Bocja wspaniała

Opis

Bocja wspaniała – Botia macracantha. Bocja wspaniała jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z Azji. Posiada trójkolorowe ubarwienie które nadaje jej niesamowity wygląd. Prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień chowając się po różnego rodzaju kryjówkach. Bocja potrafi wydawać słyszalne dźwięki: ,,kliknięcia” w okresie karmienia. Drugim zaskakującym zachowaniem jest układanie się na boku, które sprawia wrażenie że nasza ryba jest martwa. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i nie stanowi objawów choroby. Bocja wspaniała śpi i odpoczywa w ten nietypowy sposób. Na terenach, na których występuje naturalnie gatunek ten traktowany jest również jako pożywienie. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, ponieważ z chęcią je zjada. W odpowiednich warunkach może dożyć nawet 50 lat. Hodowla bocji wspaniałej wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości. Zdecydowanie najlepiej gatunek ten czuje się w większej grupie. W grupie najłatwiej ujawniają się typowe zachowania tego gatunku. Bocja wspaniała jest podatna na ospę rybią.

Rodzina

Piskorzowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

W warunkach naturalnych do 30 cm, w akwarium do około 25 cm.

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy suche lub żywe, szczególnie chętnie pokarmy opadające-przydenne

Temperatura

Od 24 do 29 C

Warunki hodowlane

Bocja wspaniała wymaga akwarium maksymalnie dużego. Niezbędne jest zapewnienie kryjówek w których ryba ta lubi spędzać dużą ilość czasu. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Jest najbardziej aktywna w nocy, toteż można zamontować oświetlenie nocne. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością. Rośliny powinny być zabezpieczone przed możliwością kopania w podłożu. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bocja jest rybą bardzo skoczną.

Rozmnażanie

Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażalną w warunkach akwarium.

420 komentarzy

 1. Hugo:

  Mam pytanie.Chciałbym zkupić bocje do swojego 75L akwarium,czy 3szt.będą czuły się dobrze w takim zbiorniku?

 2. mario:

  mam 6 bocji wspanialych,2 bocje modesty, 2mysie i 2 siatkowane w 240l ogolne super rybki ale kiedy dorosna robia sie strasznie niesmiale

 3. Namelusundrus06:

  mam 2 bocje wspaniałe i 2 siatkowane w akwarium 60l,ryby są niewielkie jedna 3 cm druga 4 cm.ta mniejsza potrafi przegonić trzy razy wiekszego skalara niz ona czy to normalne?:-)

 4. Piotr:

  Moje 3 bocje są rozkoszne, zwłaszcza jak dostają papu.W dzień strasznie się chowają w roślinkach i korzeniach ale jak dostają posiłek to jedzą mi wprost z ręki potrafią wówczas przegonić dużo większe skalary.Na górze danio pręgowane środkiem akwa pływają skalary a na dnie bocje i 2 kiryski, na szybach zbrojniki.Myślę że dobra obsada ???\:-)

 5. mędrzec:

  (do:###MM###)lol:/ możesz co najwyżej oddać 2 które masz lub kupić większe akwarium

 6. Olka:

  Ja mam jakiś dziwny gatunek Bocji. Jest ona niebieska i ma pomarańczowy ogon. Jest wielka, ma prawie 10 cm. Tylko cały czas się chowa. Strasznie długo ją już mam, ale jak ją kupiłam w sklepie zoologicznym to po wpusczeniu do akwarium pozarażała mi wszystkie księżniczki Burundii jakąś wstrętną chorobą. Mam zamiar dokupić parkę wspaniałych, bo już kiedyś miałam. Są takie pocieszne. Tylko zżerają roślinki strasznie...:P

 7. HH:

  MOja bocja udaje kiryska

 8. leśniak :

  moje bocja pożera ślimaki w mgnieniu oka 2 na raz to mi okaz się udał, jak ona dostanie ospy to co robić i jak to poznać???

 9. HH:

  bushmen: Czytasz komentarze i opis i nic takiego nie znalazłeś,w książkach również . Widocznie pani w sklepie się pomyliła

 10. bushmen:

  mam kilka wspaniałych. Ostatnio w zoologicznym dowiedziałem się że te rybki w stadzie robią się bardzo agresywne w stosunku do innych... jest w tym coś prawdy????? osobiście nic takiego nie zauważyłem, również nic takiego nigdzie nie wyczytałem.....

 11. Ryba:

  Mój kolega ma problem ze ślimakami i chce pożyczyć moje bocję XD

 12. RADIATOR:

  Jestem posiadaczem 3 bocji wspaiałych z uwagi na fakt iż w moim akwarium ślimaków było tysiące.Po roku czasu mogę powiedzieć tyle,że ślimaki nie zniknęły ale ich ilość ustabilizowała się na pewnym stałym poziomie. Nadmieniam,iż nie widziałem jeszcze nigdy by moje bocje dobierały się do ślimaka.Akwarium mam 160 litrów. Najpierw kupiłem 2 bocje w dużym sklepie zoologicznym przy hiermarkecie.Kiedy zobaczyłem jak pięknie się prezentują w moim akwarium postanowiłem dokupić jeszcze 2. Udałem się do małego sklepiku osiedlowego. Pani miała niestety tylko jedną bocję. Zagadałem się z nią i! Po raz pierwszy nie spojrzałem na kondycję zakupowanej rybci. Nosiła ewidentne ślady ospy rybiej. Ja jeszcze by było mądrzej nie zastosowałem kwarantanny, tylko od razu zapodałem chorą sztuke do akwarium głównego.Wszystko szybko szybko bo przed pracą. po powrocie z fabryki zorientowałem się ,że jest niewesoło. Potem nastąpiła walka o to by choroba nie zaatakowała pozostałych zwiarząt i roślin, i by uratować tę ową od np. zgonu, co się zdarzyc może w przypadku nieleczenia tej choroby. Wszystko zakończyło się szczęśliwie ale ta rybka która była chora dostała zamiast paska- plamkę owalną po obu stronach brzuszka. Może kiedyś wkleję jej fotkę. Pozdrawiam ALL.

 13. cino44:

  bocje jedzą slimaki mam małe akwar ium gdzie hoduje slimaki i moje ryby dokarmiam cotydzień podmieniam 30litrów wody moje bocje majom 12 lat zadna nie zdehła

 14. ###MM###:

  Witam ;) od trzech dni jestem szczesliwą posiadaczką 2 bocji wspaniałych .Czy mogę dokupić jeszcze 2 mając 60l akwarium??

 15. Des:

  Ja mam 3 bocje w 75l i jest ok. Pływają sobie razem z kiryskami xD

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter