Bocja wspaniała

Opis

Bocja wspaniała – Botia macracantha. Bocja wspaniała jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z Azji. Posiada trójkolorowe ubarwienie które nadaje jej niesamowity wygląd. Prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień chowając się po różnego rodzaju kryjówkach. Bocja potrafi wydawać słyszalne dźwięki: ,,kliknięcia” w okresie karmienia. Drugim zaskakującym zachowaniem jest układanie się na boku, które sprawia wrażenie że nasza ryba jest martwa. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i nie stanowi objawów choroby. Bocja wspaniała śpi i odpoczywa w ten nietypowy sposób. Na terenach, na których występuje naturalnie gatunek ten traktowany jest również jako pożywienie. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, ponieważ z chęcią je zjada. W odpowiednich warunkach może dożyć nawet 50 lat. Hodowla bocji wspaniałej wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości. Zdecydowanie najlepiej gatunek ten czuje się w większej grupie. W grupie najłatwiej ujawniają się typowe zachowania tego gatunku. Bocja wspaniała jest podatna na ospę rybią.

Rodzina

Piskorzowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

W warunkach naturalnych do 30 cm, w akwarium do około 25 cm.

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy suche lub żywe, szczególnie chętnie pokarmy opadające-przydenne

Temperatura

Od 24 do 29 C

Warunki hodowlane

Bocja wspaniała wymaga akwarium maksymalnie dużego. Niezbędne jest zapewnienie kryjówek w których ryba ta lubi spędzać dużą ilość czasu. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Jest najbardziej aktywna w nocy, toteż można zamontować oświetlenie nocne. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością. Rośliny powinny być zabezpieczone przed możliwością kopania w podłożu. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bocja jest rybą bardzo skoczną.

Rozmnażanie

Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażalną w warunkach akwarium.

420 komentarzy

 1. krzycho:

  mam dwie bocje tylko jedna sobie chasa a druga siedzi w domku czy można coś z tym zrobic żeby razem się bawiły

 2. tomek jetta z agnieszka :

  witam mam trzy bocje i sa naprawde wspaniale plywaja ze skalarkami i czuja sie dobrze w swoich norkach super rybki

 3. Hay-Hey:

  Te rybki są dość rzadkie. Moja jest bardzo szybka,ma na imię Paska bo ma Paski

 4. tadzik:

  Witam.Mam dwie bocje wspaniałe mają po 10cm, piękne rybki.Ostatnio posadziłem gęstą rośliność,a bocje zniszczyły te roślinki odrazu. Może ktoś wie czemu to zrobiły???

 5. anna :

  Jestem szczęśliwą posiadaczką 4 sztuk bocji wspaniałej.W obsadzie z parą skalarów, giętkozębem groszkoplamym i kiryskami znakomicie się dogadują od 8 lat. Mają w akwarium kokosy, w które lubia się chowac. pozdrawiam

 6. ***a***:

  Ludzie jak wy nie myślicie!!! jak można bocje w 70 litrów trzymać?( między innymi Tatusiek<40 litrów>)zastanówcie sie zanim kupicie... z poważaniem ***

 7. Wiola:

  Witam.Miałam w akwa 2 bocje wspaniałe ale z niewiadomych przyczyn jedna zdechła.Dokupiłam 2 bocje i teraz ta jedna trzyma sie osobno.Wiecie moze dlaczego?

 8. ares:

  jak chcesz siępozbyć ślimaków to tylko bocja wspaniała

 9. pittbull-paola:

  witam czy jest możliwe aby 4 bocje stratia źle wpływały na 2 bocje wspaniałe?wcześniej miałam 5 wspaniałych ale po zmianie wody zostały tylko 2 i dokupiłam 4 stratia--wspaniałe mi strasznie wychudły i obawiam sie że zaraz kopną w kalendarz-dokarmiam je tabletkami ale niestety stratia rosną a wspaniałe chudna--poradzcie cos

 10. lukasz akwarysta ze stazem w 20 lat:

  Witam!! Chyba nie uwierzycie!! ja mam akwarium 200l w nim 10 bocji no i jeszcze inne ryby.tydzien temu mi sie rozmnozyly. w kokosie w akwarium byly mlode rybki przenioslem je do kotnika byly w nim ok miesiaca. wdrapala sie tam zalobniczka i wszystkie mlode bocje wsp. zjadla. nawet nie wiedzialem ze je sie przatycznie nie da rozmnozyc.

 11. bocjawsp :

  ja mam 1 wspaniala i 6 sztuk mysich bocji w akwa 80 l mam zamaiar doukpic jeszcze 1 bocje wspaniala moje bocje maja sie dobrze maja duzo roslin oraz korzen pozdro

 12. Misio:

  Czy moge je mieć z sumami rekinimi i z brzankami rekinimi

 13. Black Wolf:

  Ja mam 2 bocje i nie wyglądają na smutne-przeciwnie mają się dobrze czyszczą roślinki (albo raczej jedzenie które się na nich osiada)i wyglądają dobrze. Aha, i przy okazji-mogę sobie kupić 2 młode skalary?

 14. tony03:

  mam trzy takie rybki i sa super.uwaga - bocje potrafia szybko zachorowac na ospe rybia.w takim wypadku trzeba zastosowac lek (np ICHTIOSAN) i podniesc temp. w akwarium do 28-30.

 15. Huberciak:

  Youtah trzymanie jednej bocji jest nie na miejscu. Mam 150 litrowe akwarium i na początku miałem 3 bocje, jakiś czas temu dokupiłem jeszcze 2 koleżanki. Myślę ze trzymanie 4-5 sztuk jest optymalne.No chyba ze lubisz męczyć rybki i lubisz patrzeć jak sie cały czas stresuje.Dokup jeszcze 2 sztuki bocje powoli rosną, może kiedyś Ci sie znudzą -oddasz.Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter