Bocja wspaniała

Opis

Bocja wspaniała – Botia macracantha. Bocja wspaniała jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z Azji. Posiada trójkolorowe ubarwienie które nadaje jej niesamowity wygląd. Prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień chowając się po różnego rodzaju kryjówkach. Bocja potrafi wydawać słyszalne dźwięki: ,,kliknięcia” w okresie karmienia. Drugim zaskakującym zachowaniem jest układanie się na boku, które sprawia wrażenie że nasza ryba jest martwa. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i nie stanowi objawów choroby. Bocja wspaniała śpi i odpoczywa w ten nietypowy sposób. Na terenach, na których występuje naturalnie gatunek ten traktowany jest również jako pożywienie. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, ponieważ z chęcią je zjada. W odpowiednich warunkach może dożyć nawet 50 lat. Hodowla bocji wspaniałej wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości. Zdecydowanie najlepiej gatunek ten czuje się w większej grupie. W grupie najłatwiej ujawniają się typowe zachowania tego gatunku. Bocja wspaniała jest podatna na ospę rybią.

Rodzina

Piskorzowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

W warunkach naturalnych do 30 cm, w akwarium do około 25 cm.

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy suche lub żywe, szczególnie chętnie pokarmy opadające-przydenne

Temperatura

Od 24 do 29 C

Warunki hodowlane

Bocja wspaniała wymaga akwarium maksymalnie dużego. Niezbędne jest zapewnienie kryjówek w których ryba ta lubi spędzać dużą ilość czasu. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Jest najbardziej aktywna w nocy, toteż można zamontować oświetlenie nocne. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością. Rośliny powinny być zabezpieczone przed możliwością kopania w podłożu. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bocja jest rybą bardzo skoczną.

Rozmnażanie

Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażalną w warunkach akwarium.

420 komentarzy

 1. bocja20:

  moja bocja ma 8 lat i ma 11cm długości.Jest jedną z moich najbardziej ulubionych rybek.Zawsze gdy jest głodna wychodzi z korzenia.

 2. ???:

  Co sądzicie o micie, że bocje nie powinno się trzymać z rybami takimi jak skalary?

 3. :):

  Do hodowca: jest to praktycznie nie możliwe, tak jak rozmnażanie jej w akwariach.

 4. Michał...:

  hodowca: to udaje się tylko bardzo doświadczonym akwarystom.

 5. Karas:

  Miałem problem ze ślimakami. Praktycznie całe dno sie ruszało. Kupiłem 2 bocje i po 2 dniach nie było po nich sladu. Aż sie wierzyc nie chce. Polecam - super rybki

 6. hodowca:

  jak rozróżnić płeć u bocji

 7. Michał...:

  Czy wytrzyma pH 7.5?

 8. SZCZESCIE:

  BOCJE TRZEBA HODOWAC w duzym akwarium. ja trzymalam bocje w 60 l z labeo i to kilka lat. GLUPOTA!!!! ale ryby urosly i byly nieszczesliwe wiec przenieslismy z tatom je do wielkiego 1000l akwa. nigdy nie widzialam ryb bardziej szczesliwych.

 9. majlo:

  Bocja wspaniała wymaga akwarium minimum 100 l.

 10. Kazek:

  mazur: bocje wymagaja akwarium min 350 litrow!

 11. karol:

  Witajcie mam 4 bocje w akwa 240l 3 sa zupelnie zderowe i ladnie rosna jedna natomisat przestala jes i wyglada jak by wyschla(jeszcze zyje) siedzi tylko w rogu zbiornika ustawiona w pozycji pionowej tak jak by sie chciala dopasowac do silikonu ktorym jest polaczone akwarium prosze o pomoc bo nie chce aby mi zdjechal

 12. ggblabla:

  blablagg zrób zdjęcie tej swojej "41cm" bocji i umieść tutaj, to musi być ekstra widok ;>

 13. mazur:

  Mam obsadę w zaślimaczonych 45l : 10- neonów innesa 6- gupików,4samce,2samice 2- kiryski 1- Glonojad czy mógł bym wpuścić jeszcze bocje?

 14. blablagg:

  Witam ja w moim zbiorniku (10000L)mam 38bocji w tak dużym baniaku rosną szybko nawet bardzo największa moja bocja ma 41cm!!!!!! a najmniejsza 16cm. mimo to że maja warunki znakomite i towarzystwo też za nic się nie rozmnażają.

 15. Rybalt:

  zdzichu: chyba ci sie slimaki rozmnazaja, komu wciskasz kit, ze bocje sie mnoza w baniaku :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter