botiidae.

Pochodzenie

Tajlandia.

Długość

8-10 cm.

Odżywianie

Pokarmy gotowe, tabletki i mrożone.

Temperatura

25-29°C.

Warunki hodowlane

W akwarium na każda rybę powinna przypadać minimum jedna kryjówka. Do tego celu bardzo dobrze nadają się rurki, skorupy orzechów kokosowych, korzenie i kamienie. Odpowiednie dla tego gatunku jest lekko przyciemnione oświetlenie z licznymi cienistymi zakamarkami. Ponadto ryby te preferują miękkie podłoże oraz niewielkie zarośla z mocnych roślin. Systematycznie co tydzień należy wymieniać ok. 20% objętości wody. Parametry wody: pH 6,1-7,1; miękka do średnio twardej.

28 komentarzy

 1. Marcinzabki:

  Witam. Mam taką rybkę i powiem że nie zachowuje się jak bocja a raczej jak brzanka. Gania inne ryby, ale raczej na tym się kończy. Krzywdy na razie nie robi. Pływa w dzień po całym akwarium.

 2. Mat:

  Witam mam pięć takich bocji w moich 200 litrach od 2 lat, z rybami typu gurami, brzanki oraz grubowargi i nie ma problemów co istotne utrzymują plagę ślimaków na akceptowalnym poziomie. Ustalają dominację między sobą i niezbyt interesują się innymi gatunkami. Jeśli ktoś trzyma jedną lub dwie te ryby w 30 litrach nie powinien się dziwić że ma z nimi problemy!

 3. arek d.:

  mam taką jedną wcale nie podgryza płetw i wychodzi także wczasie dnia.podoba mi się ten czarny pas i żółta płetwa.wczoraj widziałem w galerii pomorskiej w bydgoszczy.

 4. Paweł:

  Mam dwie takie rybki, wspaniałe, tak jak wszystkie Bocje.

 5. Patrick:

  Jest okropna. Zabiła mi 3 gupiki

 6. macko 120:

  Ja tej nie polecam tej ryby bo strasznie podgryza skalary.

 7. była właścicielka:

  Miałam tę rybę......zabiła mi 2 kiryski :(

 8. marta:

  witam chodowałam bocje w akwarium wielogatunkowym i nigdy nie były agresywne i nie podgryzały innych rybek. sa bardzo pozytezne bo zjadaja slimaki i jak rybka zdechnie tez pomagaja sie jej pozbyc. sama szukałam w sklepech ale ciezko je dostac wiec teraz kupiłam przez internet

 9. Bartek K:

  Oj nie radzę zakupu tej rybki...Prowadzi ona nocny tryb życia i Ja wtedy śpię...A z resztą i tak obgryzają ogonki innym rybkom..xD

 10. izis:

  to bardzo piękna rybka ale jednak w moim akwa była bardzo agresywna i poobgryzała ogony wszystkim rybkom nawet tym dużym....

 11. max:

  Obgryzają ogony kiryskom i neonom, nie polecam. Trzymać tylko z większymi rybami.

 12. max:

  Hoduje te rybki w akwarium ogólnym, gdzie jest sporo kryjówek, mimo to często pływają w toni wodnej za dnia, są ruchliwe i dość spokojne.

 13. Ukasio:

  Polecam rybkę jednak należy pamiętać żeby kupić minimum dwie. Moje są mega wesołe i pełno ich w całym akwa ;)

 14. gurami:

  ja nie polecam w dzień się chowają wyłażą tylko w noc jak śpie.

 15. quuba:

  mam bocje mysia nie polecam w akwarium wielogatunkowym skubie ogony wszystkim rybom i wygladaja jak po tajfubie :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter