Bocja wspaniała

Opis

Bocja wspaniała – Botia macracantha. Bocja wspaniała jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z Azji. Posiada trójkolorowe ubarwienie które nadaje jej niesamowity wygląd. Prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień chowając się po różnego rodzaju kryjówkach. Bocja potrafi wydawać słyszalne dźwięki: ,,kliknięcia” w okresie karmienia. Drugim zaskakującym zachowaniem jest układanie się na boku, które sprawia wrażenie że nasza ryba jest martwa. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i nie stanowi objawów choroby. Bocja wspaniała śpi i odpoczywa w ten nietypowy sposób. Na terenach, na których występuje naturalnie gatunek ten traktowany jest również jako pożywienie. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, ponieważ z chęcią je zjada. W odpowiednich warunkach może dożyć nawet 50 lat. Hodowla bocji wspaniałej wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości. Zdecydowanie najlepiej gatunek ten czuje się w większej grupie. W grupie najłatwiej ujawniają się typowe zachowania tego gatunku. Bocja wspaniała jest podatna na ospę rybią.

Rodzina

Piskorzowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

W warunkach naturalnych do 30 cm, w akwarium do około 25 cm.

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy suche lub żywe, szczególnie chętnie pokarmy opadające-przydenne

Temperatura

Od 24 do 29 C

Warunki hodowlane

Bocja wspaniała wymaga akwarium maksymalnie dużego. Niezbędne jest zapewnienie kryjówek w których ryba ta lubi spędzać dużą ilość czasu. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Jest najbardziej aktywna w nocy, toteż można zamontować oświetlenie nocne. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością. Rośliny powinny być zabezpieczone przed możliwością kopania w podłożu. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bocja jest rybą bardzo skoczną.

Rozmnażanie

Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażalną w warunkach akwarium.

420 komentarzy

 1. YourLD:

  Bocja może ci urosnąć do 12-15 cm ale jest rybką stadną.

 2. Youtah:

  Mam akwarium 75 litrów i w nim jedną Bocję, na razie małą ok 5 cm. Czy jak dokupie jeszcze jedną bedą miały mało miejsca? Czy jak urośnie, powinnam ją oddać?

 3. Michał:

  ona jest naprawdę wspaniała lecz trudna w hodowli. Pozdrawiam serdecznie.

 4. lukasz g:

  witam dzis rano zauwazylem ze moj glonojad samica i 2 labeo maja jakby porozdzierane pletwy moze ktos napisac jaka to moze byc przyczyna

 5. Anita:

  Ja mam bystrzyki, zwinniki, gupiki, molinezje, neony, mieczyki, prętniki karł., otoska, glonojada miesiąc temu kupiłam dwie bocje na ślimaki i jest OK. mały narybek wciąż pływa i przybywa go. Pozdrawiam

 6. lukasz g:

  mam pytanie jaka jest potrzebna grzałka i o jakiej mocy aby utrzymac odpowiednia temperature w akwarium 300l i moze znacie jakiegos solidnego producenta pozdrawiam.

 7. nata:

  ślimaki to naturalny pokarm bocji a jak nie chcą jeść to może za dużo suchego pokarmu sypiesz.

 8. Cabat:

  To wina bocji wspaniałych. Ja też mam z nimi taki sam problem

 9. filip97:

  do dasi te rybki z czerwonmi głowami to zwiinki czerwonouste

 10. rafał:

  lukasz g labeo 1 mozesz trzymac .. te ryby sie leją nawzajem

 11. Kala:

  mam w akwarium 3 bocje wspaniałe, 3 siatkowane i 4 karłowate. Jestem bardzo zła bo mam poobgryzane wszystkie roślinki i chciałabym się dowiedzieć które z nich są takimi szkodnikami?. Daje również pokarm roślinny.

 12. lukasz g:

  Witam kupiłem akwarium 300l i nie mam jeszcze rybek ale po głowie chodzi mi aby obsada mojego akwarium wyglądała następująco:2 sumy indyjskie,2 kiryski czarnoplame,4 bocje wspaniałe,4 glonojady,6 brzanek sumatrzańskich,4 labeo jeśli ktoś widzi jakieś problem w tej obsadzie to prosze napiszcie. Pozdrawiam wszystkich akwarystów.

 13. jarek6:

  ja mam 102 litry i dwie bocje wspaniała i tygrysia a pozatym duzo innych rybek i nie wchodzą sobie w droge pieknie wygladaja razem

 14. Patryk:

  ja mam bocje wspaniałe i nie wiem dlaczego one nie jedzą ślimaki

 15. ank:

  Prześliczne rybki :) Miałam takie dwie, zawsze w dzień siedzieły i się "przytulały" :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter